Projekti / Programi
Odkrivanje nepravilnosti in goljufij pri financiranju javnih zdravstvenih storitev
Koda |
Veda |
Področje |
Podpodročje |
1.07.01 |
Naravoslovje |
Računalniško intenzivne metode in aplikacije |
Algoritmi |
Koda |
Veda |
Področje |
P170 |
Naravoslovno-matematične vede |
Računalništvo, numerična analiza, sistemi, kontrola |
Koda |
Veda |
Področje |
1.01 |
Naravoslovne vede |
Matematika |
Skupine primerljivih primerov, financiranje javnega zdravstva, ugotavljanje anomalij, klinične poti, eZdravje, mobilne naprave, data mining, analiza velikih podatkovij
Raziskovalci (28)
Organizacije (4)
Povzetek
V okviru projekta bomo izvedli raziskave s ciljem ugotavljanja neučinkovitosti in možnih nepravilnosti znotraj slovenskega javnega zdravstva. Na makro nivoju se bomo osredotočili na detekcijo zlorab in napačne rabe pri poročanju po sistemu DRG, medtem ko se bomo na mikro nivoju osredotočili bolj na učinkovitost glede na določene vidike upravljanja zdravstvenih procesov v bolnišnicah.
Zdravstvene ustanove v Sloveniji so financiranje preko modela skupin primerljivih primerov (SPP). To je način za razvrščanje bolnikov v skupine glede na podobne diagnoze in glede na količino porabljenih virov pri zdravljenju. Osnova za klasifikacijo so statistične analize kliničnih podatkov in podatkov o rabi virov na velikih vzorcev bolnikov. Vsako bolnišnično zdravljenje se razporedi v specifično SPP skupino glede na glavno diagnozo, a z upoštevanjem pomožnih informacij kot so dodatne diagnoze in posegi. Skupine se sicer oblikujejo na podlagi zdravstvenih podatkov, pri čemer se upošteva tudi ekonomsko komponento. Za vsako bolnišnično zdravljenje določene SPP skupine se določi utež, ki potem predstavlja osnovo za financiranje. Bolnišnice se obnašajo ekonomično in včasih priredijo diagnoze s ciljem povečanja izplena, kar velikokrat privede do napačnega kodiranja diagnoz ali dodajanje nepotrebnih diagnoz. Na koncu se te napake prenesejo v poročanje po SPP, na čemur pa temeljijo pomembne stateške odločitve v uporavljanju javnega zdravstva.
V okviru raziskav nameravamo določiti obseg anomalij v podatkih. To bomo izvedli preko analiz obstoječih podatkovnih zbirk iz zdravstvenega sistema in s pomočjo različnih analitičnih metod in podatkovnega rudarjenja. Da bi pa pridobili ideje za možne optimizacije, se bomo lotili problema tudi na mikro nivoju. Izbrali bomo nekaj poskusnih bolnišnic in overednotili upravljanje postopkov in tok pacientov za izbrane kritične procese, glede na intenziteto financ, časa in količino pacientov. Preko raziskav na makro nivoju bomo identificirali relevantne kritične diagnoze. Za te diagnoze in povezane procese bomo s pomočjo zdravniškega osebja definirali in implementirali klinične poti. S pomočjo skrbno izbranih kazalnikov učinkovitosti bomo merili vpliv kliničnih poti an upravljanje procesov v bolnišnicah. Kasneje bomo klinične poti informatizirali in tako dobili e-klinične poti. Z uporabo metod za informacijsko podporo v logistiki bomo medicinskemu osebju izboljšali dostopnost do pomembnih podatkov o pacientu in tako povečali možnosti za uspešno zdravljenje, omogočili večjo pretočnost in učinkovitost toka pacientov in poskrbeli, da bodo podatki, ki se poročajo po SPP, bolj zanesljivi. Klinične poti bodo bolnišnicam omogočile, da bodo 60-80% primerov pacientov za določene diagnoze obravnavali na bolj učinkovit in obvladljiv način. Glavni izziv bo omogočiti ustrezno napredno informacijsko podporo in močno analitiko. Digitalni podatki bodo tudi prispevali k zmanjšanju možnosti nepravilnosti in zlorab.
Na koncu bomo preizkusili delovanje e-kliničnih poti v izbranih bolnišnicah in ovrednotili njihov učinek na poročanje po SPP. Pripravili bomo predloge, usmeritve in zamisli za izboljšave obstoječega poročanja po SPP in priskrbeli prototipne rešitve za učinkovito informacijsko podporo poročanju po SPP preko e-kliničnih poti. To bo prispevalo k izboljšanju toka pacientov, saj bo tako hitrejši, bolj organiziran in učinkovitejši.
Projekt je izrazito interdisciplinaren in vključuje skupine znanstvenikov in strokovnjakov javnega zdravstva, ekonomiste, matematike in računalničarje. Verjamemo, da bo projekt omogočil boljši vpogled v financiranje in upravljanje slovenskega zdravstvenega sistema ter podal usmeritve za izboljšave pri uporabi informacijske tehnologije.
Pomen za razvoj znanosti
Projekt predstavlja močno osnovo za nadaljnje sodelovanje med interdisciplinarnimi ekipami znanstvenikov iz različnih področij: ekonomistov iz področja javnega zdravstvu, informatikov in matematikov. Informacijska podpora zdravstvenemu sistemu je vedno bolj v porastu. Verjamemo, da bosta analiza teh podatkov in optimizacija sistema upravljanja zdravstvene oskrbe na podlagi pridobljenih rezultatov predstavljali popolnoma novo odprto raziskovalno področje, motivirano s konkretnimi problemi upravljanja v sistemu zdravstvene oskrbe. Na projektu so delali trije doktorski študenti s področja ekonomije varovanja zdravja, statistike in računalništva, zato bodo rezultati in izkušnje iz projekta prispevale tudi k njihovim doktorskim tezam.
Pomen za razvoj Slovenije
Informatizacija, v kombinaciji z inteligentno analizo bo zagotovila podporo za učinkovitejše upravljanje nekaterih zdravstvenih procesov. To bo privedlo do pohitritve zdravljenja pacientov. Z nadzorom poročanja smo omogočili večjo transparentnost sistema, ki bo privedla do večje pravičnosti v financiranju javnega zdravstva in izboljšanja verodostojnost poročanih podatkov o pacientih, ki se uporabljajo pri v postavljanju direktiv v javnem zdravstvu. S starajočo se populacijo v zahodnem svetu so reforme in optimizacije v upravljanju zdravstvenega sistema nuja. Tudi majhna izboljšava v upravljanju zdravstvenega procesa lahko predstavlja velik potencial za varčevanje, večjo kvaliteto storitev, njihovo zanesljivost ali boljšo časovno učinkovitost.
Najpomembnejši znanstveni rezultati
Letno poročilo
2011,
2012,
2013,
zaključno poročilo,
celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati
Letno poročilo
2011,
2012,
2013,
zaključno poročilo,
celotno poročilo na dLib.si