Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Uroepitelijske celice-proliferacija in deskvamacija. Celično molekularno biološke študije

Obdobja
Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
3.03.00  Medicina  Nevrobiologija   
3.01.00  Medicina  Mikrobiologija in imunologija   
3.04.00  Medicina  Onkologija   

Koda Veda Področje
B210  Biomedicinske vede  Histologija, citokemija, histokemija, tkivna kultura 
B450  Biomedicinske vede  Razvojna biologija, teratologija, ontogeneza, embriologija (človeška) 
B580  Biomedicinske vede  Okostje, mišice, revmatologija, lokomocija 
B200  Biomedicinske vede  Citologija, onkologija, kancerologija 
Ključne besede
celična biologija, urotelij, deskvamacija, diferenciacija
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (11)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  15873  dr. Mateja Erdani Kreft  Nevrobiologija  Raziskovalec  2001 - 2003  408 
2.  05277  dr. Kristijan Jezernik  Nevrobiologija  Vodja  2001 - 2003  199 
3.  01964  Fedor Kovačič    Raziskovalec  2001 - 2003 
4.  17889  Nada Pavlica Dubarič    Raziskovalec  2001 - 2003 
5.  04770  dr. Majda Anamarija Pšeničnik  Nevrobiologija  Raziskovalec  2001 - 2003  48 
6.  11654  dr. Rok Romih  Nevrobiologija  Raziskovalec  2001 - 2003  248 
7.  03400  dr. Maksimiljan Sterle  Biokemija in molekularna biologija  Raziskovalec  2001 - 2003  70 
8.  17885  Linda Štrus    Raziskovalec  2001 - 2003 
9.  08279  dr. Peter Veranič  Nevrobiologija  Raziskovalec  2001 - 2003  359 
10.  20343  dr. Daša Zupančič  Biokemija in molekularna biologija  Raziskovalec  2001 - 2003  89 
11.  19588  Sabina Železnik    Raziskovalec  2001 - 2003 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  0381  Univerza v Ljubljani, Medicinska fakulteta  Ljubljana  1627066  48.195 
Povzetek
Sečni mehur sesalcev je visoko specializiran organ s tako imenovanim prehodnim epitelijem - urotelijem. V normalnih fizioloških pogojih so urotelijske celice sečnega mehurja odraslih osebkov stabilne in kažejo nizko stopnjo obnove. Med seboj se povezujejo s pomočjo specializiranih medceličnih povezav in adhezivnih molekul. Stabilnost epitelija pa se lahko poruši zaradi luščenja - deskvamacije ali poškodb. Deskvamacije potekajo med embrionalnim razvojem, so lahko posledica izpostavitve organizma stresnim pogojem, dolgotrajnega uživanja alkohola ali hipoksičnih pogojev v mehurju. Lahko pa jih izzovemo tudi v tkivnih in celičnih kulturah. Med luščenjem celic se porušijo povezave med celicami, reorganizira se citoskelet, spremenjena pa je tudi polarnost membran, kar vse povzroči začasno izgubo učinkovite krvno-urinske permeabilnostne bariere. Med razvojem in v urotelijih, ki se obnavljajo po poškodbah, luščenju periodično sledijo proliferacije. Hiperplazije na eni in apoptoze ter deskvamacije na drugi strani,so si nasprotujoči dogodki, ki spremljajo odgovore na nivoju mehurja po različnih učinkih, kot so na primer motnje pretoka ali vsebnost velikih količin natrijevega saharina v hrani ali tretiranja s ciklofosfamidom. Proliferacije so v večini omejene na bazalne celice, ki se morfološko spreminjajo in oblikujejo v površinske, terminalno diferencirane celice. Diferenciacijski stopnji v površinske celice je mogoče slediti s pomočjo različnih označevalcev, med temi so najpomembnejši uroplakini in citokeratini.Namen našega dela je proučevati deskvamacije, proliferacije in diferenciacije v fiziološko normalnem razvijajočem epiteliju (med embrionalnim razvojem, postembrionalno, v celičnih in tkivnih kulturah ) in v epitelijih po različnih indukcijah (hranjenje z natrijevim saharinom, tretiranje s ciklofosfamidom, oviran pretok urina, dolgotrajno uživanje alkohola). Program izhaja iz dosedanjega raziskovalnega dela in predstavlja nadaljevanje zastavljene problematike, v smeri poglobitve spoznanj na bazičnem nivoju ter usmeritve v določene klinične in aplikativne študije.
Pomen za razvoj znanosti
Raziskovalni program bo doprinesel nova, tudi temeljna spoznanja o deskvamacijah in proliferacijah urotelijskih celic sečnega mehurja. Ker bomo v raziskavah uporabljali tako celične linije urotelijskih celic, kakor tkivne eksplantate in material po odvzemu iz telesa, bomo lahko študirali in primerjali potek luščenja in temu sledeče diferenciacije v omenjenih različnih modelnih sistemih. V študijah nameravamo uporabiti sodobne pristope k analizi celičnih sestavin, še zlasti mnoga označevanja na nivoju fluorescenčne in elektronske mikroskopije. Zato smo prepričani, da bodo objavljeni rezultati prispevek k razvoju novih spoznanj na področju celične biologije.
Pomen za razvoj Slovenije
V Sloveniji se z raziskavami na področju celične biologije epitelijev - zlasti urotelija ukvarjamo na Inštitutu za biologijo celice že vrsto let. Razpolagamo s potrebno raziskovalno opremo, kot so različne vrste elektronskih mikroskopov in pomožnih aparatur. Vseskozi sledimo razvoju stroke v svetu z uvajanjem sodobnih raziskovalnih metod in pristopov. Poleg sodelovanja s tujimi strokovnjaki, sodelujemo z mnogimi relevantnimi institucijami doma, zlasti v novejšem času z Urološko kliniko, Stomatološko kliniko in Centrom za tipizacijo tkiv. Predlagani raziskovalni program predstavlja dober temelj za nadaljni razvoj bazične stroke - celične biologije pri nas in možnost nadaljevanja v aplikativni smeri - biomedicina.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Zaključno poročilo
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Zaključno poročilo
Zgodovina ogledov
Priljubljeno