Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

VLOGA PROTEINA PML PRI IMUNSKEM ODZIVU NA VIRUSNE INFEKCIJE

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
3.01.00  Medicina  Mikrobiologija in imunologija   

Koda Veda Področje
B500  Biomedicinske vede  Imunologija, serologija, transplantacija 
Ključne besede
protein PML, imunski odziv, genski lokus MHC, virusne infekcije, interferon alfa
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (1)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  22361  dr. Martina Bergant Marušič  Biokemija in molekularna biologija  Vodja  2008 - 2010  107 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  1540  Univerza v Novi Gorici  Nova Gorica  5920884000  14.060 
Povzetek
Protein PML je osnovni gradnik jedrnih domen ND10. To so relativno slabo poznane celične strukture, ki so vključene v regulacijo celične apoptoze, zaviranje tumorske rasti, senescenco in transkripcijo. Številni DNA in RNA virusi reorganizirajo ali celo porušijo strukturo domen ND10. Poglavitni anti-virusni interferon (IFN- α) sproži povečano sintezo proteina PML, kar je dokazano povezano z inhibicijo nekaterih virusnih infekcij na ravni inficiranih celic. V zadnjem času je vse več dokazov, da je protein PML vpleten tudi v predstavljanje proteinov po poti MHC razreda I in posledično v specifični imunski odziv, tako v primeru virusnih infekcij kot tudi rakavih obolenj. Sodelovanje pri reorganizaciji kromatinske zgradbe genskega lokusa MHC I te predpostavke potrjuje. Izjemno malo pa je znanega o mehanizmih regulacije predstavljanja antigenov ter na kateri del procesa vpliva. Osnovni cilj raziskave je ugotoviti, ali reorganizacija domen ND10, ki jo povzročijo virusni proteini, vpliva na anti-virusni imunski odziv. Z metodo genskih mrež bom ugotavljala vpliv proteina PML in njegovih posameznih izoform na izražanje genov, ki so vključeni predstavljanje antigenov po poti MHC razreda I in II. Rezultati genskih analiz bodo dopolnjeni s funkcijskimi testi imunskega odziva, ki bodo omogočili vpogled v dejansko predstavljanje virusnih peptidov na površini okuženih celic, od česar je odvisna učinkovitost citotoksičnih limfocitov T pri ubijanju teh celic. Analiziran bo tudi potencialni vpliv IFN-α, ki se že uporablja v terapevtske namene, na učinkovitejše predstavljanje virusnih antigenov v povezavi s proteinom PML. Boljše poznavanje mehanizmov predstavljanja virusnih antigenov, bi lahko pripomoglo k učinkovitejšemu zdravljenju virusnih infekcij in rakavih obolenj, saj se tumorski antigeni procesirajo in predstavljajo na zelo podoben način. Zmanjšano predstavljanje antigenov na površini celic je namreč resen problem tako pri odkrivanju in odpravljanju virusnih infekcij in rakavih obolenj s strani lastnega imunskega sistema, kot tudi pri načrtovanju zdravljenja z imunoterapijo.
Pomen za razvoj znanosti
O ozadju številnih obolenj sodobnega časa so nepravilnosti v delovanju imunskega sistema. Regulacija imunskega odziva s celičnimi proteini PML je zaenkrat še izredno slabo poznana, čeprav je vse več dokazov, da se podobni procesi odvijajo tudi v maligno spremenjenem tkivu. Z opravljenimi raziskavami smo dokazali, da je protein PML tarča virusnih proteinov ter da so te interakcije natančno uravnavane. Na primeru proteina L2 visokorizičnega in nizkorizičnega seva humanih papilomavirusov (HPV-16 in HPV-11) smo dokazali, da obstajajo celo razlike znotraj posameznih vrst virusov, kar do sedaj še ni bilo znano. Poleg tega smo ugotovili in karakterizirali postranslacijsko modifikacijo-sumolacijo proteina HPV L2 in vpliv tega mehanizma na gostiteljski protein PML, kar je prav tako novo dognanje na področju biologije virusov HPV. Tudi v tem primeru smo ugotovili razlike med različnimi sevi HPV. Predpostavljamo, da se ugotovljeni mehanizmi regulacije virusnih in gostiteljskih proteinov odražajo tudi pri poteku infekcije. Dosedanji izsledki raziskave so prispevali k boljšemu poznavanju biologije humanega papilomavirusa, ki je v visokem številu prisoten v človeški populaciji in predstavlja resen zdravstveni problem. Nakazali pa smo tudi možne nove mehanizme uravnavanja anti-virusnega imunskega odziva z interakcijo gostiteljskega proteina PML in virusnih proteinov.
Pomen za razvoj Slovenije
Dosedanji rezultati raziskovalnega dela o interakcijah med virusnimi proteini in celičnim proteinom PML so osvetlili nekatere mehanizme virusnih infekcij. Tovrstni izsledki so v prvi vrsti pripomogli k boljšemu poznavanju biologije virusa HPV in interakcij med virusnimi proteini in obrambnimi mehanizmi okužene celice. V prihodnosti bi lahko ti izsledki prispevali k izboljšanju obstoječih metod zdravljena virusnih in z njimi povezanih rakastih obolenj, oziroma v razvoj novih načinov preventive in zdravljenja. Njihov neposredni pomen za razvoj Slovenije sega predvsem na področje splošnega zdravstvenega varstva in na področje razvoja novih metod zdravljenja virusnih infekcij in z njimi povezanih bolezni.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Letno poročilo 2008, zaključno poročilo, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Letno poročilo 2008, zaključno poročilo, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno