Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Računalniško modeliranje celičnih struktur pod vplivonm večosnih udarnih obremenitev

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
2.11.02  Tehnika  Konstruiranje  Specialna konstrukcijska znanja 

Koda Veda Področje
P120  Naravoslovno-matematične vede  Teorija števil, teorija obsegov, algebraična geometrija, algebra, teorija gup 
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (1)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  23463  dr. Matej Vesenjak  Konstruiranje  Vodja  2007 - 2008  738 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  0795  Univerza v Mariboru, Fakulteta za strojništvo  Maribor  5089638010  23.905 
Povzetek
študirali pristop T. Cravena preko pozitivnosti pod homomorfizmi iz danega kolobarja v urejene obsege. Uvedemo tudi nov pristop s pomočjo sledi matričnih algeber in von Neumannovih algeber. Točke našega geometrijskega prostora bomo homomorfizmi iz danega kolobarja v končne von Neumannove (ali matrične) algebre.
Pomen za razvoj znanosti
Dvoletni podoktorski temeljni raziskovalni projekt je povezoval tri glavna področja: (i) konstruiranje, (ii) računalniško modeliranje in (iii) karakterizacijo celičnih gradiv s pomočjo analitičnih modelov, eksperimentalnih meritev in numeričnih simulacij. Znanstveno-raziskovalni rezultati projekta so naslednji: • karakterizacija in razvoj naprednih zaprtih in odprtih celičnih gradiv; • kvazi-statično in dinamično eksperimentalno testiranje odprtih celičnih struktur; • vrednotenje računalniških modelov močno vezane interakcije med osnovnim celičnim gradivom in polnilom pri različnih deformacijskih hitrostih; • razvoj numeričnih modelov urejenih in neurejenih zaprtih celičnih struktur s plinskimi polnili, izpostavljeni dinamičnim enoosnim in večosnim obremenitvi; • razvoj modelov za izvedbo elasto-plastičnih parametričnih analiz poroznih gradiv z vzdolžnimi porami, ki zagotavljajo izjemno homogene strukture; • parametrična računalniška analiza zaprtih celičnih struktur – strukture votlih kovinskih kroglic ; • razvoj novih računalniških modelov za simuliranje urejenih odprtih celičnih struktur s polnilom in upoštevanjem poruštivenega kriterija pri udarnih obremenitvah; • določitev vpliva prisotnosti polnila in vrste polnila na makroskopski odziv celičnih struktur ter njihovo sposobnost absorpcije udarne energije; • analiziranje neurejenih naprednih celičnih struktur s pomočjo računalniške tomografije (CT); • razvoj novih homogeniziranih računalniških modelov celičnih struktur, ki upoštevajo močno vezano interakcijo med osnovnim celičnim gradivom in polnilom pri različnih deformacijskih hitrostih. Rezultati projekta predstavljajo napredek znanosti na področju razvoja novih materialov z zaprtimi in odprtimi celičnimi strukturami ter računalniškega modeliranja celičnih gradiv. Odmevnost rezultatov dokazuje skupno 46 bibliografskih enot. Rezultati so objavljeni v priznanih mednarodnih znanstvenih revijah (11 izvirnih znanstvenih člankov) in predstavljeni na vabljenem predavanju znanstvene konference v tujini ter 16 drugih znanstvenih in strokovnih konferencah. Izsledki izvedenega projekta so bili natisnjeni tudi v dveh poglavjih monografske publikacije in predstavljeni na šestih vabljenih predavanjih na tujih univerzah.
Pomen za razvoj Slovenije
Rezultati izvedenega projekta omogočajo neposreden in posreden vpliv na razvoj Republike Slovenije. K neposrednemu vplivu se uvršča novo znanje in odkritja na področju naprednih celičnih materialov in njihovih simulacijskih modelov, ki so trenutno cilj obsežnih raziskav po Evropi in širše po svetu. Razviti modeli omogočajo natančnejšo karakterizacijo in zagotavljajo zanesljivejše rezultate opisa odziva celičnih gradiv pod vplivom dinamičnih mehanskih in termičnih obremenitev ob upoštevanju velikega števila dodatnih parametrov (geometrijskih, materialnih, začetnih in robnih pogojev). Zaradi optimizacije računalniških modelov celičnih struktur le-te zahtevajo manj časa za pripravo numeričnih simulacijskih modelov, zagotavljajo natančnejše in zanesljivejše rezultate in krajše računske čase, kar bo spodbudilo njihovo uporabo v splošnem inženirstvu in zagotovilo širše uporabno območje. Rezultati in izsledki naprednih in novih celičnih gradiv, ki imajo zelo širok spekter uporabe v inženirstvu in drugih panogah, pa bo omogočilo učinkovitejšo uporabo omenjenih gradiv (npr. kot elementi za absorpcijo udarne energije, ki zagotavljajo višjo stopnjo pasivne varnosti v našem vsakdanjem življenju). K posrednim vplivom na razvoj Republike Slovenije sodijo tesne povezave s številnimi institucijami in podjetji doma, v Evropi ter širše po svetu, ki so bile vzpostavljene v okviru tega raziskovalnega projekta. Omenjena sodelovanja ne predstavljajo le kratkoročnega vpliva, ampak zagotavljajo dobro osnovo in omogočajo partnerstvo tudi v prihodnjem znanstveno-raziskovalnem delu, nacionalnih in meddržavnih projektih, ki bodo prav tako doprinesli k razvoju Republike Slovenije.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno