Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Načrtovanje in izvedba projekta FERMIŽElettra, laserja na osnovi prostih elektronov, ki deluje v območjih vakuumske ultravijolične svetlobe (VUV) in mehkih rentgenskih žarkov

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
1.02.05  Naravoslovje  Fizika  Fizika srednjih in nizkih energij 

Koda Veda Področje
1.03  Naravoslovne vede  Fizika 
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (3)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  32211  dr. Romain Bachelard  Fizika  Raziskovalec  2010 - 2012  18 
2.  29437  dr. Giovanni De Ninno  Fizika  Vodja  2009 - 2012  164 
3.  18084  dr. Gregor Veble  Fizika  Raziskovalec  2009  55 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  1540  Univerza v Novi Gorici  Nova Gorica  5920884000  14.363 
Pomen za razvoj znanosti
V zadnjih nekaj letih se je pojavila močna potreba po viru sevanja z izjemno visokim sijajem, blizu popolne skladnosti, s pasovno širino, ki se približuje meji Fourier ter s stabilno in dobro značilno časovno strukturo v femtosekundni in picosekundni domeni časa. Taka oblika vira enopasovnega FEL ima potencial za proizvajanje svetlobnih impulzov z vrhuncem sijaja mnogih velikostnih razredov, višjih od tistih, ki nastanejo v tej tretji generaciji virov in s sub-pikosekundne dolžine impulza. Preiskava domene je odprla nove vire, ki zajemajo skoraj vsa osnovna področja znanosti in omogočajo dostop do odkrivanja snovi v praktično neraziskanih sistemih. Znanstvene možnosti bodo v študijah dejansko vplivale na veliko število disciplin, od znanosti materialov in biomaterialov, nanoznanosti, fizike plazme, molekularne in povezovanja femto- in nanofizike in kemije, kot tudi z različnimi povezavami s človeškim življenjem, okoljem, astrofiziko in geologijo. ST se trenutno ukvarja z načrtovanjem in gradnjo nove enopasovne FEL, imenovane FERMI@Elettra. FERMI@Elettra bo deloval v enopasovnem režimu, ki bo na začetku pokrival spektralni razpon med 100 nm in 20 nm (FEL-1) in bo nato v drugi fazi (FEL-2) skušal doseči krajše valovne dolžine (? 10 nm). FERMI@Elettra bo prvi pripomoček uporabnika, ki temelji na načelu harmonskega oplajanja semen. S teoretičnimi dejavnostmi, opravljenimi v tem letu, smo lahko dobili podrobnejši vpogled v način delovanja in načrtovanja potreb FEL-1. Slednje so zelo podobne tistim, ki se navezujejo na kakršnekoli prihodnje FEL in se sklicujejo na naraven način harmonskega oplajanja semen. Dobljeni rezultati tudi pripomorejo k oblikovanju jasne strategije za zagon motorjev FEL-1 kot tudi za določitev zahtevane kakovosti snopa elektronov. Eksperimenti, izvedeni na Elettra skladiščnem obroču FEL, so povzročili optimizacijo vira FEL s trenutno edinstvenimi značilnostmi.
Pomen za razvoj Slovenije
Znanstvene in tehnološke vsebine raziskovalne dejavnosti so posledica intenzivnega in plodnega prenosa znanja med Univerzo v Novi Gorici in laboratorijem Sincrotrone v Trstu na eni strani ter zasebnih podjetij na drugi strani. Poleg tega so se zaradi potrebe po najvišji ravni razvoja instrumentacije, ki je potrebna za izvajanje FERMI, ustvarila in se še bodo nova podjetja. To se bo odražalo v mreži javnih raziskovalnih ustanov in zasebnih podjetij. Projekt je bil uvod za pripravo projekta CITIUS, ki se financira v okviru čezmejnih projektov INTERREG Italija-Slovenija 2007-2013. CITIUS, ki vključuje štiri slovenske partnerje (tj. Univerza v Novi Gorici in Univerza v Ljubljani ter dve zasebni podjetji), razpolaga s proračunom v višini okoli 2,8 milijonov evrov. Cilj projekta je zgraditi nov Center odličnosti, ki bi se nahajal na Univerzi v Novi Gorici in bi temeljil na razvoju novega močnega svetlobnega vira in njegovi uporabi za poskuse na različnih znanstvenih in tehnoloških področjih. Projekt, ki smo razvijali, je popolnoma enoten s pobudo, ki bo zagotovo povečala prepoznavnost in znanstven vpliv Slovenije na evropski ravni. Takšno pobudo s strani Evropskega strateškega foruma za raziskovanje infrastrukture (ESFRI: http://cordis.europa.eu/esfri/), ki je leta 2006 izdelal prvi "zemljevid" za raziskovanje infrastruktur vseevropskega zanimanja, je treba izvesti v naslednjih petnajstih letih. Vsekakor je FERMI ena od infrastruktur, vključenih v zemljevid ESFRI 2006. Pričakovani vpliv na gospodarstvo in družbo vključuje spodbujanje sodelovanja med raziskovalnimi ustanovami.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Letno poročilo 2009, 2010, 2011, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno