Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Vloga človeškega podjatniškega kapitala pri inovativnosti, rasti, razvoju in mednarodni uveljavitvi slovenskih malih in sred.podjetie

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
5.04.00  Družboslovje  Upravne in organizacijske vede   

Koda Veda Področje
S190  Družboslovje  Vodenje podjetij 
Ključne besede
Človeški podjetniški kapital, inovativnost, rast, razvoj, mala in srednja podjetja
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (5)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  14119  dr. Boštjan Antončič  Ekonomija  Vodja  2007 - 2009  547 
2.  05677  dr. Štefan Bojnec  Ekonomija  Raziskovalec  2007 - 2009  1.759 
3.  26367  dr. Doris Gomezelj Omerzel  Upravne in organizacijske vede  Raziskovalec  2007 - 2009  243 
4.  30728  mag. Marijana Pregarac    Tehnični sodelavec  2009 
5.  28257  dr. Mitja Ruzzier  Upravne in organizacijske vede  Raziskovalec  2007 - 2009  266 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  7097  Univerza na Primorskem, Fakulteta za management  Koper  1810014002  12.628 
Povzetek
Znanje, spretnosti in izobrazba so del (splošnega in specifičnega) človeškega kapitala, ki je neločljiv od posameznikov in je lahko vir konkurenčih prednosti tako posameznikov, podjetij ali celo držav. Posebej to velja za mala in srednja podjetja (MSP), ki večinoma delujejo v visoko konkurenčnih panogah in so podhranjena z resursi. V predlagani raziskavi poskušamo zato identificirati ključne elemente podjetniškega splošnega in specifičnega človeškega kapitala, ki pozitivno vplivajo na inovativnost, rast in internacionalizacijo njihovih podjetij. Svoje ugotovitve bomo preverili tudi z mednarodnega vidika, saj bomo določene rezultate primerjali z ugotovitvami ameriških raziskovalcev. Temeljna teza je, da splošni in specifični človeški kapital vplivata na inovativnost, rast in internacionalizacijo MSP. Na podlagi osnovne teze bo razvita vrsta hipotez. Rezultati raziskave bodo pomenili pomembne prispevke k našemu poznavanju učinkov in delovanja splošnega in človeškega kapitala podjetnikov oziroma njihovega znanja, izobrazbe in spretnost na inovativnost, rast in internacionalizacijo MSP tako na znanstevno-raziskovalnem področju, kot tudi v praksi. Glavna novost na znanstvenem področju bo tudi merski model, ki bo celovito zajemnal vse dimenzije internacionalizacije in inovativnosti, kot odvisno preučevani spremenljivki. Na podlagi rezultatov raziskave bo možno napovedovati, kateri podjetniki ali podjetnice imajo večje možnosti za uspeh na podlagi njive izobrazbe, znanj in spretnosti, kot tudi dati koristne nasvete podjetnikom in podjetnicam pri oblikovanju strategij internacionalizacije in inovativnosti njihovih podjetij. Izsledki raziskave so lahko koristni tudi politiki, ki bo lahko bolj učinkovito usmerjala sredstva za spodbujanje podjetništva, inovativnosti in internacionalizacije MSP.
Pomen za razvoj znanosti
Rezultati raziskave pomenijo pomembne prispevke k našemu poznavanju ključnih elementov podjetniškega človeškega in družbenega kapitala in njihovega vpliva na inovativnost, internacionalizacijo, rast in razvoj malih in srednje velikih podjetij (MSP). Povečano razumevanje procesa, inovativnosti, rasti, internacionalizacije MSP in njenih determinant, ki iz tega sledi, nam omogoča izgradnjo novega teoretičnega ogrodja za analizo strateških odločitev najpomembnejših dimenzij internacionalizacije in inovativnosti MSP. Napredek v znanosti predstavlja tudi na novo oblikovana teoretični koncept in nadalje konstrukt za merjenje stopnje inovativnosti in internacionalizacije MSP, ki se lahko uporablja tako na mikro (nivo podjetij) kot na makro nivoju (panog ali držav). Konstrukt je bil tudi empirično testiran na slovenskih MSP. Naslednji pomemben prispevek k znanosti je primerjava določenih izsledkov raziskave med dvema precej različnima poslovnima okoljema in državama; Slovenijo in ZDA. Rezultati primerjav dobrih praks in odkritij iz raziskav nam omogoča razkritje razlik med stanjem specifičnega in splošnega človeškega kapitala in njihovega vpliva na inovativnost, internacionalizacijo, rast in razvoj MSP.
Pomen za razvoj Slovenije
Raven splošnega in specifičnega kapitala podjetnikov odraža percepcijo, ki jo imajo slednji do izobraževanja, spretnosti in znanja. Tuje študije so pokazale, da znanja spretnosti in izkušnje večinoma pozitivnosti vplivajo na preučevane kategorije; rast, inovativnost in internacionalizacijo, kako tudi na mnoge druge. Ravno tako so znanja in spretnosti tista, ki dolgoročno omogočajo konkurenčnost posameznikov, podjetij in celotne družbe ter omogočajo njen nadaljnji razvoj. Zato smo prepričani, da je opravljena študija kot prvo razkrila posamezne elemente splošnega in specifičnega kapitala, pomembne za preučevane kategorije, kot drugo pa osvestila podjetnike, da so ravno znanje in spretnosti, tiste konkurenčne prednosti, ki razlikujejo dobra podjetja od slabih, inovativna od ne-inovativnih in internacionalizirana od ne-internacionaliziranih. Slednja pa posledično povečujejo ali zmanjšujejo vrednosti njihovih podjetij in blagostanja družbe kot celote. Ko se bodo pomena znanja, izkušenj in spretnosti zavedali podjetniki, bodo to pripravljeni ceniti pri ostalih, oziroma bodo k povečevanje slednjih pričeli spodbujati tudi svoje zaposlene.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Letno poročilo 2008, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Letno poročilo 2008, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno