Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Pozitronska tomografija z novo vrsto fotonskega detektorja

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
1.02.08  Naravoslovje  Fizika  Medicinska fizika 

Koda Veda Področje
B140  Biomedicinske vede  Klinična fizika, radiologija, tomografija, medicinska instrumentacija 
Ključne besede
slikanje v medicini, pozitronska tomografija, detektorji fotonov, scintilatorji
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (6)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  29916  dr. Hassan Chagani  Fizika  Raziskovalec  2008 - 2009  14 
2.  15737  dr. Robert Jeraj  Fizika  Raziskovalec  2007 - 2009  553 
3.  08725  dr. Peter Križan  Fizika  Vodja  2007 - 2009  1.007 
4.  16354  dr. Rok Pestotnik  Fizika  Raziskovalec  2007 - 2009  705 
5.  01104  dr. Aleš Stanovnik  Fizika  Raziskovalec  2007 - 2009  213 
6.  03947  dr. Marko Starič  Fizika  Raziskovalec  2007 - 2009  741 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  0106  Institut "Jožef Stefan"  Ljubljana  5051606000  90.706 
Povzetek
Namen predlaganega projekta je raziskati možnosti, ki jih za pozitronsko tomografijo, eno izmed najbolj pomembnih neinvazivnih metod za slikanje živega tkiva, ponuja nova vrsta fotonskega detektorja, silicijeve fotopomnoževalke. V okviru projekta bodo izmerjne lastnosti posameznih silicijevih fotopomnoževalk (spektralni odziv, krajevna odvisnost odziva, časovna ločljivost za posamezne fotone, linearnost odziva za različne intenzitete svetlobe in pogostost šumnih sunkov). Z matriko silicijevih fotopomnoževalk bo opremljen osnovni modul pozitronskega tomografa, pri čemer bo kot scintilator uporabljen kristal BGO. Izmerjena bo ločljivost pri določanju koordinate konverzije anihilacijskega žarka gama, ter časovna in energijska ločljivost. V tretji fazi bo kristal BGO opremljen s silicijevimi fotopomnoževalkami na obeh straneh, vstopni in izstopni. S primerjavo meritev svetlobne intenzitete na obeh straneh bo izmerjena globina mesta konverzije (DOI, depth of interaction), kar bo omogočilo zmanjšanje napake v rekonstrukciji tomografske slike zaradi paralakse. Zadnja faza projekta bo obsegala meritve z dvema moduloma opisanega tipa, s čemer bi postala mogoča prava tomografska meritev na standardnem fantomskem vzorcu. To bo tudi omogočilo primerjavo z obstoječimi tomografskimi aparaturami.
Pomen za razvoj znanosti
Dosedanji rezultati projekta so pokazali, da je nova metoda pozitronskega tomografskega slikanja, ki temelji na uporabi silicijevih pomnoževalki, mnogo obeta. Rezultati raziskav bodo omogočili konstrukcijo kompaktnih detekcijskih modulov za anihilacijske žarke gama, ki jih uporabljamo pri pozitronski tomografiji. Projekt tudi prispeval k napredku eksperimentalnih metod na področju fizike osnovnih delcev, predvsem za identifikacijo hadronov.
Pomen za razvoj Slovenije
Raziskave v okviru projekta bodo omogočile napredek v medicinski diagnostiki in pri razvoju novih zdravil. V prvi fazi bi aparatura, ki smo jo načrtovali in sestavili v okviru projekta, lahko služila kot mikro-PET tomograf za proučevanje procesov na živalih, z nadaljno izpopolnitvijo pa bi lahko razvoj vodil tudi do pravega tomografa za klinično uporabo, tudi v multimodalni kombinaciji z magnetnoresonančnim tomografom.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Letno poročilo 2008, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Letno poročilo 2008, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno