Projekti / Programi
GENETIKA RAKA DOJK IN HORMOSNKO NADOMESTNO ZDRAVLJENJE
Koda |
Veda |
Področje |
Podpodročje |
3.05.00 |
Medicina |
Reprodukcija človeka |
|
Koda |
Veda |
Področje |
B790 |
Biomedicinske vede |
Klinična genetika |
hormonsko nadomestno zdravljenje, metabolizem estrogenov, polimorfizmi, rak dojke
Raziskovalci (20)
Organizacije (4)
Povzetek
Rak dojke je najpogostejši rak pri ženskah in v Sloveniji je njegova groba incidenca (crude incidence rate) za obdobje 2000-2004 101/100.000. Med nekaterimi znanimi dejavniki tveganja za raka dojk je hormonsko nadomestno zdravljenje. Mehanizem karcinogenega delovanja estrogenov je povezan z nastajanjem večjih koncentracij nekaterih metabolitov v procesu inaktivacije splonih hormonov.
Zbrali bomo epidemiološke podatke o uporabi HNZ med slovenskimi bolnicami z rakom dojk, ki so zbolele v določenem opazovanem obdobju. Pri bolnicah z rakom dojke bomo v genih CYP17, CYP19, CYP1A2, CYP1B1, COMT, AKR1C4, ki so vključeni v inaktivacijo estrogenov in progesterona, določili nekatere SNP-je in mikrosatelitske polimorfizme. Analizirali bomo vzorce izražanja izbranih genov v normalnem in tumorskem tkivu. Pričakovani izsledki imajo pomembno praktično vrednost na področju varovanja zdravja in dvigovanja kvalitete življenja. Ženskam bi pred predpisovanjem HNZ lahko ponudili genetsko svetovanje, opredelili genotip in ustrezno individualno prilagodili vodenje pomenopavznega obdobja vsake posameznice.
Pomen za razvoj znanosti
Z uspešno realiziranim projektom smo prispevali nova znanja na področju medicine (humama reprodukcija, onkologija) in naravoslovnih ved (farmakologija, molekularna biologija). Interdisciplinarni pristop nam je omogočil raziskovalno delo na dveh podprojektih: preučevanje rizičnih dejavnikov za nastanek raka dojk in medicinske uporabnosti osebne genomike.
Ugotovili smo, da v obravnavani populaciji žensk z rakom dojk, predhodno jemale hormonsko nadomestno zdravljenje ni bilo povezano z večjim tveganjem za raka dojk. Odstopanje nekaterih naših rezultatov od podatkov v literaturi smo povezali in utemeljili z novimi spoznanji o demografskih spremembah in s celostno zdravstveno obravnavo žensk v peri- in pomenopavznem obdobju.
Ugotovili smo značilno povezavo med nekaterimi genotipi in zvečanim tveganjem za rak dojk. Prav tako smo dokazali tudi povezavo med posameznimi polimorfizmi in tveganjem za rak dojk pri uporabi hormonskega nadomestnega zdravljenja več kot 5 let.
Iz neposrednih rezultatov projekta smo do sedaj pripravili 11 novih bibliografskih enot:
- 3 objavljeni raziskovalni članki (COBISS.SI-ID 28234457, 1089147, 1027195)
- 3 raziskovalni članki v tisku,
- 2 objavljeni vabljeni predavanji (COBISS.SI-ID 26212569, 25009369)
- 2 objavljena znanstvena prispevka na konferenci (COBISS.SI-ID 27112409, 27434969)
- 1 doktorsko delo, s potrjeno komisijo za zagovor (predvidoma v maju 2011).
Pomen za razvoj Slovenije
Prvič je bila za slovensko populacijo pomenopavznih ženski ovrednotena uporaba hormonskega nadomestnega zdravljenja kot rizičnega dejavnika za nastanek raka dojk.
Prav tako smo prvi analizirali tumorske značilnosti invazivnih rakov dojk pri slovenskih pomenopavznih ženskah glede na predhodno jemanje hormonskega nadomestnega zdravljenja.
Za našo populacijo smo ugotovili značilno povezavo med kombinacijo določenih genotipov v genih metabolizma estrogenov (CYP1B1, COMT in MnSOD) in tveganjem za raka dojk.
Spoznanja imajo pomembno praktično vrednost na področju varovanja zdravja in dvigovanja kvalitete življenja. Metode dela in rezultati so neposredno uporabni pri vsakdanjem kliničnem delu, genetskem svetovanju in celostni obravnavi žensk v peri in pomenopavznem obdobju.
Rezultate smo prestavili kot dve vabljeni predavanji na simpoziju Slovenskega menopavznega društva Menopavzna medicina - slovenski konsenz 2008 in na 4. Kongresu ginekologov in porodničarjev Slovenije z mednarodno udeležbo 2009.
Najpomembnejši znanstveni rezultati
Letno poročilo
2008,
2009,
zaključno poročilo,
celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati
Letno poročilo
2008,
2009,
zaključno poročilo,
celotno poročilo na dLib.si