Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Biokemija membransko aktivnih snovi

Obdobja
01. januar 1999 - 31. december 2003
Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
1.05.00  Naravoslovje  Biokemija in molekularna biologija   
1.02.00  Naravoslovje  Fizika   

Koda Veda Področje
P004  Naravoslovno-matematične vede  Biokemija, presnova 
P310  Naravoslovno-matematične vede  Beljakovine, encimologija 
P340  Naravoslovno-matematične vede  Lipidi, steroidi, membrane 
Ključne besede
peptid, protein, proteinska struktura, toksin, celiena membrana, lipidni vezikel, liposom, citoliza, hemoliza, ožigalkarji, spužve, membranska pora, kanaleek,
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (9)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  15686  dr. Gregor Anderluh  Biokemija in molekularna biologija  Raziskovalec  2002 - 2003  968 
2.  21407  dr. Sabina Berne  Biotehnologija  Raziskovalec  2002 - 2003  165 
3.  23477  dr. Mojca Beseničar  Biokemija in molekularna biologija  Raziskovalec  2003  40 
4.  22470  dr. Katarina Črnigoj Kristan  Biokemija in molekularna biologija  Raziskovalec  2002 - 2003  35 
5.  06994  dr. Peter Maček  Biokemija in molekularna biologija  Vodja  2002 - 2003  523 
6.  18203  dr. Petra Malovrh  Srce in ožilje  Raziskovalec  1999 - 2002  43 
7.  17422  Irena Pavešič    Raziskovalec  2002 - 2003 
8.  15328  dr. Kristina Sepčić  Biokemija in molekularna biologija  Raziskovalec  2002 - 2003  729 
9.  06905  dr. Tom Turk  Biokemija in molekularna biologija  Raziskovalec  2002 - 2003  619 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  0481  Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta  Ljubljana  1626914  66.295 
Povzetek
Raziskovalni program je usmerjen v zasledovanje naravnih strupenih snovi, ki delujejo na zgradbo in funkcijo bioloških membran. S selektivnimi testi se zasledi snovi, predvsem proteine ali peptide, ki delujejo bodisi na integriteto lipidnega dela membrane ali vplivajo na membranske proteine, tako da le-ti spremenijo funkcijo. Naslednji korak je izolacija toksične snovi (pretežno polipeptidne narave) s kombinacijo preparativnih biokemijskih metod (napr. izsoljevanje, obarjanje z org. topili, kromatografske tehnike, itd.) ter sprotno preverjanje čistosti izolirane snovi ter izkoristka. V primeru proteinske ali peptidne narave izolirane snovi se določi primarna zgradba, t.j. zaporedje aminokislinskih ostankov, ter eventuelno tudi sekundarna, oz. višje zgradbe (v sodelovanju z drugimi laboratoriji doma ali v tujini). V primeru, da gre za snovi nepeptidne narave, se kemijska struktura določi v sodelovanju z ustreznimi laboratoriji, ki so usposobljeni in opremljeni za določanje strukture organskih snovi. Šele z izoliranimi, čistimi snovmi je mogoče raziskovati tudi njihov mehanizem toksičnega delovanja na ali ravni celic (eritrocitov, drugih celic v kulturi ali bakterijski sferoplastov) ali lipidnih veziklov, če gre za snovi, ki delujejo zgolj na membranske lipide, ali tudi proteoliposomov, če gre za snovi, ki delujejo na membranske proteine. Večji del raziskav se posveča toksičnim proteinom oz. peptidom, ki prizadenejo integriteto lipidnega dvosloja v celičnih ali umetnih lipidnih membranah. Ugotavlja se način delovanja, t.j. ali snovi delujejo nespecifično kot detergenti ali imajo posebne membranske receptorje ali akceptorje. Z biofizikalnimi metodami se ugotavlja velikost membranskih poškodb ter naravo na novo vzpostavljenega transmembranskega transporta. Običajna metoda je uporaba eritrocitov in ugotavljanje kinetike sprošeanja njihove vsebine (napr. kalijevi ionov, hemoglobina ali drugih snovi). Mogoča je tudi uporaba umetnih lipidnih veziklov, ki so predhodno natovorjeni s primernim označevalcem (napr. fluorescentno snovjo). S kinetičnimi metodami je mogoče ugotoviti tudi molekularnost interakcij snovi z lipidi. S pomočjo CD-spektroskopije, lastne fluorescence strupene snovi je mogoče tudi študirati konformacijske spremembe litičnih proteinov oz. peptidov. Sodobne molekularno-biološke metode omogočajo pripravo proteinskih mutant. Z delecijsko ali mestno-usmerjeno mutagenezo ter ekspresijo mutant je mogoče pridobiti serijo zelo podobnih variant ter študirati razlike v njihovem delovanju.
Pomen za razvoj znanosti
Raziskave membransko aktivnih snovi so eedalje bolj aktualne, ne le zaradi tega, ker veeina do sedaj znanih naravnih toksinov sodi v to skupino snovi, temvee tudi zato, ker so primerno orodje za proueevanje lastnosti bioloških membran ter njihove funkcije. V ilustracijo, pri mnogih patogenih bakterijah so membransko aktivni toksini proteinske narave pomembni viruleneni faktorji, pri nekaterih celo edini dejavniki patogeneze. Študij membransko aktivnih snovi je vir temeljnih znanj o lastnostih bioloških oz. umetnih lipidnih membran. V zadnjem easu služijo tudi kot modelne snovi pri študiju interakcij proteinov z lipidi. Ta segment znanja je zelo pomemben, saj kar polovico proteinov v celicah najdemo vezane v ali na membrane, pa tudi nekateri procesi kot je napr. fuzija membran (pri ekso- in endocitozi, interakciji virusov z gostiteljskimi membranami), tvorba transmembranskih por v nespecifieni imunski obrambi ali pri nastajanju mieloidnih plakov na živenih celicah, itd., so bistveni za delovanje celic oz. za njihove patološke spremembe. Temeljno znanje s tega ožjega podroeja je nujno v medicini ter tudi farmaciji pri razvoju novih farmakov.
Pomen za razvoj Slovenije
Predlagane raziskave so temeljnega znaeaja za podroeje biokemije in biologije. Zasledujejo vee ciljev: a)zapolniti vrzel na podroeju raziskav interakcij polipeptidnih snovi z biološkimi membranami v R Sloveniji, b)so vir osnovnih znanj, ki so potrebna v dodiplomskem in podiplomskem izobraževanju, c) so lahko temelj za razvoj t.i. imuno- ali mitotoksinov, ki se uporabljajo v zdravljenju rakavih obolenj, d) znanje o strupenih snoveh naravnega izvora je lahko pomembno tudi za nacionalno varnost (primer : v arzenalu bioloških orožij je tudi napr. toksin antraksa ali nekateri drugi zelo ueinkoviti toksini).
Najpomembnejši znanstveni rezultati
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Zaključno poročilo
Zgodovina ogledov
Priljubljeno