Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Kompleksna analiza visokoresolucijskih slik SAR

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
2.15.02  Tehnika  Meroslovje  Signali in prenos 

Koda Veda Področje
T121  Tehnološke vede  Obdelava signalov 
Ključne besede
obdelava signalov, bayesova teorija, klasifikacija, metode Monte-Carlo, kompleksna analiza
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (6)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  27565  dr. Karl Benkič  Računalništvo in informatika  Mladi raziskovalec  2007 - 2008  55 
2.  20862  dr. Dušan Gleich  Sistemi in kibernetika  Vodja  2007 - 2008  284 
3.  27986  dr. Marko Hebar  Sistemi in kibernetika  Raziskovalec  2007 - 2008  12 
4.  11576  dr. Jože Mohorko  Telekomunikacije  Raziskovalec  2007 - 2008  154 
5.  04799  dr. Peter Planinšič  Sistemi in kibernetika  Raziskovalec  2007 - 2008  329 
6.  19508  mag. Tomaž Romih  Računalništvo in informatika  Raziskovalec  2007 - 2008  30 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  0796  Univerza v Mariboru, Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko  Maribor  5089638003  27.539 
Povzetek
V tem raziskovalnem projektu bomo raziskali statistično modeliranje slike SAR s pomočjo kompleksne analize in kompleksne valčne transformacije. Naš cilj je izločiti šum is kompleksne slike SAR in poiskati model slike, ki bo ohranjal vse bistvene lastnosti slike SAR, kot so teksture, robovi, itd. Ker je slika SAR kompleksna bomo s kompleksno valčno transformacijo originalno, kompleksno sliko SAR preslikali v kompleksni valčni prostor. Model kompleksne slike SAR bomo sestavili s pomočjo modela slike in šuma v sliki. Privzeli bomo, da je šum v SAR sliki aditiven in signalno odvisen. Sliko bomo modelirali s pomočjo posplošenih Gauss-Markovih naključnih polj, za šum v valčno-transformirani kompleksni sliki SAR pa bomo privzeli, da ima posplošeno Gaussovo porazdelitev. Poiskali bomo cenilko a maksimum a posteriori (MAP) s pomočjo Bayesove inference prvega in drugega reda. V ta namen moramo poiskati porazdelitve gostote verjetnosti prior, ki predstavlja model slike in gostoto verjetnosti likelihood, ki predstavlja model šuma. Najboljši model med vsemi možnimi modeli bomo poiskali s pomočjo Bayesove inference drugega reda tako, da bomo spreminjali vse parametre v porazdelitvah in za najboljši model med vsemi modeli privzeli tistega, ki bo maksimiziral t.i. evidence. Na ta način bomo dobili brezšumno sliko in informacijo o teksturah v sliki. Implementirali bomo algoritem, ki bo sposoben prepoznavati določene teksture v sliki SAR s pomočjo nenadzorovanih algoritmov Bayes-a za učenje parametrov. V zadnjem delu projekta bomo brezšumno sliko in teksture v slikah poiskali s pomočjo sekvenčnih metod Monte-Carlo. V ta namen bomo uporabili model slike in šuma v slikah SAR kakor v prejšnjem primeru. Iz prior porazdelitve bomo izračunali otipke in izračunali njihovo pomembnost glede na porazdelitev likelihood, ter jim dodelili uteži. Otipki z največjimi utežmi se bodo sekvenčno delili naprej. Postopek bomo sekvenčno ponavljali in spreminjali parametre teksture. Najbolj utežen otipek bo brezšumen koeficient s pripadajočimi parametri teksture.
Pomen za razvoj znanosti
V tem projektu smo razvili metode za odpravljanje pegastega šuma iz slik s sintetizirano odprtino (SAR). Potreba po odpravljanju pegastega šuma iz slik SAR je pomembna zato, da si znamo lažje predstavljati, interpretirati in razpoznati strukture, objekte, spremembe, itd v slikah površja Zemlje. Odprava šuma iz slik SAR nam omogoča lažje razumevanje struktur na površju Zemlje. S predlaganimi modeli lahko zajamemo tudi informacije o strukturah, ki jih lahko opišemo z vektorjem lastnosti. Smisel ocenjevanja struktur v radarskih slikah je v tem, da z naborom vektorjev lastnosti scene lahko poiščemo vse podobne strukture v slikah. Konkretno si lahko predstavljamo, da želimo iz slik izluščit vse gozdove, urbana naselja, ceste, polja, vinogrede, sadovnjake, itd. Z nadzorovanim učenjem lahko izvedemo razpoznavanje enakih razredov in s tem omogočimo avtomatizirano razpoznavanje struktur na površju Zemlje. Drugi pomemben rezultat tega projekta je kompleksna slika SAR, ki se lahko uporabi za nadaljnjo obdelavo, kot so interferometrija, segmentacija, itd. Vse bistvene lastnosti slike SAR, ki se nahajajo v fazi signala se ohranijo. Intenzivnost kompleksne slike se iz Gamma porazdelitve slika v mešan model Gaussove porazdelitve, ki jo lahko nato modeliramo kakor optično sliko, pri tem pa moramo ohraniti vse bistvene lastnosti v sliki SAR.
Pomen za razvoj Slovenije
Za projekt omogoča avtomatsko interpretacijo in analizo scene v sliki SAR. Z razvitimi metodami je mogoče opazovati področja in na ta način dobiti realno predstavo o sceni v sliki SAR. Z nadzorovanim razvrščanjem je mogoče odkrivati naraščanje naselij, napovedovati zemeljske plazove, nadzorovati izsek gozdov, ipd s stalnim opazovanjem površja Slovenije. SAR tehnologija omogoča izdelovanje 3D reliefov, napovedovanje premikov površja Zemlje in na ta način omogočiti pravočasno alarmiranje in preprečevanje naravnih nesreč.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno