Projekti / Programi
Samočistilni antibakterijski fotokatalitski premazi v beli tehniki
Koda |
Veda |
Področje |
Podpodročje |
2.04.01 |
Tehnika |
Materiali |
Anorganski nekovinski materiali |
Koda |
Veda |
Področje |
2.05 |
Tehniške in tehnološke vede |
Materiali |
Raziskovalci (13)
Organizacije (3)
Pomen za razvoj znanosti
Projekt »Samočistilni antibakterijski fotokatalitski premazi v beli tehniki« je zasnovan tako, da združuje tako vidik znanstvenih kot tudi aplikativnih raziskav. Fotokatalitska aktivnost TiO2 v vidnem delu sončnega spektra ima potencial uporabe na zelo številnih področjih, ki so povezani z energijo kot tudi z varovanjem okolja. Kljub številnim raziskavam, pa vpliv različnih substitucij na fotokatalitsko aktivnost TiO2, še vedno ni povsem jasen. Podobno je tudi na področju študija antibakterijske učinkovitosti, kjer si ugotovitve raziskovalcev nemalokrat nasprotujejo. Namen uporabe fotokatalitskega materiala v vsakdanjem življenju (antibakterijska zaščita gospodinjskih aparatov) nas omejuje na oporabo »dopantov«, ki so človeku in okolju prijazni. Cilji tega projekta presegajo zgolj pripravo materiala za praktično uporabo. Velik poudarek je na študiju korelacij med strukturo, morfologijo, dopiranjem in fotokatalitsko aktivnostjo. V nadaljevanju smo dokazali, da izkazujejo kompoziti hidroksiapatita s plemeniti kovinami še boljše fotokatalitske lastnosti kot materiali na osnovi TiO2. Rezultati raziskav, ki so bile opravljene v okviru tega projekta so bili objavljeni v številnih revijah z visokim faktorjem vpliva. V to skupino spada tudi članek o kompozitu hidroksiapatita s Pt, ki je bil objavljen v J. Mater. Chem. Z faktorjem vpliva 5.97. Članek o kompozitu titanatnih nanotrakov s Ag, ki je bil objavljen v Nanotechnology je bil eden največkrat ogledanih člankov takoj po objavi v tej reviji.
Pomen za razvoj Slovenije
Sodelujoči industrijski partner pri projektu je GORENJE, ki je eden izmed vodilnih proizvajalcev gospodinjskih aparatov v svetu in eno izmed največjih in najuspešnejših podjetij v Sloveniji. Za uspeh na mednarodnem tržišču se podjetje kontinuirano trudi z izboljšavami svojih izdelkov. Podjetje je lahko konkurenčno na svetovnem tržišču le z visoko- kvalitetnimi izdelki, zato se nenehno trudi za dvig dodane vrednosti svojih izdelkov. Z antibakterijskimi zaščitami svojih izdelkov se želijo uvrstiti v razred tistih najboljših , ki tako po kvaliteti kot tudi po skrbi za človeku prijazno okolje in tehniko narekujejo današnji tehnološki razvoj na področju bele tehnike.
V težnji po varovanju zdravja ljudi in zaščiti okolja, je v Evropi leta 2010 prišlo do novih predpisov, ki prepovedujejo uporabo (nano) srebra za izdelke, ki prihajajo v stik s hrano. Glede na to, da Gorenje podobno kot drugi svetovni proizvajalci za antibakterijsko zaščito notranjih delov hladilnika uporablja zaščito na osnovi srebrovih ionov, je prisiljeno iskati nove načine antibakterijske zaščite. Z vidika varnosti in obstojnosti in že znanih antibakterijskih učinkov se je zdela zaščita na osnovi TiO2 najbolj primerna. V nadaljevanju smo dokazali, da so kompoziti na osnovi hidroksiapatita še bolj varni in še učinkovitejši kot tisti na osnovi TiO2.
Razvoj nove antibakterijske zaščite bi bilo za Gorenje izjemnega pomena za nadaljnjo uveljavitev in rast konkurenčnosti na mednarodnih trgih. Originalna znanstvena spoznanja o fotokatalitki aktivnosti materialov na osnovi TiO2 in hidroksiapatita , ki jih pridobivamo v okviru tega projekta, nameravamo v prihodnosti prenesti tudi na področji ekologije in gradbeništva, kar bi prineslo velik napredek tudi na teh, za Slovenijo pomembnih, področjih.
Nadaljnji pomen se kaže v izobraževanju kadrov in izmenjavi znanja med podjetjem in raziskovalno organizacijo. V izvajanje projekta so namreč vključeni sodelavci iz raziskovalne organizacije in tudi strokovnjaki iz proizvodnje, ki naj tej tematiki opravljajo svoje podiplomsko izobraževanje.
Najpomembnejši znanstveni rezultati
Letno poročilo
2009,
2010,
2011,
zaključno poročilo,
celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati
Letno poročilo
2009,
2010,
2011,
zaključno poročilo,
celotno poročilo na dLib.si