Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Vgrajeni inteligentni sistemi pri elektroobločnih postopkih varjenja

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
2.10.06  Tehnika  Proizvodne tehnologije in sistemi  Varilstvo 

Koda Veda Področje
T130  Tehnološke vede  Produkcijska tehnologija 
T125  Tehnološke vede  Avtomatizacija, robotika, nadzorno inženirstvo 
Ključne besede
Inteligentno vodenje procesa varjenja, zaznavanje varilnih parametrov, ocenjevanje parametrov, modeliranje varilnega obloka, adaptivno vodenje varilnega procesa, spremljanje kvalitete
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (9)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  25094  dr. Božidar Bratina  Sistemi in kibernetika  Mladi raziskovalec  2007 - 2009  148 
2.  07692  dr. Marjan Golob  Sistemi in kibernetika  Vodja  2007 - 2009  297 
3.  04071  dr. Arpad Koveš  Proizvodne tehnologije in sistemi  Raziskovalec  2007 - 2009  164 
4.  15363  mag. Roman Krepek  Proizvodne tehnologije in sistemi  Raziskovalec  2007 - 2009  37 
5.  10675  dr. Nenad Muškinja  Sistemi in kibernetika  Raziskovalec  2007 - 2009  404 
6.  04285  Stanko Novak  Proizvodne tehnologije in sistemi  Raziskovalec  2007 - 2009 
7.  04286  Janos Orban  Proizvodne tehnologije in sistemi  Raziskovalec  2007 - 2009 
8.  08926  dr. Boris Tovornik  Sistemi in kibernetika  Raziskovalec  2007 - 2009  632 
9.  12074  dr. Miro Uran  Proizvodne tehnologije in sistemi  Raziskovalec  2007 - 2009  136 
Organizacije (3)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  0209  INSTITUT ZA VARILSTVO d.o.o., Ljubljana  Ljubljana  5051398000  1.267 
2.  0245  DAIHEN VARSTROJ varjenje in rezanje ter robotizacija d.d.  Lendava  5418992000 
3.  0796  Univerza v Mariboru, Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko  Maribor  5089638003  28.019 
Povzetek
Razvoj elektronike in mikroračunalniških tehnologij pomembno vpliva na razvoj varilne tehnologije in varilnih naprav. Vrhunske varilne naprave omogočajo varjenje tankih pločevin in zahtevnih materialov, kot so nerjaveče jeklo in aluminij, predvsem z ustrezno nastavitvijo, nadzorom in regulacijo indirektnih varilnih parametrov, kot so električna napetost, varilni tok, hitrost varjenja, vrsta elektrode, hitrost dodajanja varilne elektrode, kot dodajanja varilne elektrode, oblika pulzov varilnega toka, vrsta zaščitnega plina in drugih parametrov. Obvladovanje številnih parametrov, regulacije varilnega toka, regulacije hitrosti dodajanja varilne elektrode, izbire zaščitnega plina in potrebe po uporabniško prijaznem nastavljanju parametrov varilne naprave so samo nekateri vzroki za uporabo zmogljivih računalniških tehnologij v varilnih napravah. Pri predlaganem projektu bomo izhajali iz najnovejših raziskovalnih dosežkov na področju varilnih tehnologij, na osnovi katerih bomo predlagali strojno opremo in programsko opremo krmilnikov, ki bodo realizirani kot inteligentni vgrajeni sistemi v sodobni varilni napravi. Raziskali bomo možnost funkcionalne nadgradnje programske opreme vgrajenega sistema varilne naprave s sistemom za sprotno spremljanje kvalitete zvara, ki bo temeljil na tehnologijah inteligentnih sistemov kot so umetne nevronske mreže, mehki sistemi in genetski algoritmi optimiranja. Pri realizaciji programske opreme bomo raziskali prednost uporabe tehnologij odprte kode. V zadnji fazi projekta bomo izdelali prototip digitalnega varilnega izvora z vgrajenim sistemom za elektroobločno varjenje. Razvoj moderne varilne naprave zahteva izrazito interdisciplinaren pristop strokovnjakov s področja materialov in varilnih tehnologij, strokovnjakov s področja regulacijske tehnike, elektronike in računalništva.
Pomen za razvoj znanosti
Razviti postopki in metode predstavljajo pomemben prispevek razvoju znanosti, ne samo na področju varilnih tehnologij in varilne tehnike, temveč tudi širše, saj je mogoče dognanja in rezultate uporabiti tudi na drugih raziskovalnih področjih. Pomen raziskav za znanost je izkazan z razvojem novih postopkov modeliranja in simulacij, ki so že in še bodo objavljeni v znanstveni in strokovni periodiki ter predstavljeni na znanstvenih in strokovnih konferencah. Interdisciplinarni pristop hkratnega razvoja simulacijskih modelov inverterskega izvora varilne naprave in simulacijskih dinamičnih modelov procesa kratkostočnega varjenja v enem simulacijskem okolju, omogoča nove možnosti razvoja naprednih inverteskih varilnih naprav in ustreznih krmilnikov. Razvita merilna oprema in izvedene tehnološke meritve omogočajo odkritja novih znanstvenih spoznanj: modeli procesa prenosa materiala pri elektroobločnem postopku varjenja; postopki in algoritmi sprotnega spremljanja kvalitete zvara, primerni za implementacijo v vgrajenem sistemu varilne naprave; Razvoj industrijskega raziskovanja: rezultati raziskave so osnova za razvoj prototipa varilnega izvora z zmogljivim vgrajenim sistemom.
Pomen za razvoj Slovenije
Za Republiko Slovenijo predstavljajo varilne tehnologije in proizvodnja varilnih naprav enega od pomembnih izvoznih artiklov, vendar pa je večina teh izdelkov na prenizki tehnološki stopnji, kar se odraža na premajhni dodani vrednosti, in jih je potrebno v naslednjih letih nadgraditi ali nadomestiti s sodobnejšimi. Pomembno pa je tudi poudariti, da je eden od najboljših načinov večanja prepoznavnosti prisotnost kvalitetnih izdelkov slovenskega izvora na svetovnem tržišču, kar nenazadnje tudi zelo pozitivno vpliva na večji nacionalni ponos in samozavest. Rezultati raziskave bodo predstavljeni širši strokovni javnosti doma in v tujini na znanstvenih srečanjih in v znanstveni ter strokovni periodiki. Sofinancer - uporabnik raziskav je na osnovi rezultatov projekta zasnoval razvoj nove serije izdelkov – varilnih naprav z zmogljivim računalniškim sistemom kot vgrajenim sistemom, ki bo omogočal izvedbo novih varilnih tehnologij, digitalne regulacije celotnega varilnega izvora, učinkovitega uporabniško prijaznega vmesnika, obnavljanje programske opreme glede na zahteve tehnologov, komunikacijo in sprotno spremljanje kontrole kvalitete zvara in tehnoloških parametrov. Z novimi izdelki pričakujejo možnost prodora na trgu v višjem cenovnem razredu ter povečanje konkurenčne sposobnosti na tujih trgih. Posredno bodo rezultati raziskave vplivali na dvig kvalitete varjenih konstrukcij.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Letno poročilo 2008, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Letno poročilo 2008, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno