Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Bioaktivni materiali z imobiliziranimi bifunkcionalnimi peptidi za medicinske aplikacije

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
2.04.03  Tehnika  Materiali  Polimerni materiali 

Koda Veda Področje
P360  Naravoslovno-matematične vede  Anorganska kemija 
T390  Tehnološke vede  Polimerska tehnologija, biopolimeri 
T490  Tehnološke vede  Biotehnologija 
B510  Biomedicinske vede  Infekcije 
Ključne besede
biomateriali, peptidi, imobilizacija, antimikrobni, nevtralizacija endotoksina, bakterijski biofilm
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (6)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  07731  dr. Jožefa Friedrich  Biotehnologija  Vodja  2007 - 2009  184 
2.  06628  dr. Roman Jerala  Biokemija in molekularna biologija  Raziskovalec  2007 - 2009  1.190 
3.  27945  dr. Ivan Jerman  Kemija  Raziskovalec  2007 - 2008  385 
4.  21426  dr. Mateja Manček Keber  Farmacija  Raziskovalec  2008 - 2009  159 
5.  02565  dr. Boris Orel  Kemija  Raziskovalec  2007 - 2008  981 
6.  17280  Darija Oven    Tehnični sodelavec  2007 - 2009 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  0104  Kemijski inštitut  Ljubljana  5051592000  20.996 
Povzetek
Bakterijske infekcije predstavljajo eno najpomembnejših nevarnosti za zdravje. Poseben problem predstavljajo bakterijski biofilmi, to so združbe bakterij na površinah, ki so odporni na delovanje antibiotikov in predstavljajo enega največjih problemov za biomedicinske materiale, kot so npr. katetri. Nekatere probleme pri preprečevanju nastanka biofilmov rešujejo materiali, ki sproščajo antimikrobne učinkovine. Poleg nezaželenega sproščanja učinkovin v okolico in s tem padajoče učinkovitosti samo antimikrobno delovanje ne zadošča, ker bakterijski endotoksin, sproščen iz uničenih bakterij, lahko vodi do vnetja in celo sepse. Zato je zaželena priprava materialov, ki bi imeli poleg antimikrobnega delovanja tudi zmožnost nevtralizacije endotoksina. V projektu predlagamo pripravo materialov s konjugiranimi bifunkcionalnimi peptidi, ki imajo antimikrobno delovanje in istočasno vežejo bakterijski endotoksin. Pričakujemo, da bi imobilizirani peptidi lahko imeli boljše antimikrobno delovanje v primerjavi s topnimi peptidi, ker z visoko površinsko gostoto imobiliziranih peptidov pride do bolj učinkovitega delovanja na bakterijsko membrano preko t.i. »carpet modela«. Naslednja prednost predlaganega pristopa je, da lahko uporabimo peptide, ki imajo sicer toksično delovanje, če so sproščeni v obtoku. Tak primer je ciklični lipopeptid polimiksin B, ki je eden najboljših nevtralizatorjev endotoksina. Omenjen peptid, ter druge peptide s širokim antimikrobnim spektrom delovanja, katere smo pripravili v okviru EU projekta ANEPID bomo imobilizirali direktno na površino različnih polimernih materialov uporabljenih v medicini, kot so polisiloksani (silikoni), polivinilklorid, poliuretan... pa tudi na površino materialov pridobljenih s sol-gel tehnologijo. Izmerili bomo številne lastnosti bioaktivnih materialov kot so spekter antimikrobnega delovanja, kapaciteta vezave endotoksina, stabilnost, občutljivost na ionsko jakost, zmožnost regeneriranja materiala in določili mehanizem delovanja na bakterije. Predvidevamo, da bomo v primeru obetavnih rezultatov izdelali prototip katetra in ga testirali in vitro kot tudi in vivo. Poleg zaščitnega delovanja bomo preizkusili tudi uporabnost materialov za farmacevtske in medicinske aplikacije kot je odstranjevanje endotoksina ter za biotehnološke aplikacije.
Pomen za razvoj znanosti
Mikrobni biofilmi so populacije mikroorganizmov, ki so pritrjene na podlago. Bakterije, ki rastejo v biofilmu, se občutno razlikujejo od odgovarjajočih planktonskih oblik: po ekspresiji genov, celični fiziologiji in po močno povečani odpornosti proti antibiotikom. Zato biofilmi predstavljajo velik problem v medicini in najboljši pristop za reševanje tega problema je preprečevanje nastanka biofilma. V našem projektu smo pokazali možnost novega izvirnega pristopa. Pokazali smo, da je možno pripraviti materiale z antimikrobno aktivnostjo na površini tako, da nanje, preko primerne silanske površinske prevleke, kovalentno vežemo bioaktivne peptide. Pri uporabi izbranih peptidov imajo take površine poleg antimikrobne aktivnosti tudi sposobnost vezave bakterijskih endotoksinov, katerih prisotnost v krvi vodi do dramatičnih kliničnih posledic, kot je septični šok. Take površinske prevleke bi bile primerne za uporabo na medicinskih napravah - kot so razni implantati - za preprečitev tvorbe bakterijskega biofilma. Raziskave na področju razvoja novih biomaterialov za medicino na eni strani in antimikrobnih peptidov na drugi so zelo aktualne, kar omogoča objavo dognanj v mednarodno priznanih znanstvenih revijah. Pridobljena nova spoznanja so lahko v prihodnosti dobra osnova za gospodarsko izkoriščanje.
Pomen za razvoj Slovenije
Pokazali smo novo možnost za reševanje problema tvorbe bakterijskega biofilma na medicinskih napravah, kot so razni implantati. Raziskave so interdisciplinarne, saj povezujejo znanja z različnih področij, kot so nanomateriali, biotehnologija, biokemija, mikrobiologija in medicina. Privedle so do pridobitve novih znanj, razvoja novih, kompleksnih metodologij ter testiranja uporabnosti najsodobnejših analitskih tehnik za konkretni problem. Nakazana je možnost razvoja novih tehnologij in novih izdelkov. Vse to lahko prispeva k tehnološkemu in gospodarskemu razvoju Slovenije. Končna uporaba novih izdelkov pa je namenjena varovanju zdravja. Rezultate raziskav objavljamo v mednarodni znanstveni literaturi in jih prikazujemo na domačih in mednarodnih znanstvenih srečanjih. Skupaj s sodelavci na predhodnem evropskem projektu smo prijavili mednarodni patent. Vse omenjeno doprinaša k promociji Slovenije v svetu. Projekt je vključeval tudi mentorstvo mladim raziskovalcem, ki so uspešno zaključili doktorski študij, oz. so pridobili nova znanja in nove izkušnje na področju priprave biomaterialov, razvoja in uporabe zahtevnejših analitskih, mikrobioloških in biokemijskih metod. Vse navedeno je prispevalo k vzgoji vsestransko usposobljenega znanstvenega osebja.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Letno poročilo 2008, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Letno poročilo 2008, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno