Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Vloga zdravstvene nege pri zagotavljanju kakovostnega življenja starostnikov: Vpliv in kontinence in omejene gibljivosti na funkcionalnost starostnikov

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
7.00.00  Interdisciplinarne raziskave     

Koda Veda Področje
S215  Družboslovje  Družbeni problemi in blagostanje, socialno skrbstvo 
Ključne besede
zdravstvena nega, medicisnka sestra, starostniki, negovalci, inkontinenca, omejena mobilnost, kakovost življenja
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (7)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  07674  dr. Darja Barlič Maganja  Mikrobiologija in imunologija  Raziskovalec  2008 - 2009  433 
2.  11308  dr. Andrej Cör  Onkologija  Raziskovalec  2007 - 2009  409 
3.  14575  dr. Maja Čemažar  Onkologija  Vodja  2007 - 2009  1.427 
4.  15099  dr. Darko Černe  Farmacija  Raziskovalec  2007  261 
5.  24830  dr. Nadja Plazar  Medicina  Raziskovalec  2007 - 2009  187 
6.  27808  dr. Irena Trobec  Vzgoja in izobraževanje  Raziskovalec  2007 - 2009  143 
7.  24930  dr. Boštjan Žvanut  Računalništvo in informatika  Raziskovalec  2007 - 2009  274 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  2413  Univerza na Primorskem Fakulteta za vede o zdravju  Izola  1810014005  9.249 
Povzetek
Staranje prebivalstva je pojav, ki s seboj prinaša problematiko vezano na staranje in postopno pešanje sposobnosti samooskrbe in večjo dovzetnost za kronične in fizično izčrpujoče bolezni. Sodobno družbo postavlja pred težko nalogo, kako naraščajočemu številu starejših prebivalcev, predvsem tistim nad 80 let, zagotoviti kvalitetno starost. Dobro zdravje in uspešno staranje določa starostnikova avtonomija v funkcioniranju znotraj danega socialnega okolja. Ne glede na morebitno prisotnost kronične bolezni, lahko za starejšega človeka, ki je socialno in intelektualno aktiven, rečemo, da je zdrav. Vloga zdravstvene nege je pomoč starostnikom pri doseganju optimalnega zdravja, dobrega počutja in kakovosti življenja, kot jo opredeljujejo sami, oziroma v skladu z njihovimi vrednotami ali poznanimi željami. Kakovost življenja je odvisna od posameznikove percepcije svojega stanja v kontekstu s kulturo okolja v katerem živi ter v skladu z njegovimi pričakovanji, cilji in zahtevami. Namen projekta je raziskavi dve področji povezani s starostjo z vidika zdravstvene nege: Inkontinenco in omejeno mobilnost. Projekt bo zajel dve populaciji v treh fazah. Zajem populacije starostnikov z inkontinenco in oviranim gibanjem bo potekal v socialno-varstvenih ustanovah in v domačem okolju. Populacija negovalcev bo zajeta po ključu profesionalnega ali laičnega opravljanja funkcije v enakih okoljih. V treh fazah bo prek definicije vzorcev in analize ustvarjena slika percepcije staranja v obeh populacijah v povezavi z inkontinenco in motnjami gibanja. Zaključek treh faz predstavljajo strokovna in poljudna publikacija z izdelanimi priporočili za zdravo staranje z inkontinenco in motnjami gibanja ter oblikovan predlog za širše testiranje ugotovitev.
Pomen za razvoj znanosti
Pomen predlaganega projekta je v izdelavi strategije zdravega staranja za populacijo samostojnih in pri življenjskih aktivnostih delno in popolnoma odvisnih starostnikov na podlagi zdravstvenovzgojnih strategij za zdravo sprejemanje staranja v splošni populaciji in izdelani strategiji zdravega staranja za populacijo starostnikov v delu, ki se dotika fizične samostojnosti kot ene temeljnih komponent zdravega staranja in elementu socialnega napredka. Novost, ki ga lahko projekt prinese v definirano nacionalno strategijo je v deležu, ki ga k temu obširnemu multidisciplinarnemu problemu prispeva stroka zdravstvene nege, predvsem na področjih fizične mobilnosti kot komponente samostojnosti in urinske ter črevesne inkontinence in s tem povezanih negativnih fizičnih, psihičnih in socialnih posledic, ki jih v okviru svojih kompetenc lahko rešuje zdravstvena nega.
Pomen za razvoj Slovenije
Rezultati raziskav bi imeli naslednje potencialne družbeno-ekonomske pomene za razvoj Slovenije: zaradi naraščanja dela populacije starega več kot 80 let, bo problem oskrbe oseb z inkontinenco in/ali ovirano gibljivostjo pričakovano večji. Izsledki raziskave bi bili uporabni za načrtno delovanje na mlajšo populacijo zaradi zmanjšanja števila starostnikov z inkontinenco in/ali ovirano gibljivostjo, kar ki zvečalo kvaliteto življenja v starosti in obenem zmanjšalo stroške za zdravstveno in socialno varstvo starostnikov. Rezultati bi bili lahko podlaga za načrtovanje takšne zdravstvene in socialne oskrbe osebam z inkontinenco in /ali ovirano gibljivostjo, ki bi zagotavljala čim daljše bivanje v domačem okolju in s tem bolj kakovostno življenje. Rezultati raziskave bi bili uporabni tudi za načrtovanje oskrbe v socialno varstvenih zavodih, ki bi oskrbovali osebe z inkontinenco in/ali omejeno gibljivostjo. Rezultati bi bili lahko podlaga za izobraževanje medicinskih sester in ostalega negovalnega osebja, ki neguje in skrbi za osebe z inkontinenco in/ali omejenim gibanjem. Končni izdelek projekta – publikacija s priporočili, ki bo glede na dobljene rezultate pripravljena bodisi za negovalce in starostnike skupaj ali pa ločene bo neposredno prispevala k ozaveščanju ciljnih populacij o možnosti izboljšanja kvalitete življenja.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Letno poročilo 2008, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Letno poročilo 2008, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno