Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Nevroprotektivno zdravljenje po hipoksično-ishemični okvari možganov v neonatalnem obdobju

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
3.03.00  Medicina  Nevrobiologija   

Koda Veda Področje
B640  Biomedicinske vede  Nevrologija, nevropsihologija, nevrofiziologija 
Ključne besede
nevroprotekcija, hipoksično-ishemična okvara, možgani, neonatologija
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (1)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  21413  dr. Damjan Osredkar  Reprodukcija človeka  Vodja  2007 - 2008  480 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  0312  Univerzitetni klinični center Ljubljana  Ljubljana  5057272000  77.465 
Povzetek
Hipoksično-ishemična okvara možganov prizadene približno 1–4/1000 donošenih novorojenčkov. Preživeli imajo pogosto hude nevrološke težave, kot so cerebralna paraliza, epilepsija, duševna prizadetost itd. Dosedanje raziskave nakazujejo možnost, da je mogoče z nevroprotektivnim zdravljenjem omiliti posledice hipoksično-ishemične okvare. V predlaganem raziskovalnem projektu, ki temelji na raziskavah na laboratorijskih živalih, bi radi podrobneje raziskali uspešnost nevroprotektivnega zdravljenja z 2-iminobiotinom, eritropoetinom, hipotermijo in drugimi zdravili / zdravljenji. Zanima nas tako zdravljenje s posameznimi zdravili / zdravljenji, kot tudi zdravljenje po protokolih, ki bi vsebovali več različnih nevroprotektivnih strategij. Zanimajo nas predvsem tisti vidiki nevroprotektivnega zdravljenja, ki bi jih bilo mogoče uporabiti za zdravljenje novorojenčkov človeka.
Pomen za razvoj znanosti
Nevroprotektivna zdravljenja novorojenčkov s hipoksično-ishemično okvaro možganov so relativno nova panoga medicine. Prvi konkretni dokazi o koristnosti zdravljenje novorojenčkov z inducirano hipotermijo so bili objavljeni leta 2005. Številni drugi potencialno koristni terapevtski pristopi še niso dovolj raziskani, da bi bili v klinični rabi. Rezultati naših raziskav podpirajo uporabo hormona eritropoetina v nevroprotektivnem zdravljenju novorojenčkov s hipoksično-ishemično okvaro in tako predstavljajo pomemben prispevek k vedenju in razmišljanju o novih terapevtskih pristopih. Rezultati naših raziskav osvetljujejo do sedaj povsem nedotaknjeno področje pomena tega hormona za nevrogenezo v hipokampusu, ki je pogosto okvarjen pri hipoksično-ishemični okvari možganov v neonatalnem obdobju, hkrati pa je ključnega pomena za spomin pri ljudeh.
Pomen za razvoj Slovenije
V Sloveniji od leta 2006 uporabljamo metodo inducirane hipotermije za zdravljenje novorojenčkov s hipoksično-ishemično okvaro možganov. Obstajajo številna potencialno koristna nevroprotektivna zdravljenja, ki pa še niso v rutinski klinični rabi, med drugim tudi zdravljenje s hormonom eritropoetinom. Rezultati raziskave kažejo, da bi slednje lahko imelo v prihodnosti pomembno vlogo v nevroprotektivnem zdravljenju novorojenčkov. S pridobljenim znanjem lahko z raziskavami nadaljujemo v laboratorijih v Sloveniji in tako pomembno soustvarjamo prihodnje nevroprotektivne pristope in jih prenašamo v klinično rabo ter tako izboljšamo zdravje otrok. Z diseminiranjem znanstvenih rezultatov ne le v mednarodnem in slovenskem krogu strokovne javnosti, temveč tudi laični javnosti pa spodbujamo podporo ne le tovrstnemu zdravljenju, temveč tudi znanosti nasploh.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno