Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Razvoj fotokatalitičnih superparamagnetnih nanokompozitov za postopke zmanjševanja emisij škodljivih snovi v okolje

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
2.04.01  Tehnika  Materiali  Anorganski nekovinski materiali 

Koda Veda Področje
T153  Tehnološke vede  Keramični materiali in praški 
Ključne besede
razgradnja organskih onesnažil, magnetni nanodelci, anataz, nanokompozitni delci, fotokataliza
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (10)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  07693  mag. Pavel Blagotinšek  Kemijsko inženirstvo  Raziskovalec  2008 - 2011  22 
2.  27839  dr. Tanja Botić  Sistemi in kibernetika  Raziskovalec  2008 - 2011  73 
3.  26338  dr. Stanislav Čampelj  Materiali  Mladi raziskovalec  2008 - 2010  62 
4.  01360  dr. Mihael Drofenik  Kemija  Raziskovalec  2008 - 2011  770 
5.  15148  dr. Darja Lisjak  Materiali  Raziskovalec  2008 - 2011  412 
6.  10372  dr. Darko Makovec  Materiali  Vodja  2008 - 2011  667 
7.  07937  Andraž Molnar  Kemijsko inženirstvo  Raziskovalec  2008 - 2011 
8.  29744  dr. Darinka Primc  Materiali  Mladi raziskovalec  2008 - 2011  44 
9.  14019  mag. Marjan Sajko  Varstvo okolja  Raziskovalec  2008 - 2011  142 
10.  08838  dr. Ernest Vončina  Kemija  Raziskovalec  2008 - 2011  386 
Organizacije (3)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  0106  Institut "Jožef Stefan"  Ljubljana  5051606000  90.706 
2.  0276  Cinkarna - Metalurško kemična industrija Celje, d.d.  Celje - poštni predali  5042801  95 
3.  0794  Univerza v Mariboru, Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo  Maribor  5089638012  13.115 
Povzetek
Atraktivna rešitev problema čiščenja organskih onesnažil v odpadnih vodah ali plinih je oksidativna fotokatalitska razgradnja z uporabo titanovega dioksida (TiO2) kot fotokatalizatorja. V postopku čiščenja je potrebno zagotoviti veliko površino fotokatalizatorja, zato je najprimernejše, če fotokatalizator pripravimo v obliki nanodelcev in ga dispergiramo v onesnaženi vodi. Problem takega načina čiščenja odpadnih vod je v tem, da je dispergirane nanodelce po uporabi iz suspenzije zelo težko izločiti in lahko pride do njihovih izpustov v okolje. Problemu onesnaženja vode po čiščenju s fotokatalizatorskimi nanodelci se lahko izognemo, če nanodelce nanesemo na magnetnega jedra, ki omogočijo njihovo izločitev iz suspenzije po čiščenju s pomočjo zunanjega magnetnega polja. V okviru projekta bomo razvili magnetne fotokatalitske nanocompositne delce, sestavljene iz magnetnih jeder na katere bodo nanešeni fotokatalitski nanodelci TiO2. Taki fotokatalitski delci bodo omogočali dispergiranje v onesnaćeni vodi, njihovo popolno magnetno izločitev iz suspenziji po čiščenju in ponovno dispergiranje v novi onesnaženi vodi. Gre za nov material, ki ga bomo pripravili po metodi, ki se še ne uporablja in bo omogočala relativno lahek prenos v masovno proizvodnjo. Metoda priprave temelji na sintezi fotokatalitskih nanodelcev po sulfatnem postopku ali s hidrotermalno metodo, ter njihovo nanašnaje na predhodno sintetizirana magnetna jedra. Nanašanje fotokatalitskih delcev na površino magnetnih jeder bo potekala v vodnih suspenzijah. Električni naboj na površini magnetnih jeder bomo modificirali na tak način, da se bodo na njihovo površino zaradi nasprotnega naboja pripeli fotokatalitski nanodelci TiO2.
Pomen za razvoj znanosti
Predmet projekta je bil razvoj novih nanostrukturiranih delcev za fotokatalitsko razgradnjo onesnažil v vodi. Delci so sestavljeni iz površinskega sloja fotokatalitskih nanodelcev anatasa in superparamagnetnega jedra, ki omogoča njihovo magnetno izločevanje iz suspenzije po čiščenju. Od podobnih materialov opisanih v znanstveni literaturi, se razviti superparamagnetni fotokatalitski nanokompozitni delci razlikujejo predvsem v dveh točkah: (i) V uporabi magnetnih nosilcev, ki imajo obliko aglomeratov superparamagnetnih nanodelcev. Taki magnetni nosilci zagotavljajo učinkovito magnetno separacijo fotokatalizatorja iz suspenzije po čiščenju in njegovo ponovno uporabo. Do sedaj so bili razviti fotokatalitski kompoziti z magnetnimi nosilci v obliki večjih delcev, ki jih po magnetni separaciji ni mogoče redispergirati ali posameznih superparamagnetnih nanodelcev, ki ne omogočajo dovolj učinkovite magnetne separacije. (ii) Ne uporabljajo sol-gel postopka za nanos fotokatalitske plasti, ampak tehnološko mnogo lažje obvladljiv postopek, ki temelji na hidrolizi vodna raztopine TiOSO4. Razvili smo znanje, ki je omogočilo za razvoj postopka za nanos fotokatalitskega materiala na magnetne nosilce po dveh metodah: (i) Predhodno sintetizirane nanodelce anatasa smo povezali z magnetnimi aglomerati s heteroaglomeracijo v vodnih suspenzijah, pri čemer smo izkoriščali elektrostatske privlačne sile med delci z nasprotnim površinskim nabojem. Tak način priprave te vrste materialov je povsem originalen. (ii) Magnetne aglomerate smo prevlekli z amorfno ali nanokristalinično anatasno plastjo TiO2 s hidrolizo TiOSO4 v vodni suspenziji nosilcev. Metoda je splošna, zanimiva za nanos plasti TiO2 na različne trdne nosilce in bo osnova za razvoj tudi drugih materialov, ki temeljijo na aktivnih plasteh TiO2, na primer v fotovoltaiki, nelinearni optiki, za izdelavo antibakterijskih prevlek, samočistinih prevlek, itd.. Da smo dosegli zastavljene cilje projekta, je bilo potrebno tudi nadgraditi znanje o sami sintezi fotokatalitskih delcev anatasa, superparamagnetnih nanodelcev železovega oksida maghemita ter o kontroli njihovih površinskih lastnosti. Prav tako smo morali nadgraditi znanje o ovrednotenju fotokatalitske aktivnosti materialov in s tem povezano analitiko.
Pomen za razvoj Slovenije
Predmet projekta je razvoj superpramagnetnih fotokatalitskih delcev za oksidativno razgradnjo organskih onesnažil v vodi. Delce dispergiramo v onesnaženi vodi, plast fotokataliskih nanodelcev TiO2 na njihovi površini omogoča razgradnjo onesnažil pod vplivom UV svetlobe, medtem ko omogočajo njihova superparamagnetna jedra magnetno separacijo po končanem čiščenju. Medtem, ko so sami fotokatalitski nanodelci že komercialno dostopni, pa gre pri superparamagnetnih fotokatalitskih delcih za nov produkt, ki ga še ni na tržišču. Vsi tehnološki postopki, ki so bili razviti za pripravo materiala so primerni za uvajanje v masovno proizvodnjo. Nadgradnja postopkov, ki bodo omogočali proizvodnjo večjih količin materiala že poteka v financiranju industrijskega partnerja Cinkarne. Rezultati projekta predstavljajo osnovo za razvoj povsem novih produktov in storitev z visoko dodano vrednostjo in so s tem pomembni za večanje konkurenčnosti slovenske industrije. Projekt je pomemben tudi iz naravovarstvenega vidika. Onesnaženje vode in zraka z organskimi onesnažili je zelo velik problem tudi v Sloveniji. Projekt bo omogočil razvoj povsem novih načinov fotokatalitskega čiščenja odpadnih voda in priprave pitne vode. Razviti materiali/metode se bodo lahko uporabljali predvsem pri čiščenju večjih količin vode, ki je onesnažena z nizkimi koncentracijami onesnažil. Projekt je pomemben tudi za nadaljnji razvoj drugih produktov, ki temeljijo na magnetni separaciji in na nanosih TiO2 na različnih trdnih nosilcih. Patentirani postopek priprave nanosov TiO2 se bo lahko uporabil kot podlaga za nadaljnji razvoj različnih področij, kot so fotovoltaika, samočistilne in baktericidne prevleke, itd. V okviru projekta so sodelovali štirje mladi raziskovalci. Eden od partnerjev v projektu je bila Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Mariboru. Projekt je tako prispeval k dvigu ravni podiplomskega izobraževanja in pripomogel k boljši povezanosti med industrijo in raziskovalno – izobraževalno dejavnostjo v Sloveniji.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Letno poročilo 2008, 2009, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Letno poročilo 2008, 2009, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno