Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Razvoj detektorja sevanja čerenkova

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
1.02.05  Naravoslovje  Fizika  Fizika srednjih in nizkih energij 

Koda Veda Področje
1.03  Naravoslovne vede  Fizika 
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (5)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  14827  dr. Matej Lipoglavšek  Fizika  Raziskovalec  2009 - 2012  220 
2.  14571  dr. Simon Širca  Fizika  Vodja  2009 - 2012  537 
3.  20207  dr. Matjaž Vencelj  Fizika  Raziskovalec  2009 - 2012  124 
4.  15721  dr. Tim Vidmar  Fizika  Raziskovalec  2009  152 
5.  15811  dr. Benjamin Zorko  Fizika  Raziskovalec  2009 - 2012  326 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  0106  Institut "Jožef Stefan"  Ljubljana  5051606000  90.706 
Pomen za razvoj znanosti
Izgradnja in uspešno delovanje pragovnega detektorja sevanja Čerenkova nam omogočata, da zdaj napravimo tri pomembne korake v eksperimentalnih študijah hadronskih sistemov in procesov, v katerih nastopa čudnost: * omogočeno nam je, da merimo produkcijo hiperonov Lambda in Sigma v bližini praga in z velikimi akceptancami. Vse dosedanje meritve (predvsem v Hall A in Hall C v Jefferson Laboratory) so bile napravljene z majhnimi akceptancami in so imele veliko statistično napako. Prve meritve kotne porazdelitve kaonov smo že izvršili. * napravili bomo lahko preboj pri precizijskih študijah strukture hiperjeder: z meritvijo kotne porazdelitve emitiranih kaonov lahko dostopamo do oblike valovne funkcije vezanega hiperona Lambda v notranjosti hiperjedra. Ta cilj zahteva delovanje spektrometra KAOS s popolno detektorsko instrumentacijo v režimu dvojnega spektrometra (negativna in pozitivna polarnost obenem) pri ničelnem sipalnem kotu. Meritev postavlja tudi izredno stroge zahteve na razumevanje in odstranjevanje ozadja oziroma šuma na nivoju prožilnega sistema ter na ločljivost v gibalni količini. Detektor sevanja Čerenkova tako postane ena od ključnih komponent celotnega sistema. * lahko bomo študirali tudi koherentno produkcijo parov K+K- na jedrih. Produkcija mezonov phi pri nizkih gibalnih količinah je edinstvena priložnost, da spoznamo obnašanje čudnih mezonov v kvazistacionarnih pogojih v hladnih jedrih pri normalni jedrski gostoti.
Pomen za razvoj Slovenije
Neposredni pomen projekta za družbo je mogoče opaziti predvsem v njegovem izobraževalnem aspektu. Naša raziskovalna skupina deluje na področju fizike, na katerem si raziskovalci pridobijo izjemno širok spekter znanj, zaradi katerega tisti delavci, ki zapustijo raziskovalno sfero, postanejo močno iskan delovni kader na številnih področjih, predvsem kot vodilni delavci. Obenem s spoznavanjem novih tehnologij (predvsem za visokoobčutljivo fotonsko detekcijo in elektronska vezja za zajemanje podatkov pri visokih števnih hitrostih) v okviru tega projekta prenašamo znanja v Slovenijo, kjer so na razpolago predvsem visoko-tehnološkim podjetjem. Pravkar končani projekt ima tudi zelo velik vpliv na promocijo države, dostopanje do tujih znanj, vključevanje v mednarodno delitev dela in vzgojo kadrov. S sodelovanjem v mednarodni kolaboraciji MAMI/A1, kjer deluje približno 100 fizikov iz številnih držav Evrope, Japonske in ZDA, dostopamo do najnovejših znanj, ki so na frontni črti razvoja hadronske fizike. Obenem pa z znanjem, ki ga prispeva naša skupina, prispevamo k promociji države, saj nas povsod smatrajo za enakovredne raziskovalce, ki prihajamo iz kvalitetnih domačih izobraževalnih in raziskovalnih ustanov. Vzgoja kadrov je eden od najpomembnejših stranskih produktov našega raziskovalnega dela v tujini. V pravkar zaključeni projekt so bili vključeni predvsem mlajši propulzivni raziskovalci, ki lahko tako na najboljši način absorbirajo tuje znanje.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Letno poročilo 2009, 2010, 2011, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Letno poročilo 2009, 2010, 2011, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno