Projekti / Programi
Ugotavljanje povezave med bakterijo Mycobacterium avium subsp. paratuberculosis pri živalih in Crohnovo boleznijo pri ljudeh
Koda |
Veda |
Področje |
Podpodročje |
4.04.00 |
Biotehnika |
Veterina |
|
Raziskovalci (21)
Organizacije (3)
Pomen za razvoj znanosti
Razvoj in optimizacija novih postopkov izolacije DNA, kakor tudi razvoj zelo učinkovite metode pomnoževanja DNA v realnem času predstavljata pomemben prispevek k razvoju diagnostike paratuberlukoze v svetovnem merilu, saj še vedno ne obstaja zanesljiva komercialno dostopna metoda za diagnostiko paratuberkuloze.
Primerjava testa ELISA vzorcev seruma, testa ELISA vzorcev mleka, gojiščne in molekularne preiskave, ki je pokazala, da sta serološka testa v rejah s klinično paratuberkulozo neprimerljivo (do 50x) slabše občutljiva od gojiščne in molekularne preiskave, medtem ko se v rejah brez klinične slike paratuberkuloze medsebojno ne ujemata in sta po vsej verjetnosti samo 90% specifična, je pomembna v mednarodnem merilu, saj so si dosedanji rezultati primerjav precej nasprotujoči in pogosto temeljijo na zastarelih metodah. Rezultati raziskav pri bolnikih s CB kažejo na povezavo med prisotnostjo Map v črevesju in krvi ter CB. Za potrditev vzročne povezave bodo potrebne nadaljnje študije. Določitev polimorfizmov, ki določajo genetsko predispozicijo bolnikov s CB v Sloveniji, pomeni pomemben del mozaika pri globalnem poznavanju nastanka CB.
Pomen za razvoj Slovenije
Z raziskavami v okviru projekta smo ugotovili, da so velike reje krav molznic v veliki meri okužene z Map. To narekuje takojšnjo pripravo ukrepov za nadzor bolezni na državni ravni, saj lahko paratuberkuloza v nasprotnem primeru ogrozi ekonomičnost okuženih rej, ki imajo pomemben delež pri mlečni proizvodnji v Sloveniji. V močno okuženih rejah smo že med projektom pripravili ukrepe, ki so delno omejili izgube zaradi paratuberkuloze in tako pripomogli k ohranjanju mlečne proizvodnje v teh rejah.
Izboljšana diagnostika paratuberkuloze bo pripomogla k lažjemu in hitrejšemu odkrivanju okuženih živali oziroma rej in s tem k učinkovitejšemu zatiranju bolezni. Učinkovita diagnostika, ki je sicer pri paratuberkulozi dandanes v svetovnem merilu slaba, je predpogoj za zainteresiranost rejcev za ukrepe, ki zaradi narave bolezni šele na daljši rok prinesejo zadovoljive učinke.
S poznavanjem izločanja mikobakterij v okolje in njihovega preživetja v okolju in živilih, ki smo jih pridobili v okviru projekta, lahko bolje predvidimo kritične točke za širjenje okužb, pa tudi potencialno nevarnost živil za zdravje ljudi. Na tej podlagi lahko predlagamo ukrepe za zmanjšanje širjenja bolezni in ne nazadnje za varnejšo hrano.
Najpomembnejši znanstveni rezultati
Letno poročilo
2008,
2009,
zaključno poročilo,
celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati
Letno poročilo
2008,
2009,
zaključno poročilo,
celotno poročilo na dLib.si