Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Razvoj diagnostike za nekatere parametre robne plazme v fuzijskih napravah

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
2.03.02  Tehnika  Energetika  Goriva in tehnologija za konverzijo energije 

Koda Veda Področje
T160  Tehnološke vede  Jedrsko inženirstvo in tehnologija 
Ključne besede
fuzija, atomarni vodik, rekombinacija vodika, plazma, ioni, negativni ioni, diagnostika plazme, katalitična sonda, Langmurova sonda, emisijska sonda, tokamak, diverter
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (6)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  20219  dr. Iztok Čadež  Fizika  Raziskovalec  2007 - 2010  228 
2.  01116  dr. Milan Čerček  Fizika  Vodja  2007 - 2010  318 
3.  10401  dr. Tomaž Gyergyek  Fizika  Raziskovalec  2007 - 2010  425 
4.  15703  dr. Janez Kovač  Elektronske komponente in tehnologije  Raziskovalec  2007 - 2010  686 
5.  10429  dr. Miran Mozetič  Elektronske komponente in tehnologije  Raziskovalec  2007 - 2010  1.364 
6.  20048  dr. Alenka Vesel  Elektronske komponente in tehnologije  Raziskovalec  2007 - 2010  701 
Organizacije (2)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  0106  Institut "Jožef Stefan"  Ljubljana  5051606000  91.479 
2.  1538  Univerza v Ljubljani, Fakulteta za elektrotehniko  Ljubljana  1626965  28.040 
Povzetek
V projektu so predlagane raziskave in razvoj diagnostike atomarnega vodika s katalitično sondo, posebej primerne za merjenje rekombinacijskih koeficientov vodika na površinah materialov relevantnih za izdelavo elementov, ki v fuzijskih napravah mejijo na plazmo. Rekombinacijske koeficiente bomo sistematično merili za različne materiale, pri različnih fluksih vodikovih atomov, različnih temperaturah in površinskih morfologijah. Nadalje nameravamo razviti oziroma izpopolniti nekatere sonde za diagnostiko magnetizirane vodikove plazme. Posebej bomo raziskali formiranje potenciala ob negativnih elektrodah v plazmi z več skupinami negativnih in pozitivnih delcev, tudi ob upoštevanju magnetnega polja in trkov med delci.
Pomen za razvoj znanosti
Rezultati dobljeni na področju študija lastnosti potenciala ob elektrodah v kompleksnih plazmah nedvomno prispevajo k razvoju diagnostike robnih plazem v fuzijskih napravah, v okviru naših aktivnosti v evropskem fuzijskem programu konkretno k raziskavam turbulentnega transporta delcev in energije preko magnetne polja na stene reaktorja. Naši rezultati prestavljajo prelomnico tudi na področju kvantifikacije interakcije med plazemskimi radikali in ogljikom v fuzijskih reaktorjih. Po nam znanih podatkih namreč takšni rezultati doslej niso bili na voljo. Vodilna vloga naše skupine v tovrstnih raziskavah je posledica dejstva, da smo razvili posebno sondo za merjenje toka radikalov na površino vzorcev med izpostavo kisikovi ali vodikovi plazmi. Poleg tega razpolagamo s sodobnimi napravami za analizo površin in tankih plasti. Ker lahko dokaj natančno izmerimo debelino ogljikove plasti med obdelavo z radikali, obenem pa merimo tudi tok radikalov, lahko določimo ustrezne verjetnosti za interakcijo med radikali in ogljikovimi depoziti iz fuzijskih reaktorjev. Ker doslej koeficienti niso bili znani (oziroma so bili zgolj ocenjeni), predstavljajo naši rezultati pomemben prispevek k izboljšavi simulacij obnašanja plazme v odročnih predelih fuzijskih reaktorjev.
Pomen za razvoj Slovenije
Naši raziskovalni dosežki predstavljajo pomemben prispevek k afirmaciji Slovenije v Evropski fuzijski asociaciji. Kljub temu, da ne razpolagamo z zelo dragimi fuzijskimi reaktorji, smo pokazali, da lahko z lastno inovativnostjo prispevamo k reševanju tehnoloških problemov v zvezi z razvojem in izgradnjo mednarodnega fuzijskega reaktorja ITER. Jedrska fuzija je obetaven vir energije za bodoče generacije, saj ne proizvaja ogljikovega dioksida in s tem ne povzroča globalnega segrevanja ozračja, ki je po aktualni politiki eden največjih trenutnih problemov človeštva. Nenazadnje pomagajo pričujoče raziskave vzdrževati znanje in človeški potencial na področju jedrske energije pri nas.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Letno poročilo 2008, 2009, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Letno poročilo 2008, 2009, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno