Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

DINAMIKA LIZOSOMOV IN PREDSTAVITEV ANTIGENOV V ASTROCITIH

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
3.03.00  Medicina  Nevrobiologija   

Koda Veda Področje
B470  Biomedicinske vede  Fiziologija 
Ključne besede
reaktivni astrociti, avtoimunske bolezni, lizosomi, intermediarni filamenti, citoskelet, transport
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (10)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  23345  dr. Mateja Gabrijel  Farmacija  Raziskovalec  2008 - 2011  47 
2.  06846  Sonja Grilc  Nevrobiologija  Tehnični sodelavec  2008 - 2011  57 
3.  18548  dr. Helena Haque Chowdhury  Nevrobiologija  Raziskovalec  2008 - 2011  155 
4.  01302  dr. Matjaž Jeras  Biotehnologija  Raziskovalec  2008 - 2011  363 
5.  15666  dr. Marko Kreft  Nevrobiologija  Vodja  2008 - 2011  684 
6.  21390  dr. Maja Potokar  Medicina  Raziskovalec  2008 - 2011  161 
7.  15467  dr. Matjaž Stenovec  Medicina  Raziskovalec  2008 - 2011  202 
8.  26198  dr. Urban Švajger  Mikrobiologija in imunologija  Raziskovalec  2008 - 2011  204 
9.  31572  dr. Saša Trkov Bobnar  Mikrobiologija in imunologija  Raziskovalec  2009 - 2011  56 
10.  03702  dr. Robert Zorec  Nevrobiologija  Raziskovalec  2008 - 2011  802 
Organizacije (2)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  0311  Zavod Republike Slovenije za transfuzijsko medicino  Ljubljana  5053960  1.737 
2.  0381  Univerza v Ljubljani, Medicinska fakulteta  Ljubljana  1627066  48.215 
Povzetek
Pomembna skupina za zdaj še neozdravljivih nevroloških bolezni pri človeku, kamor sodi tudi multipla skleroza, so bolezni, pri katerih so okvarjene mielinske ovojnice. Demielinizacija je posledica vnetnega procesa. Le-tega sprožijo limfociti T tako, da prepoznajo specifičen mielinski antigen, ki je v obliki kratkega peptida vezan na poglavitni histokompatibilni kompleks (PHK) molekul razreda II na plazmalemi astrocitov. Astrociti so najpogostejše celice glije v osrednjem živčnem sistemu (OŽS) in zanje je značilno, da se lahko odzivajo na lokalno vnetje na ta način, da spreminjajo predstavitev PHK molekul razreda II na plazmalemi. PHK molekule razreda II se sintetizirajo v endoplazemskem retikulumu in se po končani sintezi pakirajo v lizosome. Ko astrociti zaznajo dejavnike vnetja, postanejo učinkovite antigen predstavitvene celice. Reaktivni astrociti bi tako lahko imeli pomembno vlogo pri poteku vnetnega procesa v možganskem parenhimu. V njih se poveča eksocitoza lizosomov in predstavitev PHK molekul razreda II, kar vodi v restimulacijo celic T in demielinizacijo. Mehanizem dostave PHK molekul razreda II na plazmalemo je eksocitoza lizosomov. Vendar pa mehanizmi transporta lizosomov po citoplazmi do plazmaleme v astrocitih niso povsem pojasnjeni. Recentne raziskave so pokazale, da lahko spremembe citoskeleta vplivajo na mobilnost različnih mešičkov v citoplazmi astrocitov, zato je naš namen raziskati, ali lahko tudi spremembe mreže intermediarnih filamentov vplivajo na prerazporeditev PHK molekul razreda II na površino reaktivnih astrocitov. Na osnovi ugotovitev nekaterih študij sklepamo, da bi bilo lahko povečano izražanje intermediarnih filamentov vpleteno v proces spremembe vloge astrocitov. Tako bi se ti iz celic, ki podpirajo delovanje OŽS spremenili v celice, ki pospešujejo njegovo destrukcijo. Namen naše raziskave je ugotoviti, kakšen je fenotip reaktivnih astrocitov kot potencialnih antigen predstavitvenih celic in preveriti hipotezo, ali večje izražanje intermediarnih filamentov vpliva na process predstavitve PHK molekul razreda II na celični membrani reaktivnih astrocitov. Značilnosti transporta lizosomov, ki vsebujejo PHK molekule razreda II, bomo ugotavljali v spontanih in stimuliranih pogojih (kalcij, cAMP) v primarnih kulturah astrocitov izoliranih iz sevov miši divjega tipa in iz seva genetsko spremenjenih miši brez intermediarnih filamentov (GFAP-/-Vim-/-). Poznavanje vloge intermediarnih filamentov pri predstavitvi antigenov v OŽS bo prispevalo k boljšemu razumevanju patoloških mehanizmov pri nevroloških boleznih, kot je npr. multipla skleroza. Rezultati raziskave bodo uporabni pri razvoju učinkovitih terapij kliničnega zdravljenja.
Pomen za razvoj znanosti
Nevrodegenerativne bolezni kot je multipla skleroza so kronična obolenja osrednjega živčnega sistema, v katera so vpletene reakcije imunskega sistema. Raziskave kažejo, da imajo pri teh vnetnih procesih ključno vlogo celice osrednjega živčnega sistema, tudi astrociti. Terapije, ki se danes izvajajo s ciljem zdravljenja te bolezni zgolj lajšajo bolezenske simptome oziroma upočasnijo napredovanje bolezni. Zato je ključnega pomena razumeti mehanizme predstavljanja antigenov v astrocitih. Raziskave v okviru našega projekta bodo pomembno prispevale k razumevanju mehanizmov vnetnih reakcij, ki vodijo do okvare osrednjega živčnega sistema. Boljše razumevanje celičnih procesov, s katerimi astrociti modulirajo imunski odziv bo omogočilo oblikovanje novih farmacevtskih orodij, ki bodo znatno izboljšala zdravljenje multiple skleroze.
Pomen za razvoj Slovenije
Nevrodegenerativne bolezni, kot je denimo multipla skleroza, pomembno vplivajo na kakovost življenja in posledično na življenjski standard posameznika in družbe. Zaradi višjih stroškov zdravljenja bremeni zdravstveno blagajno in zlasti v obdobju gospodarske krize dodatno povečuje javni dolg države. Zato ima učinkovitejše obvladovanje te problematike toliko večji pomen. Ker za to bolezen ni učinkovitega zdravila, je pomembno iskati nove oblike zdravljenja. S tem projektom smo ne le pripomogli k razreševanju te problematike, ampak bomo prispevali tudi k izobraževanju mlajših raziskovalcev.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Letno poročilo 2008, 2009, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Letno poročilo 2008, 2009, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno