Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

POMEN VODNIH VIROV PRI KROŽENJU NOROVIRUSOV, ROTAVIRUSOV IN VIRUSA HEPATITISA A V OKOLJU

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
3.01.00  Medicina  Mikrobiologija in imunologija   

Koda Veda Področje
B230  Biomedicinske vede  Mikrobiologija, bakteriologija, virologija, mikologija 
Ključne besede
rotavirusi, norovirusi, virus hepatitisa A, virusi v hrani in vodi
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (1)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  23519  dr. Andrej Steyer  Mikrobiologija in imunologija  Vodja  2008 - 2010  211 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  0381  Univerza v Ljubljani, Medicinska fakulteta  Ljubljana  1627066  48.236 
Povzetek
Virusi v hrani in vodi povzročajo številne okužbe in izbruhe različnih bolezni. Virusne okužbe s hrano in vodo najpogosteje povzročajo norovirusi (Caliciviridae) in virus hepatitisa A. Redkeje so povzročitelji takih okužb še drugi enterični virusi - rotavirusi, adenovirusi, astrovirusi in sapovirusi. Predvsem za rotaviruse je dokazan zoonotski prenos iz različnih živalskih vrst na ljudi. Enterični virusi se v velikih koncentracijah izločajo v iztrebkih obolelih oseb in živali. Kontaminacija okolja in vode z iztrebki okuženih oseb in živali je tako lahko pomemben vir novih okužb ljudi, ki so v stiku s kontaminiranim okoljem. Z našo raziskavo bomo pojasnili kroženje norovirusov, rotavirusov in virusa hepatitisa A v naravi in določili pomen vodnih virov pri tem. S podrobnejšo analizo iztrebkov obolelih oseb za gastroenteritisom, prašičev in goveda z izraženo klinično sliko gastroenteritisa ali brez, bomo z molekularnimi metodami analizirali in tipizirali virusne povzročitelje gastroenteritisov. Rezultate bomo uporabili za podrobnejšo molekularno-epidemiološko študijo. Hkrati bomo vzorčili različne vodne vire (reke, potoke, studence, vodovodna zajetja, vodovodna omrežja), ter z ultrafiltracijsko metodo koncentrirali morebiti prisotne viruse v vodnih vzorcih. V koncentriranih vzorcih vode bomo z molekularnimi metodami dokazovali noroviruse, rotaviruse in viruse hepatitisa A ter jih molekularno tipizirali. Ugotavljali bomo molekularno podobnost med virusi, določenimi pri ljudeh in živalih ter virusi, ki jih bomo določili v vodi. To bo prva tovrstna raziskava, v kateri bomo istočasno ugotavljali noroviruse, rotaviruse in virus hepatitisa A v okoljskih vzorcih ter iztrebkih nekaterih živali in obolelih oseb.
Pomen za razvoj znanosti
Tekom projekta smo razvili protokol za uspešno dokazovanje virusov v vodnih vzorcih. Testirali smo različne filtre v različnih območjih pH in z različnimi elucijskimi mediji. Dobljeni podatki so in bodo doprinesli pomembne podatke v razvoju viroloških metod v okoljski virologiji, predvsem na področju dokazovanja enteritičnih virusnih patogenov v vodi. S sodelovanjem v evropski mreži COST929 (A European network for Environmental and Food Virology) – smo veliko znanja pridobili ob diskusijah številnih težav na področju vpeljevanja novih metod za dokazovanje virusov v vodi, hkrati pa smo svoje izkušnje uspešno predstavili strokovnjakom v tej evropski mreži. Z našim projektom in sodelovanjem v mreži COST929 smo prispevali velik del k hitrejšemu razvoju trenutno razvijajočega področja okoljske virologije, predvsem pri razvoju in poskusu standardizacije novih metod dokazovanja virusov v vodi. Dokazali smo, da lahko s kombinacijo različnih pristopov z nizkimi laboratorijskimi stroški uspešno dokažemo viruse v vodi. S hkratno analizo okoljskih vzorcev ter kliničnih vzorcev ljudi in nekaterih živalskih vrst smo dokazali podoben vzorec enteritičnih virusov v okolju in pri obolelih osebah. Iz naših rezultatov lahko zaključimo, da je pojavljanje enteričnih virusov v vodnih virih povezano predvsem z epidemiološkim vzorcem pojavljanja enteritičnih virusov pri ljudeh.
Pomen za razvoj Slovenije
S projektom smo širši strokovni javnosti predstavili pomen virusov v vodi, okolju, s čemer smo pripomogli k večji osveščenosti strokovnih delavcev na področju higiene živil, predvsem vode. V povezavi z Inštitutom za varovanje zdravja smo vzpostavili mrežo kontaktov po vseh regijah v Sloveniji in na ta način uspešno izvedli preliminarno vzorčenje problematičnih vodnih virov po Sloveniji. Strokovno javnost smo s tem seznanili z možnostjo virusnih okužb z vodo, kar lahko vodi do množičnega izbruha virusnih gastroenteritisov, ki smo jim v Sloveniji že bili priča. Z razvito metodologijo določanja virusov v vodi bomo v sodelovanju z regionalnimi Zavodi za zdravstveno varstvo lahko hitro pristopili k pojasnjevanju izbruhov gastroenteritisov povezanih z vodo. S preventivnim pregledovanjem vodnih virov po morebitnih okvarah vodovodnih sistemov in dokazanem ali domnevnem vdoru fekalij v sistem pitne vode je namreč mogoče preprečiti množične okužbe po zaužitju vode iz morebiti kontaminiranih vodnih virov. S preventivnimi ukrepi na tem področju bi prihranili dodatne posredne in neposredne stroške v zdravstvu.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Letno poročilo 2008, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Letno poročilo 2008, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno