Projekti / Programi
Razvoj in ovrednotenje radiooznačenih bioloških molekul za ciljano radionuklidno terapijo nevroendokrinih tumorjev in spremljajočo diagnostiko
Koda |
Veda |
Področje |
Podpodročje |
3.04.00 |
Medicina |
Onkologija |
|
Koda |
Veda |
Področje |
B000 |
Biomedicinske vede |
|
Koda |
Veda |
Področje |
3.01 |
Medicinske in zdravstvene vede |
Temeljna medicina |
ciljana molekularna radioterapija, somatostatin, oktreotid, 90Y-DOTATOC, 177Lu-DOTATATE, 99mTc-HYNIC TOC, radiooznačeni analogi oktreotida, nevroendokrini tumorji, scintigrafija
Raziskovalci (15)
Organizacije (2)
Povzetek
V zadnjih desetletjih število rakavih obolenj in posledične smrtnosti v zahodnih državah vztrajno narašča. Zaradi dejstva, da je tretji najpogostejši vzrok smrti v razvitem svetu, je rak v zadnjih dvajsetih letih največji raziskovalni izziv. Uporabo sistemskih kemoterapevtikov pri zdravljenju sistemske bolezni pogosto omejujejo resni neželeni učinki na zdravih tkivih in pomanjkanje selektivnosti. Zaradi uporabe sub-optimalnih odmerkov zdravljenje pogosto ni uspešno in se razvije odpornost na zdravila. Biološka zdravila, kot so peptidi in protitelesa, ki ciljano delujejo na tumorske celice, postajajo v terapiji vse pomembnejša, saj so visoko selektivna in so relativno malo toksična za zdrava tkiva. Če tako bio-molekulo uporabimo kot vektor za prenos radioaktivnega izotopa do obolelega mesta, se njena terapevtska moč (učinkovitost) močno poveča, saj je doza sevanja specifično usmerjena na rakave celice.
Pri bolnikih z nevroendokrinimi tumorji, ki niso kandidati za kirurško zdravljenje ali kemoterapijo, pride v poštev ciljana terapija z radiofarmaki. Indikacije za zdravljenje nevroendokrinih tumorjev z radiofarmaki so inoperabilni oz. metastatski tumorji, povišan privzem oktreotida v tumorju, primerne vrednosti hemoglobina, levkocitov in trombocitov, dobra ledvična funkcija in dobro splošno stanje. Večina NET ima na površini celic izražene somatostatinske receptorje. Nanje se poleg somatostatina vežejo tudi somatostatinski analogi, kot je oktreotid. V Sloveniji od leta 2002 za diagnostiko nevroendokrinih tumorjev uporabljamo radiooznačen analog oktreotida 99mTc-HYNIC-TOC. V letih 2006-2009 pa smo pričeli z izvajanjem ciljane molekularne radioterapije z radiooznačenima analogoma oktreotida 90Y-DOTA-TOC in 177Lu-DOTA TATE.
V biologiji celice je poznan fenomen, pri katerem lahko na površini celice pride do zmanjšanja števila razpoložljivih receptorskih mest (down-regulation). Do efelkta lahko pride, če je količina substrata za receptor na mestih vezave prevelika in pride do zasičenja receptorskih mest. V razpoložljivi literaturi ni podatkov, na podlagi katerih bi lahko sklepali o količini oz. Koncentraciji peptida, pri kateri nastopi omenjeni fenomen. Če pri izvedbi diagnostičnega ali terapevtskega postopka z uporabo radiooznačenih analogov oktreotida dosežemo ali presežemo optimalno koncentracijo peptida na mestu delovanja, lahko pride do zmanjšanega kopičenja radiodiagnostika in posledično zmanjšane občutljivosti diagnostičnega postopka oziroma manjše učinkovitosti terapije.
Osnovno izhodišče pri projetu je optimizirati postopek zdravljenje NET z uporabo radiooznačenih analogov oktreotida. V ta namen bomo v projektu proučevali povezanost med obsegom vezave radiooznačenega analoga peptida na somatostatinske receptorje v odvisnosti od skupne koncentracije vseh analogov somatostatina na mestu delovanja in številom receptorskih mest na tumorskih celicah. V okviru projekta bomo tudi proučevali vpliv klasične terapij NET z dolgodelujočimi analogi somatostatina vpliva na občutljivost diagnostičnega postopka z uporabo radiodiagnostika 99mTc-HYNIC-TOC in/ali učinkovitost ciljanje molekularne radioterapije NET z radiooznačenimi analogi oktreotida in 90Y-DOTA-TOC in/ ali 177Lu-DOTATATE.
Pomen za razvoj znanosti
1. Izboljšano razumevanje vpliva skupne mase analoga oktreotida na kopičenje radiooznačenega analoga oktreotida na somatostatinske receptorje in vitro 2. Izboljšano razumevanje vpliva internalizacije somatostatisnkih receptorjev na število receptorskih mest na celični membrani in vitro 3. Izboljšano razumevanje vpliva skupne mase analogov oktreotida na in vivo kopičen radiooznačenega analoga oktreotida pri pacientih z nevroendokrinimi tumorji 4. Izboljšana diagnostična vrednost scintigrafije somatostatinskih receptorjev in izboljšan algoritem ciljane molekularne radionuklidne terapije NET.
Pomen za razvoj Slovenije
Kot v 9.1 in dodatno: 1. Nove terapevtske in diagnostične možnosti pacientov z nevroendokrinimi tumorji 2. Individualen pristop k obravnavi bolnikov z nevroendokrinimi tumorji 3. Optimizacija (zmanjšani) stroškov zdravljenja pacientov z nevroendokrinimi tumorji z optimalno uporabo bioloških zdravil
Najpomembnejši znanstveni rezultati
Letno poročilo
2011,
2012,
2013,
zaključno poročilo,
celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati
Letno poročilo
2012,
2013,
zaključno poročilo,
celotno poročilo na dLib.si