Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Kombinirana metoda za identifikacijo delcev

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
1.02.06  Naravoslovje  Fizika  Eksperimentalna fizika osnovnih delcev 

Koda Veda Področje
P210  Naravoslovno-matematične vede  Fizika osnovnih delcev, kvantna teorija polja 
Ključne besede
identifikacija nabitih delcev, detektor Čerenkovih obročev, števec časa preleta
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (3)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  18277  dr. Andrej Gorišek  Fizika  Raziskovalec  2007 - 2009  1.333 
2.  11598  dr. Samo Korpar  Fizika  Vodja  2007 - 2009  819 
3.  16354  dr. Rok Pestotnik  Fizika  Raziskovalec  2007 - 2009  705 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  0106  Institut "Jožef Stefan"  Ljubljana  5051606000  90.706 
Povzetek
Namen predlaganega projekta je razvoj nove metode za identifikacijo delcev osnovane na novem tipu detektorja za identifikacijo delcev, ki združuje detektor obročev Čerenkova in meritev časa preleta. Detektor obročev Čerenkova s sevalcem iz aerogela je predviden za izboljšanje ločevanja med pioni in kaoni v spektrometru Belle. Tak detektor je tudi zelo hiter, še posebej, če za detekcijo fotonov uporabimo mikrokanalno fotopomnoževalko. Zaradi odlične časovne ločljivosti lahko z njim merimo čas preleta nabitega delca in tako razširimo področje uporabe na sledi z nizko gibalno količino. Pri meritvi časa preleta lahko uporabimo fotone izsevane v aerogelu in v oknu fotopomnoževalke. Ker je okno fotoponoževalke iz stekla, ki ima večji lomni količnik kot aerogel, ima nižji prag za sevanje Čerenkova. To nam omogoča pozitivno identifikacijo kaonov in protonov z gibalno količino okrog 1 GeV/c. V okviru predlaganega projekta bomo najprej študirali lastnosti detektorjev posameznih fotonov (enakomernost odziva po površini, presluh, časovna ločljivost, lastni šum). Na osnovi teh meritev bomo s pomočjo Monte Carlo simulacije izbrali optimalne parametre detektorja. Sledili bodo načrtovanje prototipa, njegova izgradnja in testiranje s kozmičnimi delci in testnim žarkom.
Pomen za razvoj znanosti
Rezultat projekta je nova metoda za identifikacijo delcev. Ker je to eden od pomembnih sestavnih delov poskusov v fiziki osnovnih delcev, bo prispeval k boljšemu razumevanju osnovnih delcev in sil v naravi. Opravljena študija parametrov senzorjev bo prispevala k njihovemu nadaljnemu razvoju in s tem izoboljšanju metod slikanja na področju medicinske diagnostike in domovinske varnosti, ki temeljijo na njihovi uporabi.
Pomen za razvoj Slovenije
Raziskave opravljene v okviru projekta prispevajo k splošnemu razvoju znanosti, pričakovan pa je tudi prispevek k napredku v razvoju naprav za medicinsko diagnostiko in domovinsko varnost.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Letno poročilo 2008, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Letno poročilo 2008, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno