Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Določanje fenolnega potencial lokalnih kultuvarjev sadja

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
4.03.00  Biotehnika  Rastlinska produkcija in predelava   

Koda Veda Področje
B420  Biomedicinske vede  Prehrana 
T430  Tehnološke vede  Tehnologija hrane in pijač 
P300  Naravoslovno-matematične vede  Analitična kemija 
Ključne besede
lokalni kultivarji, češnje, slive, fenoli, LC-MS/MS
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (1)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  21387  dr. Branka Mozetič Vodopivec  Rastlinska produkcija in predelava  Vodja  2008 - 2009  144 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  1540  Univerza v Novi Gorici  Nova Gorica  5920884000  14.060 
Povzetek
S predlaganim projektom želimo opraviti poglobljeno raziskavo konkurenčnih lastnosti lokalnih kultivarjev češenj in sliv s stališča vsebnosti značilnih fenolov. Vsebnost fenolov selekcij kultivarja Domača češplja in večine lokalnih kultivarjev češenj (Kozanka, Vipavka, Karnijevka, Petrovka, Tarčentka, Črna Cepika, ipd.) iz Goriških Brd še ni bila raziskana. Po literaturi sodeč imajo češnje in slive kot velik antioksidativni potencial (kapacitivnost), ki je posledica fenolnih spojin kot so antocianini, hidroksicimetne kisline, flavanoli in flavan-3-oli. S tekočinsko kromatografsko analizo v kombinaciji z detektorjem s serijo diod in tandemsko masno spektrometrijo bomo določili profil glavnih fenolov lokalnih sliv in češenj in ga primerjali s profilom fenolov svetovno znanih kultivarjev sliv in češenj. Na tak način bomo kemijsko določili geografsko poreklo izbranih lokalnih kultivarjev. Češnjam in slivam bomo določili tudi vsebnost glavnih predstavnikov fenolov (hidroksicimetne kisline, antociani, flavanoli in flavan-3-oli) in na tak način dobili bolj realno oceno o kakovosti lokalnih sliv in češenj. V ta namen bomo razvili ustrezne kromatografske analitske metode določanja posameznih fenolov (koncentracije in identitete) in tudi ustrezne postopke priprave vzorcev za analizo. S podatki o vsebnosti fenolov bomo poudarili prehransko vrednost izbranih lokalnih kultivarjev češenj in sliv in na ta način podprli njihovo trženje in se približali pomembnemu trendu v svetu, trženju izdelkov z geografskim poreklom. Na podlagi podatkov o fenolnem potencialu domačih sort bi bilo mogoče spremeniti pridelavo sadja z več fenoli v ekološki način pridelave. Vse skupaj pa bi vzpodbudilo vračanje lokalnih kultivarjev v sadovnjake in s tem ohranjanje krajinskih značilnosti Slovenije. Pomenili pa bi tudi dopolnilno ponudbo slovenskih avtohtonih pridelkov, kar bi pripomoglo k prepoznavnosti in večji konkurenčnosti Slovenije v evropskem in svetovnem pogledu.
Pomen za razvoj znanosti
Rezultati te raziskave so razkrili pomembne in do sedaj slabo poznane podatke o fenolnem potencialu slovenskih lokalnih kultivarjev sliv in češenj. Z razvojem ekstrakcijskega postopka iz liofiliziranega materiala z ultrazvočno sondo in HPLC-DAD-MS metodo smo prispevali k razvoju kemijske analitike na področju določanja fenolov v rastlinskih vzorcih. Z izdelavo podatkovne baze o fenolih v slovenskih sadnih vrstah na osnovi kromatografskoko določenega fenolnega profila in količin fenolov odpiramo nove možnosti ugotavljanja porekla in kakovosti živil slovenskega izvora.
Pomen za razvoj Slovenije
S podatki o vsebnosti antioksidantov fenolov lahko poudarimo prehransko vrednost izbranih lokalnih kultivarjev češenj in sliv in na ta način podpremo njihovo trženje. Na podlagi podatkov o fenolnem potencialu domačih sort bi bilo mogoče spremeniti pridelavo sadja z več fenoli v ekološki način pridelave, kajti znanjo je da imajo te spojine tudi določene varovalne učinke proti patogenim organizmom. Vse skupaj pa bi lahko vzpodbudilo vračanje lokalnih kultivarjev v sadovnjake in s tem ohranjanje krajinskih značilnosti Slovenije. Pomenili pa bi tudi dopolnilno ponudbo slovenskih avtohtonih pridelkov, kar bi pripomoglo k prepoznavnosti in večji konkurenčnosti Slovenije v evropskem in svetovnem merilu.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Letno poročilo 2008, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Letno poročilo 2008, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno