Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Elektrozlivanje celic v biologiji, biotehnologiji in medicini

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
2.06.07  Tehnika  Sistemi in kibernetika  Biomedicinska tehnika 

Koda Veda Področje
T115  Tehnološke vede  Medicinska tehnologija 
Ključne besede
elektrozlivanje, hibridne celice, hibridomi, dielektroforeza
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (13)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  19722  dr. Tina Batista Napotnik  Sistemi in kibernetika  Raziskovalec  2009 
2.  30682  dr. Jaka Čemažar  Sistemi in kibernetika  Mladi raziskovalec  2009 
3.  27964  dr. Selma Čorović  Električne naprave  Raziskovalec  2007 - 2009 
4.  02204  dr. Karel Flisar  Sistemi in kibernetika  Raziskovalec  2007 - 2009 
5.  30022  Duša Hodžić  Sistemi in kibernetika  Raziskovalec  2008 
6.  18619  dr. Maša Kandušer  Farmacija  Raziskovalec  2007 - 2009 
7.  15675  dr. Tadej Kotnik  Sistemi in kibernetika  Raziskovalec  2007 - 2009 
8.  23976  dr. Peter Kramar  Meroslovje  Raziskovalec  2007 - 2009 
9.  29553  dr. Matej Kranjc  Sistemi in kibernetika  Mladi raziskovalec  2008 - 2009 
10.  10268  dr. Damijan Miklavčič  Sistemi in kibernetika  Vodja  2007 - 2009 
11.  25421  dr. Matej Reberšek  Sistemi in kibernetika  Raziskovalec  2007 - 2009 
12.  20182  dr. Katja Trontelj  Sistemi in kibernetika  Mladi raziskovalec  2007 - 2009 
13.  28459  dr. Marko Ušaj  Biotehnologija  Mladi raziskovalec  2007 - 2009 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  1538  Univerza v Ljubljani, Fakulteta za elektrotehniko  Ljubljana  1626965  65 
Povzetek
Elektrozlivanje (elektrofuzija) bioloških celic je uporabna, vendar zaenkrat slabo izkoriščena metoda. Zlivanje celic ima pomembno vlogo v proizvodnji monoklonskih protiteles, v imunoterapiji različnih bolezni, in za pripravo DNA cepiv. V predlaganem projektu bomo optimizirali parametre, ki vplivajo na zlivanje celic. Preučili bomo vpliv električnih parametrov in lastnosti medijev na izplen zlivanja celic, kot tudi na vpliv temperature in integritete tubulinskega citoskeleta. Primerjali bomo učinkovitost dveh najbolj uporabljanih metod za elektrozlivanje celic (najprej pulz, nato stik in najprej stik, nato pulz). Na podlagi pridobljenih eksperimentalnih rezultatov bomo načrtali in izdelali nove elektroporatorje, elektrode in komore za zlivanje celic. Izdelana oprema bo omogočala tudi zlivanje celic, ki se med seboj razlikujejo po optimalnih parametrih električnega polja. Končni cilj projekta je preizkusiti uporabo metode zlivanja celic z električnimi pulzi za proizvodnjo monoklonskih protiteles in jo primerjati z uveljavljeno metodo zlivanja s polietilenglikolom (PEG). Pripravili bomo hibridomske celične linije iz humanih limfocitov in mišjih mielomskih celic ter z uporabo selektivnih medijev izolirali heterohibridome, ki proizvajajo določeno protitelo.
Pomen za razvoj znanosti
Elektrozlivanje bioloških celic je uporabna, vendar zaenkrat slabo izkoriščena metoda. Zlivanje ima pomembno vlogo v proizvodnji monoklonskih protiteles, v imunoterapiji različnih bolezni za pripravo celičnih cepiv, v zadnjem času pa so pokazali, da je zlivanje tudi mehanizem, po katerem poteka regeneracija tkiv pri celični transplantaciji. Vse biološke celice so dovzetne za elektrozlivanje, vendar se med seboj še dokaj nepredvidljivo razlikujejo v električnih in ostalih parametrih, ki so potrebni za doseganje optimalnega izplena viabilnih zlitih celic. V izvedenem projektu smo preučili parametre električnega polja, ozmolarnost in prevodnost fuzijskega medija za več različnih vrst celic. Poznavanje optimalnih parametrov za elektroporacijo posameznih celičnih vrst je še posebej pomembno za izbiro optimalnih parametrov, ko zlivamo različne vrste celic med seboj. Poznavanje vrednosti parametrov, s katerimi bi pokrili čim več različnih celic, je pomembno tudi za razvoj opreme za zlivanje celic (elektroporator, elektrode in komore). Na tem področju smo naredili nekaj posameznih korakov, kot so razvoj in izdelava večih specialnih elektrod, uporabniški grafični vmesnik v .NET okolju za krmiljenje novega prototipa elektroporatorja in nov generator bipolarnih oziroma sinusnih električnih pulzov, ki omogoča dielektroforetsko tvorjenje verig celic v suspenziji in s tem zlivanje celic po protokolu najprej stik in nato pulz. Tekom razvoja elektrofuzije so raziskovalci uporabljali mnoge različne tehnike za doseganje stika med celicami. Popolne metode, ki bi ustrezala vsem aplikacijam, še ni. V okviru projekta smo preizkusili različne obstoječe metode za doseganje stika med celicami. Z modifikacijo metode zlivanja pritrjenih celic smo razvili novo metodo za doseganje stika med celicami, t.i. modificirano metodo pritrjevanja. S to metodo smo pridobili heterohibridome med mišjimi NS1 celicami in humanimi limfociti B. To je pomembno, saj je pridobivanje človeških monoklonskih protiteles še vedno trd oreh za raziskovalce. Proces elektrofuzije še ni pojasnjen na molekularnem nivoju. V okviru tega projekta smo začeli s poskusi opazovanja zlivanja celic na nivoju tubulinskega citoskeleta. Ti poskusi bodo omogočili razumevanje mehanizma zlivanja in identifikacijo parametrov, ki vanjo vplivajo, pa so zaenkrat še nepoznani.
Pomen za razvoj Slovenije
Z vsebino elektrozlivanja smo se vključili v mednarodno znanstveno delavnico in podiplomsko šolo (international scientific workshop and postgraduate course), ki ga je v letu 2009 že četrtič zapovrstjo organiziral Laboratorij za biokibernetiko na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani. S to vsebino smo obogatili program te šole, ki privablja vedno več udeležencev in študentov iz celega sveta. TRONTELJ, Katja, UŠAJ, Marko. Cell electrofusion. V: KRAMAR, Peter (ur.), KANDUŠER, Maša (ur.). Workbook of the electroporation based technologies and treatments : international scientific workshop and postgraduate course, November 15-21, 2009, Ljubljana, Slovenia. 1. izd. Ljubljana: Založba FE in FRI, 2009, str. 33-35. Novo področje elektrofuzije je bilo prenešeno tudi v pedagoški proces na Fakulteti za elektrotehniko, kjer so potekale raziskave.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Letno poročilo 2008, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Letno poročilo 2008, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno