Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Samoorganizacija nanodelcev v 2D nematskih koloidnih kristalih; fotonski kristali in metamateriali

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
1.02.01  Naravoslovje  Fizika  Fizika kondenzirane materije 

Koda Veda Področje
P260  Naravoslovno-matematične vede  Kondenzirane snovi: elektronska struktura, električne, magnetne in optične lstnosti, supraprevodniki, magnetna rezonanca, relaksacija, spektroskopija 
Ključne besede
nanodelci, koloidi, tekoči kristali, samoorganizacija, fotonski materiali, metamateriali
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (8)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  14080  dr. Denis Arčon  Fizika  Raziskovalec  2007 - 2009  596 
2.  19165  dr. Marjetka Conradi  Fizika  Raziskovalec  2007 - 2009  158 
3.  09089  dr. Igor Muševič  Fizika  Vodja  2007 - 2009  750 
4.  01120  dr. Janez Pirš  Fizika  Raziskovalec  2007 - 2009  238 
5.  12338  dr. Miha Škarabot  Fizika  Raziskovalec  2007 - 2009  253 
6.  22137  Bernarda Urankar  Vzgoja in izobraževanje  Raziskovalec  2009  26 
7.  28235  dr. Erik Zupanič  Fizika  Tehnični sodelavec  2009  130 
8.  07110  dr. Slobodan Žumer  Fizika  Raziskovalec  2007 - 2009  1.026 
Organizacije (2)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  0106  Institut "Jožef Stefan"  Ljubljana  5051606000  90.706 
2.  1554  Univerza v Ljubljani, Fakulteta za matematiko in fiziko  Ljubljana  1627007  34.103 
Povzetek
Sposobnost spontanega urejanja-samourejanja delcev v geometrijsko pravilnih prostorskih strukturah je eden od najbolj pomembnih tehnoloških ciljev nanotehnologije in znanosti o koloidih. Namen predlaganega projekta je raziskati meje naravnih zakonitosti samourejanja koloidnih in nanodelcev v nematskih tekočih kristalih, z jasno zastavljenim ciljem – izdelati makroskopske samourejene 2D in potencialno 3D periodične strukture z namerno dodanimi kovinskimi defekti, ki omogočajo posnemanje fizikalnih lastnosti metamaterialov z negativnim lomnim količnikom. V skladu s tem nameravamo: (i) raziskati naravo samourejanja dielektričnih objektov krogelne in valjaste oblike, ki ga posredujejo strukturne sile v nematskih tekočih kristalih, in, (ii) raziskati naravo spontane prostorske segregacije kovinskih nanodelcev v bližini točkasti defektov in krožnih defektnih linij, ki se pojavijo v okolici koloidnih delcev v nematskem tekočem kristalu. S tem želimo posnemati prepletene kovinske prostorske mikro- in nano-strukture v obliki linij in krožnih rezonatorjev, ki so potrebni za izdelavo umetnih snovi z negativnim lomnim kvocientom. Novost in originalnost predlaganega projekta je v preprostosti idej in trdnem fizikalnem ozadju, ki temelji eksperimentalnih opažanjih samourejanja koloidnih delcev v nematskem tekočem kristalu, nedavno objavljenih v našem članku v reviji Science (I. Muševič et al., Science, Vol. 313, 954 (2006)). Rezultati projekta imajo lahko potencialno velik vpliv na tehnologijo na področju optike in fotonike, zlasti na področju fotonskih kristalov in metamaterialov.
Pomen za razvoj znanosti
Rezultati raziskav so pomembni v svetovnem merilu za razvoj znanosti o koloidnih sistemih. Področje nematskih koloidov, ki so disperzije mikroobjektov v nematskem tekočem kristalu, je relativno novo in se od leta 2004 razvija z izjemno hitrim tempom. Cilj raziskav je bil razumeti naravo povsem novih medkoloidnih sil, ki se pojavljajo v nematskih koloidih in ki do leta 2000 niso bile zelo dobro raziskane. Medkoloidne sile v tekočih kristalih odlikuje njihova velikost in doseg, ki sta za nekaj velikostnih redov višja kot v vodnih koloidnih sistemih. To omogoča nov pristop k samoorganizaciji koloidnih struktur v robustne 2D koloidne kristale, ki predstavljajo potencialno in povsem realno možnost uporabe v fotonskih kristalih in fotonskih napravah. V okviru raziskav smo pokazali na nove način samoorganizacije koloidnih delcev različnih velikosti, kar vodi do zanimivih hierarhično organiziranih koloidnih superstruktur. Te so po svoji naravi zanimive za uporabo v resonančnih elementih za metamateriale z negativnim lomnim kvocientom. Prav tako smo dosegli pomemben preboj pri razumevanju samoorganizacije in topoloških lastnosti paličastih nematskih koloidov, ki do sedaj niso bili raziskani. V zadnjem letu raziskav smo dosegli pomemben preboj pri razumevanju stabilnosti 3D koloidnih struktur in odkrili do sedaj neznane vezave koloidnih delcev v kiralnih nematskih kristalih, kar nas je pripeljalo do teorije vozlov in spletenih zank.
Pomen za razvoj Slovenije
Rezultati naših projektnih raziskav so pomembno prispevali k uveljavitvi slovenske znanosti o mehki snovi v svetovnem merilu. O tem pričajo publikacije v priznanih revijah s področja fizike koloidnih sistemov, evropska patentna prijava s podočja metamaterialov, veliko število vabljenih predavanj v letu 2008, kakor tudi mednarodna nagrada vodji projekta, I. Muševiču v letu 2008. Podeljena mu je bila nagrada "Samsung Mid-Carreer Award in sicer za njegovo izjemno vplivno znanstveno delo na področju fizike tekočih kristalov v zadnjem obdobju 10 let. Prav tako smo v okviru projektne tematike pridobili tri mesta mladih raziskovalcev v okviru EU Marie Curie projekta Hierarchy, ki se je začel izvajati septembra 2008. Osnovna tema tega projekta devetih evropskih partnerjev so tekočekristalni koloidi in bo znatno vplivala na vključevanje slovenskih raziskovalnih skupin v evropski znanstveno-raziskovalni prostor.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Letno poročilo 2008, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Letno poročilo 2008, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno