Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Kaj slovenski otroci počnejo na Internetu?

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
5.03.00  Družboslovje  Sociologija   

Koda Veda Področje
5.04  Družbene vede  Sociologija 
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (6)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  23497  dr. Barbara Brečko  Sociologija  Raziskovalec  2009 - 2011  115 
2.  21298  dr. Matej Kovačič  Interdisciplinarne raziskave  Raziskovalec  2009 - 2010  265 
3.  22286  dr. Metka Kuhar  Psihologija  Raziskovalec  2009 - 2010  631 
4.  23827  dr. Bojana Lobe  Politične vede  Vodja  2009 - 2012  190 
5.  29060  Ajda Petek  Sociologija  Raziskovalec  2009 - 2012  20 
6.  34173  Hana Vodeb  Sociologija  Raziskovalec  2011 - 2012 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  0582  Univerza v Ljubljani, Fakulteta za družbene vede  Ljubljana  1626957  40.448 
Pomen za razvoj znanosti
Rezultati rezultati fokusnih skupin , obsežne ankete in družinskih obiskov že prispevajo k oblikovanje segmentacije slovenskih otrok in mladih glede na rabo in pomen interneta, kar bo pripomoglo k dopolnitvi širše klasifikacije otrok in mladih na internetu. Metodološko je projekt nadgradil spoznanja, do katerih so prišli raziskovalci EU Kids Ooline (glej Lobe in drugi 2007, Lobe in drugi 2008). Doprinos je posebnega pomena tudi v metodološkem smislu pri pristopu uporabe kombinacije kvalitativnih in kvantitativnih metod pri raziskovanju otrok in mladih ter inovativnih metod, kot je na primer videografija. Dragocena so tudi spoznanja o metodoložkih problemih merjenja izkušenj otrok in njihovih staršev hkrati. Podatkovna baza raziskave Mladi na netu je uporabljena s strani študentov za pisanje magistrskih in diplomskih nalog. Do sedaj je za zaključeno magstrsko delo in diplomsko pod mentorstvom vodje projekta bazo uporabilo sedem študentov, v teku pa je še pet del.
Pomen za razvoj Slovenije
Pridobitev tako pomembnih podatkov, kot so podatki o tem, kaj slovenski otroci in mladi počnejo na internetu in kakšno vlogo imajo online tehnologije v njihovem vsakdanjem življenju, bo omogočila oblikovanje učinkovite preventivne, izobraževalne in politične agende v Sloveniji. Pridobljeni podatki bodo osnova za oblikovanje iniciativ promocije varne rabe in pozitivnih priložnosti na internetu v Sloveniji strani SAFE-SI, Spletnega očesa in podobnih organizacij; za oblikovanje strategij, kako pomagati staršem in učiteljem, da bodo oblikovali čimbolj učinkovite metode starševskega posredovanja glede na navade in rabo online tehnologij med otroci in mladino pri nas. Rezultati bodo obenem ponudnikom spletnih vsebin in storitev osvetlili, česa si otroci in mladi na spletu želijo, kakšne vsebine potrebujejo in tako omogočili oblikovanje ponudbe, ki bo za ciljno populacijo zanimiva, zabavna in poučna iz njihove lastne perspektive. Skozi podrobno analizo rezultatov smo identificirali specifične značilnosti slovenskih otrok in mladih pri uporabi online tehnologij v primerjavi z evropskimi glede na slovenski kulturni, politični, izobraževalen in ekonomski kontekst, kar bo omogočilo bolj jasno in ciljno usmerjeno evropsko politiko v slovenskem prostoru (na primer Inhope, eNACSO, Insafe, Dynamic Coalition for Child Online Safety aktivnosti). Skosi diseminacijo rezultatov prek spletne strani www.mladinanetu.si, kinematografskega predvajanja filma Mladi na netu in različnih sporočil za javnost, pojavljanjih v medijih, tako tiskanih, radijskih in televizijskih pa se osvešča splošno javnost in starše o uporabi interneta med mladimi, ter nadgrajuje njihovo znanje in vedenje o tem, katera spletna tveganja pestijo slovenske otroke in mlade ter kakšne priložnosti internet prinaša v njihovo vsakdanje življenje. Na primer, v začetku aprila 2013 predstavljamo izsledke na posvetu »Otrok v vlogi žrtve in storilca«, ki je namenjen kriminalistom, tožilcem in sodnikom. Vodja projekta Bojana Lobe je tudi članica Strokovnega svta NEODVISNI-SI, kjer svetuje glede prekomerne rabe interneta in ostalih tveganj. Slovenija je končno lahko uvrščena tudi v različne mednarodne primerjalne študije.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Letno poročilo 2009, 2011, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Letno poročilo 2009, 2011, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno