Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Manjšine in obmejne družbene stvarnosti kot dejavniki integracijskih procesov (študija območja slovensko-italijanskega kulturnega stika)

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
5.11.01  Družboslovje  Narodno vprašanje  Narodno vprašanje - družboslovni vidik 

Koda Veda Področje
S210  Družboslovje  Sociologija 
Ključne besede
slovensko-italijanski kulturni stik, obmejno območje, manjšine, slovenska manjšina, italijanska manjšina, migracije, medkulturni odnosi, medkulturna vzgoja, množični mediji
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (6)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  27824  mag. Zorana Medarić  Sociologija  Raziskovalec  2006 - 2008  250 
2.  20682  dr. Andrej Pinter  Politične vede  Raziskovalec  2005 - 2006  138 
3.  18581  dr. Mateja Sedmak  Sociologija  Vodja  2005 - 2008  536 
4.  28827  dr. Peter Sekloča  Politične vede  Raziskovalec  2007 - 2008  86 
5.  18054  dr. Lenart Škof  Filozofija  Raziskovalec  2005 - 2008  504 
6.  16405  dr. Simona Zavratnik  Sociologija  Raziskovalec  2005 - 2008  234 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  1510  Znanstveno-raziskovalno središče Koper  Koper  7187416000  13.890 
Povzetek
Projekt je posvečen celoviti obravnavi manjšinske problematike in obmejne družbene stvarnosti na območju slovensko-italijanskega kulturnega stika. V tem okviru projekt vključuje kompleksno komparativno analizo slovenske in italijanske manjšine, prekomejne stike in pomen ter vlogo manjšin pri oblikovanju skupnega slovenskega kulturnega prostora in v integracijskih procesih. S tem v povezavi sta pomembni tako (inter)personalna kot (med)skupinska raven preučevanja manjšinske problematike. Dalje je izpostavljena poglobljena analiza (prekomejnih) migracij, kot osrednjega fenomena obmejnih območij. Poudarek je predvsem na prekomejnih ekonomskih migracijah in migracijah t.i. ranljivih skupin prebivalstva (neregularni migranti, otroki brez spremstva, žensk ipd.). Pomembne so spremembe, ki jih v preučevani prostor vnašajo procesi globalizacije ter evropskih integracij (zlasti dinamika prostega pretoka ljudi). Sledi analiza (potencialno skupnega) medijskega prostora, ki ga tvorijo manjšinski mediji v povezavi z nacionalnim medijskim prostorom in analiza medijskega diskurza v povezavi z manjšinsko tematiko, nacionalno kulturo in manjšinsko ter narodno vitalnostjo. Nenazadnje projekt vključuje, na temeljnih medkulturne filozofije, analizo vprašanja multikulturne vzgoje oz. vzgoje za medkulturno sobivanje in sožitje, ki bo praktično aplikativna na vseh ravneh izobraževalnega procesa od vrtcev do visokošolske ravni. Metodološko projekt vključuje tako teoretsko (analiza statističnih in demografskih podatkov, virov, zakonodajnih aktov, evalvacije primerov dobre prakse ipd.) kot empirično terensko raziskovanje z uporabo kombiniranega kvalitativnega (intervjuji, zbiranje avto/biografskih pripovedi) in kvantitativnega (anketiranje) raziskovanja. Rezultati projekta bodo široko praktično uporabni (1) kot osnova za nadaljnje (mednarodne in nacionalne) komparativne študije in temeljno raziskovanje na področju družboslovja in humanistike, (2) kot del izobraževalnih kurikulov na različnih ravneh izobraževanja (predšolska vzgoja, osnovnošolska, srednješolska, visokošolska in podiplomska raven), (3) kot strokovne podlage za razvoj različnih programov na področjih kulturne, manjšinske, migracijske, socialne, medijske, izobraževalne politike, zakonodaje in drugih regulativnih mehanizmov, ki vključujejo determinante etničnosti in kulturne raznolikosti, (4) kot strokovne podlage na področjih strokovnega dela z manjšinami, migranti in drugimi skupinami v okviru socialnega skrbstva in (5) kot prenos znanj medijskim hišam, publicistom in oblikovalcem medijskih politik oziroma programov.
Zgodovina ogledov
Priljubljeno