Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Razvoj in vzpostavitev orodij za fizikalne raziskave z detektorjem ATLASv okolju Grid

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
7.00.00  Interdisciplinarne raziskave     

Koda Veda Področje
P211  Naravoslovno-matematične vede  Interakcije pri visokih energijah, kozmični žarki 
P170  Naravoslovno-matematične vede  Računalništvo, numerična analiza, sistemi, kontrola 
Ključne besede
ATLAS, LHC, CERN, osnovni delci, analiza podatkov, simulacija fizikalnih procesov, tehnologije Grid, EGEE, 7. okvirni program EU, računsko intenzivne metode, skupni evropski raziskovalni prostor, e-znanost
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (6)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  07525  dr. Andrej Filipčič  Fizika  Raziskovalec  2007 - 2009  1.969 
2.  22306  dr. Matej Horvat  Farmacija  Raziskovalec  2007  133 
3.  24765  dr. Jan Jona Javoršek  Fizika  Raziskovalec  2007 - 2009  119 
4.  18278  dr. Borut Paul Kerševan  Fizika  Vodja  2007 - 2009  1.330 
5.  03947  dr. Marko Starič  Fizika  Raziskovalec  2007 - 2009  741 
6.  16409  dr. Matevž Tadel  Fizika  Raziskovalec  2007 - 2009  15 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  0106  Institut "Jožef Stefan"  Ljubljana  5051606000  90.742 
Povzetek
Eksperiment ATLAS, eden največjih sodobnih temeljnih fizikalnih eksperimentov za raziskavo najosnovnejših zakonitosti fizike delcev, bo leta 2007 začel zajemati podatke na Velikem hadronskem trkalniku (LHC) v Evropskem laboratoriju za fiziko delcev (CERN) v Ženevi. Zaradi velike količine zajetih podatkov ter izredne zahtevnosti računskih in fizikalnih metod že več let razvijamo in testiramo nove metode za skladiščenje, obdelavo ter simulacijo in analizo podatkov. V okviru projekta bomo sodelovali pri implementaciji in testiranju obstoječih ter razvoju novih orodij za analizo, simulacijo ter obdelavo in skladiščenje podatkov, zajetih z detektorjem ATLAS. Raziskave ter testiranje potekata na osnovi infrastukture in tehnologije računskih mrež Grid v sodelovanju z mednarodnim projektom LCG/EGEE II (LHC Computing Grid) v kontekstu skupnega Evropskega raziskovalnega prostora in širiših mednarodnih kolaboracij. Projekt je ključnega pomena za nadaljnje sodelovanje raziskovalne skupine v kolaboraciji ATLAS ter dostop do najsodobnejših eksperimentalnih podatkov, naši instituciji in Sloveniji širše pa bo omogočil uporabo najsodobnejših izsledkov in odprl vrata v sodobne Evropske in svetovne znanstveno-raziskovalne kolaboracije.
Pomen za razvoj znanosti
Načrtovane raziskave ter sodelovanje pri razvoju novih metod bodo omogočili analizo podatkov ma detektorju ATLAS, ki spada med tehnološko in znanstveno najzahtevnejše projekte v prihodnjih desetih letih. S tem bo omogočena preverba obstoja Higgsovega bozona (ter s tem izvor mase osnovnih delcev v naravi) in morda novih delcev in procesov ter bo znanost pripeljalo do novih odkritij in spoznanj o osnovnih zakonitostih vesolja. Sodelovanje pri razvoju najmodernejših računskih metod pri tako pomembnem eksperimentu kot je ATLAS, seveda omogoča tudi prenos in širjenje vrhunskega znanja v Slovenijo.
Pomen za razvoj Slovenije
Kot prvi v Republiki Sloveniji vzpostavili delujoče Grid okolje ter ga uspešno uporabili za simulacijo fizikalnih procesov in uporabo le-teh v okviru mednarodne kolaboracije ATLAS. Okolje Grid lahko poimenujemo tudi "internet" nove generacije, z prenosom le-tega in s tem povezanih znanj v Republiko Slovenijo se sledi svetovnemu razvoju; tehnologija Grid bo zagotovo prispevala k boljši kvaliteti zivljenja kot je to storil sam Svetovni splet ("internet"). Razvoj novih hitrih računskih metod v kombinaciji z distriburano obdelavo podatkov bo predvidoma spodbudil tudi razvoj drugih vej znanosti, kjer so potrebne velike računske zmogljivosti in/ali računske simulacije (računalništvo, informatika, meteorologija, statistika) ter v končni fazi tudi bistveno vplival na razvoj informacijske infrastrukture. Za primer lahko navedmo, da je bil že svetovni splet razvit prav v Evropskem laboratoriju za fiziko delcev (CERN) v Ženevi za potrebe projekta LHC; le-ta se je danes razrasel v popolnoma novo vejo informacijske tehnologije. Podobne napovedi veljajo tudi za razvoj distribuiranega računstva (Grid), ki se razvija za potrebe projekta LHC.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Letno poročilo 2008, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Letno poročilo 2008, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno