Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Ekperimentalna in numerična dozimetrija otrok

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
2.06.07  Tehnika  Sistemi in kibernetika  Biomedicinska tehnika 
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (1)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  22486  dr. Blaž Valič  Meroslovje  Vodja  2009 - 2011 
Pomen za razvoj znanosti
Relevantnost raziskav na področju izpostavljenosti otrok kažejo tako pomembne mednarodne konference in srečanja na to temo v obdobju zadnjih nekaj let (Workshop “Do Children Represent a Special Sensitive Group for EMF-Exposure?” Stuttgart, Germany, 27th - 29th November 2006, ICNIRP/WHO/BfS International Workshop on Risk Factors for Childhood Leukemia, Berlin, Germany, May 5-7, 2008, International Conference on Non-Ionizing Radiation and Children's Health, 18 - 20 May 2011, Ljubljana, Slovenia) kot tudi pregled literature, saj je bilo v zadnjih nekaj letih več objav o tej problematiki v znanstveni periodiki kot vseh predhodnih objav. Kljub povečanemu številu raziskav o EMS in otrocih v zadnjem času je poznavanje kombiniranih izpostavljenosti otrok eno izmed slabo analiziranih področij. Raziskave, opravljene v sklopu tega projekta, so pomembno prispevale k večjemu poznavanju sevalnih obremenitev in tipičnih vzorcev izpostavljenosti. Numerična dozimetrija otrok je sicer že deloma dostopna raziskovalnim inštitucijam, saj obstaja nekaj numeričnih anatomskih modelov otrok. Dostopnost modelov nosečnice in s tem povezana obravnava izpostavljenosti otrok v obdobju pred rojstvom, torej ploda v času nosečnost, pa je minimalna. Trenutno je na svetu razvitih le nekaj anatomskih modelov nosečnice, pa še ti večinoma niso dostopni v raziskovalne namene. Le s pomočjo takšnih modelov pa je mogoče analizirati izpostavljenosti otroka že v obdobju pred rojstvom. Pomemben prispevek k razvoju znanosti tako predstavlja tudi razvoj anatomskega modela nosečnice, ki je delno potekal v okviru tega projekta.
Pomen za razvoj Slovenije
Projekt že v fazi načrtovanja ni bil primarno naravnan v neposredno podporo gospodarstvu, a vseeno so nekateri rezultati projekta bili tudi gospodarsko uporabni. Posnetek sevalnih obremenitev v bližini transformatorskih postaj so služili kot osnova za načrtovanje sanacije nekaterih transformatorskih postaj, s čemer se je zagotovilo zmanjšanje izpostavljenosti prebivalstva, obenem pa se je tudi zavedanje o tej problematiki ter poznavanje tega področja med odgovornimi v podjetjih za distribucijo električne energije povečalo. Obenem dosedanja analiza rezultatov izpostavljenosti za nizkofrekvenčna sevanja kaže, da so tisti posamezniki, ki so navedli, da bivajo neposredno v bližini virov nizkofrekvenčnih sevanj (daljnovodi ali transformatorske postaje), dejansko veliko bolj izpostavljeni nizkofrekvenčnim sevanjem kot ostali. Z vidika zagotavljanja zdravega življenjskega okolja ter v luči sledenja Državnemu programu obvladovanja raka v Sloveniji 2010 – 2015 (http://www.mz.gov.si/fileadmin/mz.gov.si/pageuploads/zakonodaja/strategije_2010/Dr%C5%BEavni_program_obvladovanja_raka_2010-2015.26.2.2010.pdf) ki navaja, da je potrebno uporabljati načelo previdnosti, čeprav zaenkrat ni dovolj dokazov o kancerogenosti, rezultati služijo kot odličen kazatelj dejstva, da je na področju umeščanja virov nizkofrekvenčnih sevanj v okolje potrebo poleg zgolj izpolnjevanja določil zakonodaje upoštevati tudi načelo previdnosti in pri umeščanju virov preučiti možnosti, kako ob minimalnih stroških zmanjšati izpostavljenost prebivalstva.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Letno poročilo 2009, 2010, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Letno poročilo 2009, 2010, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno