Информациони систем о истраживачкој делатности у Републици Српској

ОПШТЕ

У Европи се већ више деценија граде информациони системи о истраживачкој дјелатности с генеричким називом CRIS (Current Research Information Systems). Интеграцију и ширу употребу система CRIS, у прошлости су спутавале неусклађене методологије, стога је посљедњих година видљив снажан тренд стандардизације. Једна од опште прихваћених препорука за структуру података о истраживачкој дјелатности јесте CERIF (Common European Research Information Format) који одржава и развија организација (euroCRIS).
Сагласно препорукама CERIF-а, у Институту информацијских знаности у Марибору (IZUM) развијена је wеб апликација E-CRIS која је бесплатно понуђена корисницима COBISS апликација у мрежи (COBISS.Net), како би се успоставила што потпунија евиденција извођача истраживачке и развојне дјелатности у појединој држави, која је неопходна за праћење и евалуацију резултата истраживања. Национални CRIS системи повезани су са националним библиотечко-информационим системима COBISS што омогућује непосредан приступ библиографијама научних радника и установа. Национални E-CRIS системи укључују базе података о истраживачким организацијама, истраживачима и истраживачким пројектима, које су међусобно повезане. Већина података је и на енглеском језику.
Информационим системом о истраживачкој дјелатности у Републици Српској (BiH) E-CRIS.RS управља национални E-CRIS центар у Министарству науке и технологије.

Тренутно су у систему E-CRIS.RS јавно доступни (иницијални) подаци за:

УСЛОВИ ЗА УПИС

У информациони систем E-CRIS.RS уписују се извођачи истраживачке и/или развојне дјелатности у Републици Српској који испуњавају сљедеће услове:

Пожељно је да информациони систем E-CRIS.RS обухвати све извођаче истраживачке и развојне дјелатности у Републици Српској те допринесе њиховој промоцији и сарадњи на националном и интернационалном нивоу.
Упис у информациони систем E-CRIS.RS сам по себи не значи да организација (или истраживач) испуњава услове за финансирање од стране Министарства науке и технологије, али значи да истраживачи и истраживачке организације који су уписани у систем Е- CRIS.RS имају предност приликом додјеле средстава у односу на оне који нису пријављени.

МЕТОДОЛОГИЈА ПРИКУПЉАЊА И АЖУРИРАЊА ПОДАТАКА

Унос и контролу података за E-CRIS.RS са различитим овлашћењима обављају онлине:

Истраживачи који су већ евидентирани у систему E-CRIS.RS могу сами да ажурирају неке своје податке. За приступ систему E-CRIS.RS барем први пут морамо да се пријавимо помоћу Пријава/Пријава е-адресом. За пријаву користимо е-адресу која мора бити иста као е-адреса која је уписана у E-CRIS.RS. На ту електронску адресу истраживач ће добити временски ограничени линк за пријаву. Након успјешне пријаве може да подеси лозинку која ће му омогућавати да се убудуће пријављује на основу евиденционог броја или е-адресе и лозинке (Пријава/Пријава лозинком).
Ако истраживачу тренутно није уписана е-адреса у E-CRIS.RS или ако е-адреса није одговарајућа, мора најприје да се побрине за упис е-адресе. За то мора да ступи у контакт са E-CRIS центром. Истраживачи који још нису евидентирани у систему E-CRIS.RS, а сматрају да испуњавају услове за упис, своје основне податке могу сами уписати у систем. Поступак почињемо у менију Услуге/Регистрација истраживача. У интернет образац унесемо име, презиме и е-адресу. На ову е-адресу истраживач ће добити временски ограничени линк за пријаву. Након успјешне пријаве у E-CRIS.RS унесемо личне податке, одштампамо их, потпишемо и пошаљемо на електронску или поштанску адресу E-CRIS центра. Када одговорно лице у E-CRIS центру провјери податке и утврди да истраживач испуњава услове за упис у евиденцију извођача истраживачке и/или развојне дјелатности у Републици Српској и изведе евентуалне исправке, подаци ће постати јавно доступни. E-CRIS центар потом е-поштом обавјештава истраживача о регистрацији или о евентуалном неиспуњавању услова за упис.

Истраживачке организације које су већ евидентиране у систему E-CRIS.RS могу да одреде особу за контакт за E-CRIS.RS која ће бити одговорна за унос и ажурност података о организацији у систему E-CRIS.RS. Та особа мора да прослиједи своје име, презиме, е-адресу и број телефона E-CRIS центру. Након уписа ових података у E-CRIS.RS, контактна особа организације моћи ће да се пријави и да ажурира податке о организацији.
Истраживачка организација која још није евидентирана у систему E-CRIS.RS, а испуњава услове за упис, одређује контактну особу која ће бити одговорна за унос и ажурност података о организацији у систему E-CRIS.RS. Поступак уписа почиње у менију Услуге/Регистрација организације. У интернет образац упишемо назив организације и е-адресу контактне особе. На ову електронску адресу контактна особа ће добити временски ограничени линк за пријаву. Након успјешне пријаве у E-CRIS.RS, унесемо податке о организацији, одштампамо их, потпишемо и пошаљемо на електронску или поштанску адресу E-CRIS центра. Када одговорно лице у E-CRIS центру провјери податке и утврди да организација испуњава услове за упис у евиденцију извођача истраживачке и/или развојне дјелатности у Републици Српској и изведе евентуалне исправке, подаци ће постати јавно доступни. E-CRIS центар потом е-поштом обавjештава контакту особу у организацији о регистрацији или евентуалном неиспуњавању услова за упис.

Национални E-CRIS центар брине о организацији и координацији прикупљања података у систему E-CRIS.RS, провјерава услове за упис (регистрацију) те надзире квалитет података које му шаљу истраживачке организације и истраживачи.

Ретроспектива прегледа
Омиљено