Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Etična pripadnost in rodnost v Sloveniji: faktor tretjega in višjih redov rojstva v reprodukciji stalnega prebivalstva

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
6.12.02  Humanistika  Geografija  Družbena geografija 

Koda Veda Področje
S230  Družboslovje  Družbena geografija 
S250  Družboslovje  Demografija 
Ključne besede
Etničnost, migracije, rodnost, rodnostno obnašanje, red rojstev, družina, starši, otroci, priseljenci, imigracija, etnična struktura, narodno vprašanje, Slovenci, Hrvati, Srbi, Bošnjaki, islam, muslimani, plodnost, zakonska zveza, Slovenija, Srednja Evropa, Jugovzhodna Evropa
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (1)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  20195  dr. Damir Josipovič  Geografija  Vodja  2007 - 2008  326 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  0507  Inštitut za narodnostna vprašanja  Ljubljana  5051517000  4.514 
Povzetek
Demografska situacija v Sloveniji je po občih in strokovnih zaznavah kritična. Do začetka 1980. let problem zniževanja rodnosti v Sloveniji ni bil zaznan. Šele ko se je leta 1981 celotna rodnost prvič v znani demografski zgodovini spustila pod 2,1 otroka na žensko, so se raziskovalci lotili podrobnejšega proučevanja vzrokov, ki so pripeljali do tega. Podobno kot drugod po Evropi so vrednosti celotne rodnosti iz leta v leto še naprej strmo padale in dosegle najnižji nivo pri 1,2 otroka na žensko. S tem se prebivalstvo Slovenije generacijsko obnavlja na ravni 57 %. Največjo vlogo pri tem ima izostanek tretjega in višjih redov rojstev. Za demografske procese v Sloveniji in Evropi so značilne naslednje zgodovinske prelomnice: demografski prehod, ki se je v Evropi zaključil sredi 1960. let; po kratkem obdobju stagnacije je že od 1970. let sledil množičen prehod v drugo demografsko tranzicijo. Poleg tega sta za Slovenijo pomembni zlasti dve zgodovinski specifiki: priseljevanje iz drugih republik nekdanje Jugoslavije; osamosvojitev Slovenije leta 1991. Ker sta naraščanje migracijskih tokov in upad rodnosti v Sloveniji časovno sovpadla, je veljalo laično in strokovno mnenje, da je ohranjanje ravni rodnosti nad enostavno reprodukcijo v Sloveniji v 1970. zasluga množične imigracije. Prva temeljna hipoteza študije je, da priseljeno prebivalstvo ni zviševalo rodnosti v Sloveniji, temveč jo je v celoti zniževalo in še pospešilo začetek druge demografske tranzicije. Druga temeljna domneva bo uveljavila izhodišče, po katerem ima priseljensko prebivalstvo, v nasprotju s splošnimi stališči javnosti in nekaterih strokovnjakov manjše število tretjega in višjih redov rojstev, zaradi česar je tudi bolj demografsko ogroženo od slovenske etnične večine. Osrednja hipoteza študije uveljavlja stališče, po katerem je izostanek tretjega in višjih redov rojstev ključen za proces zniževanja rodnosti. Delo bo temeljilo na izčrpni analizi obstoječega statističnega in drugega gradiva, osrednji korpus podatkov pa bo zbran z globinskimi intervjuji na terenu. Unikatnost študije ni zgolj v odkrivanju dejavnikov, ki danes vplivajo na odločitev staršev za tretjega in nadaljne otroke, temveč tudi možnosti oblikovanja instrumentov demografske oziroma družinske politike, ki bi bili usmerjeni v poudarjanje priložnosti in krepitev takšnega družbenega okolja, ki bo realizacijo želje po tretjem otroku tudi izpolnil.
Pomen za razvoj znanosti
Kot interdisciplinarno in multidisciplinarno zasnovana, bo raziskava prispevala k novim spoznanjem na področju preučevanja prebivalstva in njegovih komponent: vloga etničnosti in migracij ter prostorski in regionalni vidiki in regionalne razlike v specifičnem rodnostnem obnašanju. Gre za pomemben prispevek vsem disciplinam, ki se ukvarjajo s prebivalstvom: od demografije, geografije, sociologije, ekonomije, antropologije, medicine. Prvič bo jasno konceptualizirana analiza ključne skupine (družine s tremi ali več otroki), ki odločilno vpliva na raven rodnosti in na reprodukcijo prebivalstva. V povezavi z njo bo ponovno premišljena vloga migracij in posledično etničnosti v učinkih na raven rodnosti.
Pomen za razvoj Slovenije
Poleg neposrednih učinkov bo raziskava s svojimi rezultati doprinesla k drugačnemu vrednotenju prebivalstva v celoti ali njegovih posameznih značilnosti. Današnja močno okrnjena reprodukcija prebivalstva v Sloveniji namreč ruši razmerja med večjimi skupinami prebivalstva (mlado, aktivno, staro prebivalstvo). S tem se večajo pritiski na aktivni kontingent, ki bo čedalje bolj obremenjen. Raziskava bo doprinesla k pravilnejšemu in bolj uravnoteženemu vrednotenju prebivalstva kot človeškega vira. Reprodukcija prebivalstva je bila doslej v Strategiji gospodarskega razvoja Slovenije spregledana. Raziskava bo s svojimi rezultati prispevala h graditvi take prebivalstvene politike, ki bo lahko učinkovitejša na področju splošnega dviga ravni reprodukcije. Posledično se bo tak razvoj odrazil na številnih področij: od izboljšane socialne kohezivnosti, do ohranjanja poselitve podeželja, pa vse do ohranjanja celokupne kulturne dediščine, ki je povezana s preživetjem Slovencev kot naroda.
Zgodovina ogledov
Priljubljeno