Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Molekularni mehanizem delovanja rekombinantnega humanega eritropoetina na rakaste celice

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
3.04.00  Medicina  Onkologija   

Koda Veda Področje
B200  Biomedicinske vede  Citologija, onkologija, kancerologija 
B726  Biomedicinske vede  Klinična biologija 
P004  Naravoslovno-matematične vede  Biokemija, presnova 
Ključne besede
eritropoetin, rak dojke, kemoterapija, anemija
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (1)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  21407  dr. Sabina Berne  Biotehnologija  Vodja  2007 - 2008  165 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  0381  Univerza v Ljubljani, Medicinska fakulteta  Ljubljana  1627066  48.215 
Povzetek
Anemija (zmanjšano število eritrocitov v krvnem obtoku) je pogost zaplet pri zdravljenju rakastih bolnikov s kemoterapijo ali obsevanjem. Anemijo zdravijo s transfuzijo koncentriranih eritrocitov ali injiciranjem eritropoetina (Epo), hormona, ki spodbuja nastajanje eritrocitov. Z izdelavo rekombinantnega humanega eritropoetina (rHuEpo) v 80-tih letih prejšnjega stoletja je le-ta postal vodilna učinkovina za zdravljenje anemije. Toda že kmalu so ugotovili, da Epo deluje tudi izven krvotvornih organov. Prisotnost Epo in njegovega receptorja (EpoR) je bila tako potrjena v različnih tkivih ter tudi pri mnogih tipih raka in rakastih celičnih linijah. Ta ugotovitev in pomanjkljivo znanje o vlogi EpoR v rakastem tkivu pa sta postavila pod vprašaj primernost uporabe rHuEpo pri bolnikih z rakom. Kajti nedavno izvedeni klinični študiji sta opozorili, da je preživetje bolnikov z rakom, ki prejemajo rHuEpo manjše, kot pri bolnikih, ki prejemajo transfuzijo. Rezultati omenjenih študij tako zahtevajo natančnejšo analizo vpliva podporne terapije z rHuEpo pri rakastih bolnikih, kot tudi podrobnejšo preučitev molekularnih mehanizmov delovanja rHuEpo na rakaste celice. V raziskavo bodo vključene bolnice z metastatskim rakom dojke, ki so zaradi zdravljenja s kemoterapijo anemične. Polovica jih bo za odpravo anemije prejemala rHuEpo, polovica pa bo vsaj enkrat prejela transfuzijo koncentriranih eritrocitov. Dvakrat (pred in med zdravljenjem z rHuEpo/transfuzijo) jim bomo odvzeli vzorec krvi in biopsijo metastaze. Določili bomo nivo serumskega Epo, analizirali globalno ekspresijo genov in prenos signala Epo po signalnih poteh ter skušali pojasniti delovanje rHuEpo na rakaste celice na molekularni in celični ravni. Raziskava bo podlaga za nove smernice uporabe rHuEpo med zdravljenjem raka s kemoterapijo.
Pomen za razvoj znanosti
Raziskave v tem podoktorskem projektu so odprle novo področje raziskav, ki na molekularnem nivoju preučujejo delovanje rekombinantnega humanega eritropoetina (rHuEpo) pri bolnicah z metastatskim rakom dojke. Vse dosedanje klinične študije so analizirale le stopnjo preživetja oziroma napredovanje bolezni ter zgolj posamezne molekularne označevalce, kot sta na primer eritropoetin in njegov receptor. Študije, ki so podrobneje preučevale molekularne mehanizme, pa so bile opravljene na celičnih linijah ali modelnih živalih, ki ne podajo ravno najboljše slike dogajanja pri bolnikih z rakom. Glede na obsežnost študije se raziskave nadaljujejo v okviru temeljnega projekta doc. dr. N. Debeljak (J3-0124) in z delom dveh mladih raziskovalcev (K. Španinger in N. Trošt). Raziskovalni projekt je zasnovan tako, da bo celovito in podrobno odgovoril na pomembna molekularna vprašanja glede mehanizmov delovanja rekombinantnega humanega eritropoetina (rHuEpo) na prenos signala Epo in uravnavanje genov v rakastem tkivu ter vplivu na nivo endogenega Epo.
Pomen za razvoj Slovenije
Raziskava poteka v sodelovanju z zdravniki Onkološkega inštituta Ljubljana, ki bodo celovito seznanjeni z rezultati in ugotovitvami študije. Neposredno sodelovanje raziskovalcev z zdravniki namreč omogoča hiter pretok novih znanj in spoznanj iz laboratorijev v klinično prakso, kar neposredno vpliva tudi na kakovost in učinkovitost zdravljenja bolnikov. V okviru podoktorskega projekta smo uspešno razvili postopek ločevanja tumorskih od normalnih celic v aspiracijskih biopsijah s tanko iglo na podlagi gradientnega centrifugiranja. Metoda je primerna tudi za diagnostične namene, kjer so zaradi boljšega načina zdravljenja potrebne nadaljne analize populacij tumorskih celic (na primer odzivnost na kemoterapijo in podobno) in je prisotnost normalnih celic nezaželjena. V raziskovalne namene smo uvedli novo tehniko določanja rHuEpo v vzorcih urina in krvi s pomočjo izoelektričnega fokusiranja (IEF). Doslej se je ta metoda uporabljala predvsem za potrditev dopinga z rHuEpo pri športnikih, poleg tega pa v Sloveniji še ni bila privzeta. Čeprav je metoda zelo kompleksna, omogoča razlikovanje med večimi oblikami Epo (endogeni in rekombinantni hormon) v krvi in urinu ter bi se lahko uporabljala za rutinsko preverjanje stanja hormona pri anemičnih bolnikih z rakom in bolnikih z okvarjenim delovanjem ledvic.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno