Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

študij procesov v ionosferi in njihov vpliv na razširjanje radijskih signalov

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
1.06.05  Naravoslovje  Geologija  Geofizika 

Koda Veda Področje
1.05  Naravoslovne vede  Zemlja in okolje 
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (4)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  17764  dr. Klemen Bergant  Fizika  Raziskovalec  2011 - 2012  215 
2.  27791  dr. Biagio Forte  Geologija  Vodja  2009 - 2012  55 
3.  14573  dr. Samo Stanič  Fizika  Raziskovalec  2010 - 2012  1.268 
4.  16406  dr. Darko Veberič  Fizika  Raziskovalec  2009 - 2012  702 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  1540  Univerza v Novi Gorici  Nova Gorica  5920884000  14.070 
Pomen za razvoj znanosti
Projekt je pripomogel k intenziviranju raziskovalne aktivnosti povezane z Observatorijem za raziskave atmosfere na Otlici nad Ajdovščino, ki je s tem postal večnamenska raziskovalna postaja. Lidarske meritve, ki se tam redno izvajajo, in izvedene meritve fluktuacij radijskih signalov pri prehodu skozi ionosfero so do velike mere komplementarne in skupaj dajejo popolnejšo sliko o fizikalnih procesih v spodnjem in zgornjem sloju atmosfere. Kar se tiče raziskav ionosferskih motenj, je bil naš namen ustanovitev opazovalne postaje v področju Alpe-Jadran, ki smo ga dosegli. Usposobili smo prvi dve taki postaji v Sloveniji in našem širšem regionalnem prostoru. Naše meritve bodo v bodoče vključene v širše mreže za nadzor ionosferskih fluktuacij (SWEN, ki ga vodi ESA, in DLR), kar bo bistveno pripomoglo k izboljšani krajevni in časovni ločljivosti napovedi za naše področje. Izvedene meritve bodo pripomogle k razumevanju teh ionosferskih pojavov in zmanjšanju telekomunikacijskih težav v obdobju sončnega maksimuma. S sprejemnikom GPS izvajamo tudi meritve višinskih profilov koncentracij vodne pare in jih kalibrirali s kolociranim lidarjem, kar je pionirski pristop. Rezultati so ključnega pomena za nadaljnje meteorološke in klimatološke raziskave v prostoru Alpe-Jadran.
Pomen za razvoj Slovenije
Projekt ima neposreden pozitiven vpliv na razvoj satelitske navigacije, nadzora, mapiranja in telekomunikacij, s tem da je omogočil sveže in natančne informacije o tem, kdaj in kako lahko ionosferski pojavi v področju Alpe-Jadran omenjene servise prekinejo. Rezultati raziskovalnih aktivnosti bodo uporabni za elektronsko industrijo, za razvoj izboljšav GPS sprejemnikov in telekomunikacijskih naprav. Projekt je nudil vrsto možnosti za razvoj družbe kot celote. Delovni paket WP12 je zajemal seznanjanje in predstavitev rezultatov raziskav širši javnosti, kar smo dosegli preko javnih medijev, predvsem oddaje Univerza na RTV Slovenija in na Dnevu raziskovalcev 2011 v Novi Gorici. Predvsem učencem in dijakom smo predstavili delovanje raziskovalne opreme in razložili pomen naših raziskav. Razložili smo jim vpliv sončnega cikla na aktivnosti družbe in predstavili delovanje satelitskih telekomunikacijskih in navigacijskih servisov. Projekt je bil vpet v delo mednarodnih raziskovalnih organizacij (med drugimi v EISCAT, INVG, ESA, DLR, COST), kar je povečalo opaznost in Slovenije in slovenske znanosti po svetu.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Letno poročilo 2009, 2010, 2011, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Letno poročilo 2009, 2010, 2011, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno