Projekti / Programi
TIP - Tradicija in inovativnost v prazgodovini - Primer območja med Alpami in Panonsko nižino v obdobju 1300 - 600 pr.n.š.
Koda |
Veda |
Področje |
Podpodročje |
6.02.00 |
Humanistika |
Arheologija |
|
Koda |
Veda |
Področje |
6.01 |
Humanistične vede |
Zgodovina in arheologija |
Raziskovalci (7)
Organizacije (1)
Pomen za razvoj znanosti
V okviru projekta so raziskave potekale z metodološkega stališča v dveh glavnih sklopih, v okviru katerih smo uspeli pridobiti vrsto novih podatkov, znanstveno obdelati gradivo iz pomembnih v preteklosti izkopanih, a še neobjavljenih in neizvrednostenih arheoloških najdišč, pa tudi nekaterih, izkopanih v novejšem času. Rezultate smo deloma že objavili v znanstvenih razpravah in člankih ter predstavili na znanstvenih srečanjih in konferencah. Tukaj želimo še zlasti poudariti novosti pri razreševanju kronoloških vprašanj, poselitvene dinamike in dojemanja kulturne krajine nekdaj in danes. V drugem sklopu smo intenzivno uvajali moderna tehnološka orodja, ki so bila do nedavnega v Sloveniji pri arheoloških terenskih raziskavah uporabljena le izjemoma. Zato smo v okviru naših raziskav dali poseben poudarek uvajanju, uporabi in razvijanju novih metodoloških postopkov za odkrivanje in raziskovanje arheoloških najdišč, kot sta lidarska prospekcija (LiDAR=Light Detection and Ranging) in različne geofizikalne meritve. Sistematično preverjanje tako pridobljenih rezultatov z arheološkimi izkopavanji je pokazalo, da predstavljajo le-te zelo povedne komplementarne raziskave in da se z njimi odpirajo povsem nove možnosti specifičnih študij v okviru arheoloških raziskav. Rezultati raziskav v okviru našega projekta so torej izrednega pomena za arheološke raziskave na splošno, še posebej tudi zaradi neposrednega sodelovanja s Centrom za preventivno arheologijo Zavoda za varstvo kulturne dediščine RS, saj so na ta način takoj prešle v prakso varovanja arheološke dediščine. Hkrati pa so se z novimi metodološkimi postopki seznanjali tudi študentje Arheološkega oddelka Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani in drugih univerz, ki so sodelovali pri naših raziskavah v okviru svojih obveznih praks.
Pomen za razvoj Slovenije
Do nedavnega so bile v Sloveniji pri arheoloških terenskih raziskavah uporabljana moderna tehnološka orodja le izjemoma, zato smo v okviru naših raziskav dali poseben poudarek uvajanju, uporabi in razvijanju novih metodoloških postopkov za odkrivanje in raziskovanje arheoloških najdišč, kot sta lidarska prospekcija (LiDAR=Light Detection and Ranging) in različne geofizikalne meritve. Sistematično preverjanje tako pridobljenih rezultatov z arheološkimi izkopavanji je pokazalo, da predstavljajo le-te odlične komplementarne raziskave in da se z njimi odpirajo povsem nove možnosti specifičnih študij v okviru arheoloških raziskav. Rezultati raziskav v okviru našega projekta so torej izrednega pomena za arheološke raziskave na splošno, še posebej tudi zaradi neposrednega sodelovanja s Centrom za preventivno arheologijo Zavoda za varstvo kulturne dediščine RS, saj so na ta način takoj prešle v prakso in odpirajo možnosti za nove in izpopolnjene načine evidentiranja arheološke dediščine v Sloveniji. Hkrati pa so se z novimi metodološkimi postopki seznanjali tudi študentje Arheološkega oddelka Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, ki so sodelovali pri naših raziskavah v okviru svojih obveznih praks. Seznanjanje študentov o metodoloških in tehnoloških novostih je namreč ključno za razvoj in prihodnost stroke in znanstvene discipline. Hkrati pa želimo poudariti tudi doprinos naših raziskav k bistveno dopolnjeni kulturni podobi Podravja v pozni bronasti in zgodnji železni dobi, kar ima več plastni pomen za slovensko kulturo. V sklopu projekta Evropske prestolnice kulture Maribor 2012 smo namreč sodelovali pri postavitvi in popularizaciji prvega odseka Arheološke poti po Mariboru z okolico, ki je obeležena tudi s posebno knjižico - vodnikom. V okviru EPK so bili rezultati naših raziskav predstavljeni tudi v sklopu dveh razstav, in sicer Poleti v preteklost in Dediščina na dlani, in pa s prispevki na nacionalnem radiu in televiziji. Omembe vredno pa se zdi tudi izredno dobro sodelovanje z Botaničnim vrtom mariborske univerze, pri čemer se skupno načrtuje ustanovitev »Arheološkega parka« kot posebno kulturno in turistično ponudbo v slovenskem Podravju.
Najpomembnejši znanstveni rezultati
Letno poročilo
2011,
2012,
2013,
zaključno poročilo,
celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati
Letno poročilo
2011,
2012,
2013,
zaključno poročilo,
celotno poročilo na dLib.si