Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

ODPRTA METODA KOORDINACIJE: ANALIZA NJENIH JAVNOPOLITIčNIH (POLICY) IN POLITIčNIH POSLEDIC

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
5.06.01  Družboslovje  Politične vede  Politologija 

Koda Veda Področje
5.06  Družbene vede  Politične vede 
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (6)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  25453  dr. Tomaž Deželan  Politične vede  Raziskovalec  2009 - 2012  360 
2.  03703  dr. Danica Fink Hafner  Politične vede  Vodja  2009 - 2012  681 
3.  32506  Matej Knep  Politične vede  Tehnični sodelavec  2010 - 2012  35 
4.  20223  dr. Simona Kustec  Politične vede  Raziskovalec  2009 - 2012  465 
5.  22333  dr. Damjan Lajh  Politične vede  Raziskovalec  2009 - 2012  507 
6.  32315  dr. Urška Štremfel  Vzgoja in izobraževanje  Raziskovalec  2010 - 2012  374 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  0582  Univerza v Ljubljani, Fakulteta za družbene vede  Ljubljana  1626957  40.436 
Pomen za razvoj znanosti
Projekt je teoretsko obsežno in kompleksno zasnovan. Utemeljen je na premišljenem izboru različnih politoloških teorij in konceptov, ki vključujejo zlasti teorije evropeizacije, oblikovanja in izvajanja javnih politik na (sub)nacionalnih in nadnacionalnih ravneh (multilevel policymaking), pristopov novega institucionalizma in konceptov javnopolitičnih omrežij in s tem povezanih teorij vladanja (governance) in javnopolitičnih stilov (policy styles). Raziskovalni rezultati (še zlasti rezultati mednarodno primerjalnih raziskav) so dragoceni v procesu (pre)oblikovanja institucij v Sloveniji, saj se slovenska družba in njen politični (pod) sistem prilagaja družbenemu, političnokulturnemu in institucionalnemu okolju Evropske unije. V kontekstu evropeizacije slovenske politike so vse bolj pomembna tudi vprašanja krepitve kompetentnega delovanja tako slovenske javne uprave kot tudi civilne družbe v novih okoliščinah oblikovanja in izvajanja javnih politik, v katerih je uveljavljanje slovenskih interesov oziroma interesov slovenskih igralcev relativno težavno in kompleksno. Pričakujemo, da bodo slovenske politične ustanove zato še v večji meri izražale potrebo po sodelovanju s politološko stroko še zlasti v povezavi s konkretnimi vprašanji izgrajevanja ustanov (institutionbuilding) in komunikacijskih kanalov za učinkovito mnogonivojsko javnopolitično odločanje in implementacijo prevladujočih zvrsti javnopolitičnih prvin vladanja EU v Sloveniji. Tako bodo raziskovalni rezultati pomembno prispevali k a) nacionalnim spoznanjem o mednarodnih prednostih in slabostih delovanja slovenskega političnega sistema in slovenske politične znanosti, z vidika (ne)uporabe odprte metode koordinacije; k b) prepoznavnosti odprte metode koordinacije v Sloveniji v mednarodni javnosti (slednje zlasti preko objav v tujini, predstavljanju raziskovalnih ugotovitev v okviru sodelovanja s številnimi tujimi raziskovalnimi organizacijami, udeležbo na mednarodnih znanstvenih konferencah in delavnicah). V okoliščinah evropskega povezovanja je zlasti pomembna diseminacija raziskovalnih spoznanj, ki kažejo na podobnosti in razlike med Slovenijo, starimi in novimi članicami EU. Raziskovalno delo bo prispevalo tudi k c) razvoju slovenskega politološkega izrazoslovja, d) k utrjevanju demokratičnih javnopolitičnih praks in e) uveljavljanju slovenske politologije v mednarodni politološki skupnosti (predvsem z večjim objavljanjem v tujini in s strokovnim delom v mednarodnih projektih in politoloških regionalnih in svetovnih združenjih).
Pomen za razvoj Slovenije
Projekt in njegovi raziskovalni rezultati bodo pomembno izboljšali vpogled in razumevanje spreminjajočih se odnosov med družbo in državo v kontekstu slovenskega vključevanja v Evropsko unijo, v prvi vrsti na mezo (tj. javnopolitični) ravni. Delo javnih uslužbencev in (pre) oblikovanje njihovega odnosa s strokovnjaki in nevladnimi igralci v okviru odprte metode koordinacije bo v Sloveniji prvič celostno ovrednoteno. Projekt bo odkril specifične probleme, ki jih bomo pojasnili iz institucionalnega in vedenjskega vidika, ki so razlog zaostajanja Slovenije pri nekaterih javnopolitičnih področjih, kjer so javnopolitični cilji Evropske unije jasno postavljeni. Odkritje učinkov (ne)uporabe odprte metode koordinacije na nacionalni proces oblikovanja in izvajanja javnih politik nam bo pomagal opredeliti tipe slovenskega javnopolitičnega učenja v vseh glavnih tipih (ravneh institucionalizacije) odprte metode koordinacije in oskrbel slovenske politične odločevalce in nevladne igralce s povratnimi informacijami za (re)definiranje nacionalnih strategij javnopolitičnega učenja v kontekstu Evropske unije. Projekt sam po sebi prav tako vključuje doseganje enega izmed javnopolitičnih ciljev Agencije za raziskovalno dejavnost – vključitev mednarodno priznanih raziskovalcev v slovensko raziskovalno skupino, kar zagotavlja večjo kakovost raziskovanja v Sloveniji in višjo stopnjo soavtorskih objav. Projekt bo tudi zagotovil visoko vrednostno sinergijo med internacionalizacijo dela raziskovalne skupine in internacionalizacijo podiplomskega študija na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani z odličnimi predavanji in (so)mentorstvi tujih raziskovalcev študentom programov Politologije na področjih analize politik in javne uprave.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Letno poročilo 2009, 2010, 2011, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Letno poročilo 2009, 2010, 2011, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno