Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Sodobni postopki nadzora in upravljanja kakovosti izdelkov v kompleksnih proizvodnih procesih na podlagi modela

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
2.06.02  Tehnika  Sistemi in kibernetika  Znanja o sistemih in vodenju sistemov 

Koda Veda Področje
2.02  Tehniške in tehnološke vede  Elektrotehnika, elektronika in informacijski inženiring 
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (5)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  22483  dr. Dejan Gradišar  Sistemi in kibernetika  Raziskovalec  2009 - 2012  161 
2.  08351  dr. Vladimir Jovan  Sistemi in kibernetika  Raziskovalec  2009 - 2012  381 
3.  02561  dr. Đani Juričić  Sistemi in kibernetika  Vodja  2009 - 2012  414 
4.  25704  dr. Jani Kleindienst  Računalništvo in informatika  Raziskovalec  2009 
5.  25702  Branko Sovdat  Računalništvo in informatika  Raziskovalec  2010 - 2012 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  0106  Institut "Jožef Stefan"  Ljubljana  5051606000  90.753 
Pomen za razvoj znanosti
Pričujoči projekt je bil zastavljen kot izrazito aplikativni, saj je obseg del za pripravo eksperimentalne infrastrukture vzel občuten del razpoložljivih virov. Pomenljiv rezultat raziskovalnih aktivnosti predstavlja koncept vodenja kakovosti in drugih proizvodnih indikatorjev s pomočjo modelov. Na ta način naj bi bilo vodenje visokodimenzionalnih proizvodnih procesov bolj pregledno in lažje. Na podlagi izkušenj iz projekta je bil postavljen koncept celostnega vodenja proizvodnje kakor tudi modularne zgradbe programskega orodja za realizacijo le-tega. Ocenjujemo, da gre za zanimivi rezultat, ki ima pomen za načrtovanje podpore odločanju.
Pomen za razvoj Slovenije
Menimo, da doseženi rezultati projekta predstavljajo otipljiv potencial za izboljšanje kakovosti procesov pri sofinancerju, t.j. koncernu Kolektor. Postopek nadzora kakovosti, ki smo ga razvili v projektu, predstavlja vzorčno aplikacijo, ki jo bodo implementirali na vrsto strojev v enotah koncerna. To nedvomno priča o takojšnjih učinkih projekta za sofinancerja. Podobnih proizvodnih procesov je povsod v Sloveniji veliko. Zato si upamo trditi, da so rezultati v precejšnji meri prenosljivi tudi na druge gospodarske družbe. Njihov učinek se lahko kaže na naslednje načine:. - Zmanjšanje stroškov in krajšanje časa nastavitev optimalnih parametrov strojev pri spremenljivih proizvodnih programih. Tako je možno pri vsakokratni vpeljavi novega izdelka hitreje poiskati optimalne parametre in se izogniti nepotrebnim slabim izdelkom. - S postopkom izbiranja signifikantnih vhodov lahko odpravimo problem vgrajevanja odvečnih senzorjev oz.se izognemo "ročnim" meritvam. Senzorje lahko omejimo na minimalni nabor signifikantnih spremenljivk za optimalno vodenje proizvodnje. Na ta način se racionaliyira obseg vgrajene instrumentacijske opreme. - Kakovosten model omogoča izvedbo občutljivih detektorjev za zaznavanje sprememb v porazdelitvi; na ta način je možno dovolj zgodaj poiskati in odpraviti vzroke ali pa načrtati ustrezne kompenzacijske ukrepe. Tako se je možno izogniti nepotrebnim slabim izdelkom.. • bolj enakomerna kvaliteta in manj zavrnjenih produktov s strani kupcev.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Letno poročilo 2009, 2010, 2011, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Letno poročilo 2009, 2010, 2011, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno