Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Metodološki vidiki raziskovanja kognitivnih procesov-učenje in odločanje

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
7.00.00  Interdisciplinarne raziskave     

Koda Veda Področje
H150  Humanistične vede  Filozofija specialnih ved 
Ključne besede
kognicija, metode, znanje, učenje, odločanje
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (7)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  02749  dr. Marko Bohanec  Računalništvo in informatika  Raziskovalec  2007 - 2009  639 
2.  25474  dr. Mija Marija Klemenčič Rozman  Kriminologija in socialno delo  Mladi raziskovalec  2007 - 2009  132 
3.  18389  dr. Urban Kordeš  Interdisciplinarne raziskave  Raziskovalec  2007 - 2009  300 
4.  13952  dr. Olga Markič  Filozofija  Raziskovalec  2007 - 2009  349 
5.  05380  dr. Zvezdan Pirtošek  Nevrobiologija  Raziskovalec  2007 - 2009  745 
6.  04007  dr. Simona Tancig  Psihologija  Raziskovalec  2007 - 2009  409 
7.  09559  dr. Andrej Ule  Humanistika  Vodja  2007 - 2009  477 
Organizacije (4)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  0106  Institut "Jožef Stefan"  Ljubljana  5051606000  90.649 
2.  0312  Univerzitetni klinični center Ljubljana  Ljubljana  5057272000  77.366 
3.  0581  Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta  Ljubljana  1627058  97.937 
4.  0588  Univerza v Ljubljani, Pedagoška fakulteta  Ljubljana  1627082  30.943 
Povzetek
Kognitivna znanost kot samostojno raziskovalno področje je v svojih začetkih temeljila na predpostavki, da je z računalniško metaforo kognicije našla skupno metodologijo, ki naj bi bila sposobna združiti vse smeri, ki se ukvarjajo z raziskovanjem kognitivnih procesov. Razvoj v zadnjem desetletju kaže, da so raziskovanja še vedno omejena z metodami posameznih disciplin in da manjka integrativnih pristopov, ki bi bili zmožni sinergetsko združiti parcialna spoznanja. Zaradi tega je osnovni namen raziskave razvoj interdisciplinarne raziskovalne paradigme, ki bo združevala in nadgrajevala raziskovalne pristope, ki so se uveljavili v dosedanjem razvoju kognitivnih znanostih. Raziskava bo z interdisciplinarnim pristopom in integracijo parcialnih znanj skušala priti do globljega razumevanje dveh povezanih kognitivnih procesov: učenja in odločanja. Od raziskave pričakujemo nove izsledke znotraj posameznih disciplin vključenih v interdisciplinarni tim (filozofija, nevroznanost, umetna inteligenca, psihologija), glavna cilja projekta pa sta razvoj integrativnega pristopa k interdisiciplinarnem delu in študij kolektivnih kognitivnih procesov, procesov kolaborativnega učenja in kolaborativnega odločanja. Delo bo potekalo v štirih fazah. 1. Raziskave učenja in odločanja z vidika posameznih temeljnih znanstvenih disciplin, ki sodijo v polje kognitivnih raziskav in z vidika različnih raziskovalnih paradigem. Vključene bodo raziskave s področja računalništva, umetne inteligence, nevrologije, psihologije, filozofije in fenomenološke raziskave. 2. Refleksija uporabljenih metodoloških pristopov. V tej fazi bodo analizirane podobnosti in razlike med uporabljenimi raziskovalnimi in epistemološkimi paradigmami. Tako bo pripravljena osnova za integrativni del raziskave. 3. Sinteza raziskovalnih rezultatov - kolektivno delo interdisciplinarnega raziskovalnega tima. 4. Lasten raziskovalni proces (iz faze 3) bo uporabljen kot predmet metodološke raziskave, katere cilji so spoznavanje kolektivnih procesov pridobivanja znanja, razvoj orodij za pomoč pri takšnih procesih in razvoj splošnega metodološkega postopka interdisciplinarnega raziskovanja kognitivnih procesov.
Pomen za razvoj znanosti
Pomen projekta je bil v prvi vrsti pospeševanje interdisciplinarnega raziskovanja med disciplinami, ki sodijo v polje kognitivnih znanosti, pa tudi drugih izrazito interdisciplinarnih raziskovalnih polj. Pričakujemo razvitje natančnejših konceptov kolektivne kognicije in razlike implicitna/eksplicitna kognicija, povezovanje intelektualnih in kognitivnih vidikov kognicije, integriranje prvo-osebnih in tretje-osebnih vidikov raziskovanja in nadaljnji razvoj računalniškega modela individualnega ter kolektivnega odločanja. Raziskave na posameznih področjih omogočajo nova znanstvena spoznanja na naslednjih področjih: psihologiji (kognitivna psihologija, razvojna psihologija), v filozofiji (razvoj kolektivnih konceptov znanja v epistemologiji, razumevanje problema svobodne volje v povezavi s procesom odločanja, značilnosti fenomenološkega raziskovanja ) in v nevropsihologiji (klinične raziskave psihogenih motenj gibov).
Pomen za razvoj Slovenije
Razvoj - nterdisciplinarnega dialoga med humanističnimi, družboslovnimi, naravoslovnimi, tehničnimi in medicinskimi vedami. Projekt je eden prvih projektov te vrste v Sloveniji. - integriranih računalniško podprtih modelov učenja in na področju razvoja IKT tehnologij za skupinske procese konstrukcije znanja in odločanja. - vodil za kolaborativno delo (kolaborativno učenje/odločanje)(zbirka sestavkov in razprav o tem področju je v pripravi) Neposredna posledica rezultatov je uporaba poznavanj kolaborativnega dela v kurikulum mednarodnega interdisciplinarnega študija kognitivnih znanosti (Mei:CogSci).
Najpomembnejši znanstveni rezultati Letno poročilo 2008, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Letno poročilo 2008, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno