Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Fizika na hadronskih trkalnikih

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
1.02.00  Naravoslovje  Fizika   

Koda Veda Področje
P210  Naravoslovno-matematične vede  Fizika osnovnih delcev, kvantna teorija polja 
Ključne besede
osnovni delci, hadronski trkalniki, CDF, Tevatron, ATLAS, LHC, bozoni W, elektrošibka interakcija, Standardni model
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (1)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  22457  dr. Ilija Bizjak  Fizika  Vodja  2007 - 2008  340 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  0106  Institut "Jožef Stefan"  Ljubljana  5051606000  90.664 
Povzetek
Eksperiment ATLAS, ki bo leta 2007 začel delovati na Velikem hadronskem trkalniku (LHC) v Evropskem laboratoriju za fiziko delcev (CERN), je zasnovan tako, da bo omogočil raziskave lastnosti osnovnih delcev in osnovnih zakonitosti njihovih interakcij. Cilj predlaganega projekta je zbrati znanje in orodja pri analizi podatkov eksperimenta CDF na že delujočem hadronskem trkalniku Tevatron ter jih uporabiti pri analizi podatkov eksperimenta ATLAS. V okviru projekta bodo izmerjene lastnosti bozona W na detektorju CDF, pripravljena bo programska oprema za hitro simulacijo razpadov bozonov W na hadronskem trkalniku, izkušnje, znanje in orodja bodo uporabljena pri meritvi elastičnega sipalnega preseka WW→WW na detektorju ATLAS.
Pomen za razvoj znanosti
Spontana kršitev simetrije elektrošibke interakcije - in z njo povezani predlagani obstoj Higgsovega bozona - je eno izmed najpomembnejših odprtih vprašanj fizike osnovnih delcev danes. Opravljena meritev mase bozona W določa oziroma omejuje možne lastnosti Higgsovega bozona, skupaj z drugimi preciznimi meritvami lastnosti elektrošibke interakcije pa preverja notranjo konsistentnost standardnega modela fizike osnovnih delcev. Predstavljena meritev mase bozona W s svojo natančnostjo presega natančnost povprečja vseh dosedanjih meritev. Meritve mase in razpadne širine bozona W zahtevajo dobro umerjen detektor in odlično modeliranje fizikalnih procesov v detektorju, tako da bodo meritve na LHC v bližnji prihodnosti težko izboljšale natančnost meritev, ki so del tega projekta. V okviru projekta smo sodelovali pri nadgradnji sistema, ki pri detektorju CDF skrbi za distribucijo pri zapisovanju izmerjenih dogodkov. Prejšnji sistem je omogočal prenos podatkov do 20 MB/s, kar je upočasnjevalo proces meritev, nadgrajen sistem pa lahko nemoteno razvrsti in shrani do 80 MB podatkov na sekundo. Nov sistem je popolnoma modularen, tako da lahko z dodajanjem modulov pretok podatkov po potrebi se povečamo.
Pomen za razvoj Slovenije
Temeljne raziskave v fiziki osnovnih delcev poleg razumevanja najosnovnejših mehanizmov narave omogočajo pridobivanje orodij in znanj, ki so v pomoč družbi pri njenem razvoju in doseganju njenih ciljev. V eksperimentalnih raziskavah uporabljamo najbolj kompleksne aparature, ki jih je razvilo človeštvo, zato za razvoj, upravljanje in uporabo skrbijo mednarodne kolaboracije več sto, v primeru detektorja ATLAS pa več tisoč znanstvenikov. Slovenija ima z udeleženostjo slovenskih znanstvenikov v teh mednarodnih kolaboracijah stik z najmodernejšo tehnologijo, veliko količino raziskovalnih podatkov in znanjem, ki omogoča napredek slovenske znanosti. "Fizika na hadronskih trkalnikih" je edini slovenski projekt na eksperimentu CDF in omogoča prenos izkušenj z delujočega eksperimenta na eksperiment ATLAS, ki bo en najpomembnejših eksperimentov fizike osnovnih delcev v prihodnjih 10 letih. Slovensko sodelovanje pomeni možnost prenosa tehnologij v domače okolje, sodelovanje pri razvoju najmodernejše tehnologije pa omogoča nove ideje, ki izboljšujejo primerljivost, aktualnost in kompetitivnost slovenskih raziskovalnih centrov. Znanje in izkušnje, pridobljene pri projektu, so v okviru IJS na voljo ostalim slovenskim znanstvenikom in prek predavanj na Fakulteti za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani prihajajočim rodovom slovenskih fizikov.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno