Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Druženje Slovencev med fizičnim in kibernetskim prostorom

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
5.03.00  Družboslovje  Sociologija   

Koda Veda Področje
S210  Družboslovje  Sociologija 

Koda Veda Področje
5.04  Družbene vede  Sociologija 
Ključne besede
informacijsko-komunikacijske tehnologije, druženje, družabno življenje, družabne aktivnosti, kibernetski prostor, svetovni splet, računalniško posredovano komuniciranje
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (1)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  27912  dr. Blaž Lenarčič  Sociologija  Vodja  2011 - 2013  188 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  1510  Znanstveno-raziskovalno središče Koper  Koper  7187416000  13.880 
Povzetek
Predlagana raziskava bo na domačem in mednarodnem nivoju prva celovita analiza vplivov storitev svetovnega spleta na druženje posameznikov tako v fizičnem, kot tudi v kibernetskem prostoru. Ključna ideja projekta izhaja iz predpostavke, da je v primerjavi s prejšnjimi družbenimi oblikami specifičnost današnjih odnosov in procesov v prepletenosti in soodvisnosti fizičnega in kibernetskega prostora. V slednjem se kaže tudi inovativnost raziskave, saj bo odnose in procese, ki potekajo v kibernetskem prostoru obravnavala enakovredno tistim, ki potekajo v fizičnem prostoru. Medtem, ko je dosedanja raziskovalna praksa v večini primerov vzpostavljala relativno ostro ločnico med družbenimi dinamikami, ki potekajo v fizičnem in kibernetskem prostoru in sicer je prve interpretirala kot realne, druge pa kot namišljene oziroma neresnične. Ena izmed takšnih dinamik je druženje, ki ga opredeljuje fizična bližina posameznikov, kar pa v pogojih današnje družbe, ki temelji na medsebojnem prepletanju fizičnega in kibernetskega prostora oziroma teritorialno neodvisnem delovanju akterjev, ni več nujnost.  V tem smislu bo ključni cilj projekta preučitev razmerja med družabnimi aktivnostmi posameznikov v fizičnem in kibernetskem prostoru in posledično tudi ugotoviti temeljne značilnosti družabnosti posameznikov v današnji družbi. Obenem bo raziskava preverila ali ima uporaba storitev svetovnega spleta pozitiven ali negativen vpliv na družabne aktivnosti uporabnikov v fizičnem prostoru. S tem bo raziskava konceptualno-teoretsko umestila druženje posameznikov v paradigmo današnje družbe, ki vse bolj prehaja od teritorialne k omrežni organizaciji. Pomemben doprinos predlaganega projekta se kaže tudi z metodološkega in epistemološkega vidika, saj bo obstoječe kvantitativne merske instrumente, ki merijo ˝stare˝ oblike družabnih aktivnosti, nadgradil oziroma prilagodil pogojem, ki vladajo v današnji družbi.  Poleg tega bo raziskava v svoji nadgradnji osnovne tematike prispevala  k razumevanju delovanja današnje družbe, predvsem v smislu medsebojne komunikacije in povezovanja akterjev. Ker gre za bazično raziskavo je v prvi vrsti pričakovati, da bo omogočala implementacijo znanstvenih dognanj v načrtovanje družbenega razvoja. Glede na to, da bodo intenzivni predmet preučevanja tudi storitve svetovnega spleta je potrebno izpostaviti, da bodo rezultati v določeni meri uporabni tudi za razvijalce tovrstnih aplikacij, ki so namenjene komunikaciji med uporabniki. V tem kontekstu je njen namen še posebej relevanten z vidika  vključevanja družbenih vidikov na področje informatike.
Pomen za razvoj znanosti
Rezultati projekta, ki seveda v tem poročilu ne morejo biti podrobno in kompleksno predstavljeni, nedvomno izkazujejo pomemben konceptualni in analitični preboj od dosedanjih študij, ki so temeljile na relativno ostri ločnici med kibernetskim in fizičnim prostorom. Takšen pristop je (predvsem v slovenskem prostoru) novost, kar pomeni zapolnitev vrzeli v preučevanju tovrstne problematike. V sklopu projekta je bil opravljen izčrpen pregled tuje in domače literature, ki obravnava koncept druženja, s čimer je pomembno doprinesel k produkciji vednosti, ki omogoča njegovo (re)interpretacijo v pogojih današnje družbe. Izsledki raziskave, ki bodo v prihodnjih letih postopoma na voljo v publicirani obliki, bodo pomembno doprinesli k nadaljnim študijam, ki se bodo lotevale obravnavanega problema.
Pomen za razvoj Slovenije
Glede na to, da je raziskava veliko pozornost namenila različnim aplikacijam svetovnega spleta gre predvideti, da so njeni rezultati v določeni meri potencialno uporabni za razvijalce programske opreme, ki je namenjena komunikaciji med uporabniki. V tem kontekstu je raziskava relevantna tudi v smislu vključevanja družbenih vidikov na področje informatike, kar je tako v svetu (z izjemo ključnih podjetij npr. Facebook), kot tudi v Sloveniji precejšnja redkost. Glede na to, da nosilec raziskave izvaja tudi pedagoški proces na Univerzi na Primorskem so rezultati in dognanja projekta vključeni tudi v aktualna predavanja. Rezultati projekta prispevajo tudi k znanstvenemu ovrednotenju izjemno aktualne teme, o kateri poteka razprava večinoma na poljudni ravni preko množičnih medijev, kjer so prisotne diskusije o ˝stereotipni˝ podobi intenzivnih uporabnikov storitev svetovnega spleta, kateri so označeni za nedružabne, introvertirane in osamljene osebe.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Letno poročilo 2012, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Letno poročilo 2012, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno