Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Napredni ferroelektrični polimerni in anorganski materiali: ogromen elektrokalorični pojav in transportne lastnosti

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
1.02.01  Naravoslovje  Fizika  Fizika kondenzirane materije 

Koda Veda Področje
1.03  Naravoslovne vede  Fizika 
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (4)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  15644  dr. Vid Bobnar  Fizika  Raziskovalec  2009 - 2012  362 
2.  04347  dr. Cene Filipič  Fizika  Raziskovalec  2009 - 2012  289 
3.  10124  dr. Zdravko Kutnjak  Fizika  Vodja  2009 - 2012  773 
4.  00199  dr. Adrijan Levstik  Fizika  Raziskovalec  2009 - 2012  372 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  0106  Institut "Jožef Stefan"  Ljubljana  5051606000  90.742 
Pomen za razvoj znanosti
S pomočjo zgoraj omenjenih raziskav smo v okviru tega projekta med prvimi pokazali, da v polimernih feroelektrikih in relaksorskih materialih obstaja ogromen elektrokaloričen pojav, pri katerem lahko s pomočjo električnega polja spreminjamo temperaturo snovi za več deset stopinj v pozitivno in negativno smer (gretje/hlajenje), kar omogoča razvoj novih hladilnih tehnologij na osnovi dielektričnega hlajenja. Raziskave so naletele na velik odmev v znanstveni srenji in spodbudile raziskave elektrokaloričnega pojava in razvoj novih elektrokaloričnih materialov. To področje je sedaj postalo "hot topic" med raziskavami feroelektričnih in dielektričnih materialov, za kar so zaslužne predvsem naše objave, ki so bile v mednarodni literaturi samo v zadnjih dveh letih citirane več kot 120 krat. To se odraža v podvajanju števila člankov iz tega področja v vsakem letu, ter pojavljanju novih sekcij v okviru mednarodnih znanstvenih srečanj, oziroma novih mednarodnih znanstvenih srečanj, posvečenih raziskavam elektrokaloričnega pojava. Študij dielektričnih in transportnih lastnosti nanomaterialov pa je pomemben s stališča shranjevanja energije in razvoja novih baterijskih in akumulatorskih sklopov.
Pomen za razvoj Slovenije
Rezultati predlaganega projekta so zelo pomembni za potencialne aplikacije, kar je tudi razvidno iz mnogih publikacij tako predlagatelja projekta kot drugih raziskovalnih skupin v mednarodnih aplikativnih revijah, ker so pomembni pri razvoju novih naprednih materialov z izboljšanimi transportnimi in elektrokaloričnimi lastnostmi. Nekateri med njimi so bili razviti na Institutu J. Stefan in Univerzi v Ljubljani. To je posebej pomembno za razvoj novih detektorjev in aktuatorjev na bazi teh novih materialov. Raziskave znotraj tega projekta bodo (v sodelovanju z odsekom za kemijo na Institutu J. Stefan in fakulteto za strojništvo, Univerze v Ljubljani) posebej pomagale pri razvoju novih elementov v hladilnih ali grelnih napravah nove generacije, ki bi bile ekološko bolj sprejemljive. Zaradi drugačnega hladilnega principa ne bi imele gibljivih delov, kar bi vodilo do zmanjšanja teže teh naprav ter močnega zmanjšanja težav s hrupom in porabo električne energije. Vgradnja novih materialov bi v principu dolgoročno lahko tudi vplivala na nižjo ceno proizvodnje in zanesljivost delovanja teh naprav. Poleg tega bi podjetjem, ki bi prve uveljavile proizvodnjo teh naprav omogočilo prestiž na trgu in zagotovilo dodaten zaslužek z novim visokotehnološkim proizvodom. Uvedba nove tehnologije temelječe na novih materialih z ogromnim elektrokaloričnim pojavom je zelo zanimiva posebej za slovenski prostor (potencialno zanimiva nova tehnologija za koncern Gorenje). Za dielektrično hlajenje so pokazale veliko zanimanje dva mednarodna koncerna BASF in PARKER HANNIFIN. Projekt je tudi velikega pomena za usposabljanje novih mladih raziskovalcev.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Letno poročilo 2009, 2010, 2011, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Letno poročilo 2009, 2010, 2011, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno