Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Razvoj in priprava radiofarmakov za uporabo v ciljani radioterapiji in ocena njihovega terapevtskega potenciala

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
3.04.00  Medicina  Onkologija   

Koda Veda Področje
B200  Biomedicinske vede  Citologija, onkologija, kancerologija 
B145  Biomedicinske vede  Jedrska medicina, radiobiologija 
T411  Tehnološke vede  Radiofarmacevtska tehnologija 
P380  Naravoslovno-matematične vede  Jedrska kemija 
Ključne besede
radiofarmaki, radioterapija, alfa sevalci, beta sevalci
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (1)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  19896  dr. Urška Repinc  Kemija  Vodja  2007 - 2008  119 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  0106  Institut "Jožef Stefan"  Ljubljana  5051606000  90.664 
Povzetek
Razvoj nuklearne medicine in radioterapije v posamezni državi je v veliki meri odvisen od dostopnosti potrebnih radionuklidov in možnosti za pripravo radiofarmakov na nuklearno medicinskih oddelkih. Radioterapija, metoda ki dokazano povzroča manjšo škodo normalnemu tkivu kot običajno uporabljane metode zdravljenja raka, bo v prihodnosti temeljila na vnosu radionuklidov s čim višjo specifično aktivnostjo, specifično lokalizacijo in čim višjo absorbirano dozo v radiorezistivnih trdnih tumorjih in manjšim obsevanjem vitalnih organov. Razvoj radiofarmakov je interdisciplinarno področje v medicini, ki je v veliki meri odvisno od dostopnosti primernih radionuklidov z zaželenimi fizikalno-kemičnimi in biološkimi in farmakokinetičnimi lastnostmi. Znanstvena izhodišča za raziskave v okviru predlaganega projekta so zadovoljitev potreb onkologije in nuklearne medicine. Z raziskovalnim delom na področju razvoja novih vektorjev in označevanju le-teh z radionuklidi alfa in beta sevalcev, bi se izboljšale možnosti uporabe radioimunoterapije za zdravljenje raka tudi v Sloveniji.
Pomen za razvoj znanosti
V Sloveniji raziskav na področju uporabe alfa sevalcev z namenom terapevtskih aplikacij pred pričetkom tega projekta ni bilo, predvsem zaradi relativne nedostopnosti ustreznih radioaktivnih izotopov. Z raziskovalnim delom na tem področju je bilo vzpostavljeno sodelovanje s skupino raziskovalcev na EC JRC, ITU, ki se ukvarjajo s proizvodnjo in nudijo ustrezno podporo pri uporabi alfa sevalcev. Dosežen je bil sporazum, da v okviru ARRS podoktorskega projekta Z3-9083, ITU nudi podporo z redno dobavo alfa sevalcev v raziskovalne namene. Za rutinsko aplikacijo novih in potencialno perspektivnih alfa sevalcev (U230)so nujno potrebne raziskave na področju kemije označevanja, kar pomeni iskanje primernih in kinetično stabilnih kelatnih reagentov, optimizacija metod označevanja in stabilnostne študije pripravljenih radiofarmakov, čemur je bil ta projekt namenjen. Bistven pomen tega projekta je bil dosežen z namenom razširitve dejavnosti na področju radiokemije z uporabo obstoječe raziskovalne opreme in laboratorijev na področje medicinskih aplikacij, ki so izrednega pomena tudi v raziskovanih usmeritvah EU.
Pomen za razvoj Slovenije
V projekt Z3-9083 je bil vključen Klinični center v Ljubljani (KCLJ). Le-ta je v letu 2008 skupaj s skupino iz ITU pričel sodelovati na evropskem projektu TARCC (Targeted alpha-particle emitting radionuclides to combat cancer, FP7 Health-F2-2007-201962). Na KCLJ se bo raziskovalno delo na tem področju tudi po koncu tega projekta nadaljevalo, saj je v postopku pridobitev dovoljenja za uporabo Ac225/Bi213 generatorja na KCLJ. V Sloveniji tovrstnih raziskav na področju uporabe alfa sevalcev v medicini ni bilo in z uvedbo tovrstne raziskovalne dejavnosti so se Institutu "Jožef Stefan", kot tudi KCLJ odprle možnosti za sodelovanje z drugimi raziskovalnimi institucijami doma in po svetu.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno