Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Volilna pravica oseb s posebnimi potrebami - Odprta vprašanja ureditve in izbojšanja postopkov njenega izvrševanja

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
5.05.00  Družboslovje  Pravo   
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (1)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  21790  dr. Jurij Toplak  Pravo  Vodja  2010 - 2011  393 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  2782  ALMA MATER EUROPAEA - Evropski center, Maribor  Maribor  2304821000  6.608 
Pomen za razvoj znanosti
Na področju glasovanja invalidov je bilo znanstveno raziskovanje pred tem projektom v glavnem omejeno na eno, dve ali tri posamezne države. Projekt je prvi, ki se je ukvarjal z glasovanjem invalidov primerjalno in ki pokrival vse države članice Evropske unije. Projekt je povezal raziskovalce iz različnih držav, ki izvajajo raziskave o glasovanju invalidov. Med rezultati projekta so primerjalni prispevki in članki s področja glasovanja invalidov. Vse kaže, da bodo ti članki in knjige pogosto uporabljeni in citirani s strani raziskovalcev. Pričakovati je tudi, da bodo te knjige in članki, ki bodo prvi v svoji vrsti, vzpodbudili raziskovanje glasovanja invalidov. Avtor je na podlagi dosedanjih objav redno povabljen na številne konference po vsem svetu, kar kaže na odličnost raziskav. Avtorjeva dela so bila v letih 2010-2012 citirana v številnih vodilnih revijah v svetovnem merilu, med katerimi velja izpostaviti: - v Harvard International Law Review (visok faktor vpliva SSCI) - v Connecticut Law Review (visok faktor vpliva SSCI) - Mathematical Social Science (visok faktor vpliva SSCI) David Schleicher. What If Europe Held an Election and No One Cared?. Harvard International Law Journal, Vol. 52, No. 1, pp. 110-161, Winter 2011. Citira moje delo J. Toplak. European Parliament Elections and the Uniform Election Procedure. Paper presented at the IACL Congress, Athens 2006. G. M. Hayden. Abstention: The Unexpected Power of Withholding Your Vote, 43 Connecticut Law Review 585 (2010). Citira moje delo J. Toplak. Equal Voting Weight of All. Temple Law Review, 2009. W. Slomczynski and K. Zyczkowski. Mathematical aspects of degressive proportionality. Mathematical Social Science, vol. 63, issue 2, 2012, pp. 94-101. Citira moje delo J. Toplak. Equal Voting Weight of All. Temple Law Review, 2009. Moja knjiga "Political Finance and Corruption in Eastern Europe" (co-edited with Daniel Smilov, Ashgate 2007) je bila recenzirana v daljši recenziji v vodilni politološki reviji Party Politics. Tri moja dela so bila citirana v knjigi Komentar Ustave RS - dodatek A, 2011 (KURS - A).
Pomen za razvoj Slovenije
Projekt ima neposredni učinek na volivce invalide v Sloveniji. Vodja projekta je objavil nekaj člankov in v predlogu sprememb volilne zakonodaje, ki ga je Vlada RS poslala v Državni zbor leta 2011, so bili številni izsledki in predlogi s člankov upoštevani (na primer predlagana je bila uvedba glasovanja po pošti, ki je doslej ni bilo; ta bi v veliki meri olajšala glasovanje invalidov; predlagana je bila uvedba pogojne glasovnice, ki olajšuje glasovanje invalidov). Ustavno sodišče RS je v sklepu U-I-25/10, kot mu je v svojih delih predlagal raziskovalec, odločilo, da je bila dotedanja ureditev dostopnosti volišč v nasprotju z ustavo. Od uveljavitve tega sklepa dalje volišča v Sloveniji niso več ločena na tista za invalide in ostala volišča. Indeks in razvrščanje držav na podlagi stopnje zaščite volilne pravice invalidov bosta pripomogla pospešiti razvoj znanosti. Vodilo bo tudi k spremembi odnosa javnosti do pravic in zmožnosti invalidov. Projekt je dvignil javno zavest o pomembnosti tajnega glasovanja in o diskriminaciji oseb s posebnimi potrebami. Število dostopnih volišč v Sloveniji se je dvignilo v času trajanja projekta iz 2 na več kot 20 odstotkov. S sprejetjem sprememb zakonodaje, kot bo predlagano s tem projektom, bi Slovenija lahko postala model mnogim drugim evropskim demokracijam na področju ureditve glasovanja invalidov.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Letno poročilo 2010, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Letno poročilo 2010, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno