Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Ljubezen in družina v času globalizacije

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
6.07.00  Humanistika  Literarne vede   

Koda Veda Področje
H390  Humanistične vede  Splošna in primerjalna književnost, literarna kritika, literarna teorija 
Ključne besede
Družina, ljubezen, literatura, globalizacija, družbene teorije, narodne manjšine
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (1)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  29342  dr. Alja Adam  Humanistika  Vodja  2008 - 2011  105 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  0433  ALMA MATER EUROPAEA - FAKULTETA ZA HUMANISTIČNI ŠTUDIJ, INSTITUTUM STUDIORUM HUMANITATIS, LJUBLJANA  Ljubljana  5606438000  3.143 
Povzetek
a. Raziskava bo vsebinsko razdeljena na tri dele: v prvem, krajšem teoretskem delu bom problematizirala koncept globalizacije v navezavi na literaturo in semantiko literarnosti. V drugem, osrednjem delu pa se bom lotila analize koncepta družine in ljubezni v času globalizacije, pri čemer bom upoštevala ključne raziskave iz družbene teorije, feministične vede in zgodovinske-antropologije. Lotila se bom primerjalne analize literarnih besedil – s poudarkom na delih slovenskih avtorjev in avtoric in na izbranih delih iz angleškega leposlovja. Na eni strani me bo zanimalo, če se teoretske definicije ljubezni in družine ujemajo z literarnimi reprezentacijami, na drugi pa bom poskušala ugotoviti kaj lahko literarne upodobitve prinesejo novega k razumevanju izpostavljenih pojmov. Poudarila bom, da iz sodobne proze vse bolj izginja podoba tradicionalne družine, na njeno mesto pa je postavljen motiv razsute družine, kar kaže na krizo družinske identitete. Izpostavila bom tezo, da kriza družine ne pomeni konca družine, temveč kaže na to, da posamezniki in posameznice težijo k prevrednotenju vrednot, kar sovpada z politično-ekonomskimi spremembami. V tretjem delu bom koncept družine obravnavala v navezavi na etnično problematiko. Lotila se bom obravnave slovenske zamejske proze – pozornost bom usmerila na prozo koroških in italijanskih Slovencev. Primerjala bom literaren konstrukt družine in partnerskega odnosa zamejskih avtorjev in avtoric z upodobitvami tistih avtorjev in avtoric, ki pišejo znotraj slovenskih meja. Predvsem me bo zanimalo kakšno vlogo igra družina v kulturnem imaginariju manjšinskih skupnosti in kako »nedomače« socialno okolje vpliva na konstrukcijo družinskih in ljubezenskih vezi oziroma odnosov. Etnično problematiko bom obravnavala tudi v osrednjih slovenskih romanih oziroma kratkih zgodbah – zanimalo me bo na kakšen način so avtorji v zadnjih letih redefinirali svoje junake in junakinje znotraj slovenskega, evropskega in svetovnega prostora. Z namenom, da osvetlim relacijo med etnično problematiko in konstrukcijo družinskih (partnerskih) odnosov na širši ravni, bom izpostavila tudi nekaj proznih del iz angleškega leposlovja, ki opisujejo življenje ljudi znotraj multikulturnih skupnosti. V zadnjem poglavju pa se me bo zanimalo kako tehnološki razvoj vpliva na konstrukcijo spolnih identitet in koncepcijo družine. K raziskavi bom pristopila v štirih delovnih etapah: 1. branje leposlovnih del in analiza vsebine, 2. analiza teoretskih konceptov, 3. intervjuji z izbranimi literarnimi ustvarjalkami/ustvarjalci, 4. pisanje poročila.
Pomen za razvoj znanosti
Čeprav so bile znotraj slovenskega literarno teoretskega diskurza teme, ki se ukvarjajo z relacijo med spoloma, vprašanjem spolne identitete in s konstrukcijo ženskih likov že obravnavane, pa še ni bilo izvedene nobene raziskave, ki bi se ukvarjala z reprezentacijo družine v sodobnem kontekstu. Raziskava torej prinaša novosti na področje literarne vede, hkrati pa je zaradi večplastne obravnave konceptov družine, ljubezni in globalizacije pomembna tudi za druge humanistične discipline.
Pomen za razvoj Slovenije
Interdisciplinarno raziskovanje na področju humanistike, ki v svoje dejavnosti vključuje vse njene tradicionalne in sodobne evropske vidike in hkrati tudi nacionalno in kulturno dediščino. Obravnavane vsebine so osvetljene z novimi pogledi, na presečišču različnih teorij.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Letno poročilo 2008, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Letno poročilo 2008, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno