Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Social Influence in Dynamic Networks

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
5.03.00  Družboslovje  Sociologija   

Koda Veda Področje
5.04  Družbene vede  Sociologija 
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (5)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  37184  dr. Marjan Cugmas  Sociologija  Tehnični sodelavec  2014  141 
2.  02465  dr. Anuška Ferligoj  Sociologija  Vodja  2012 - 2014  795 
3.  27572  dr. Blanka Groboljšek  Sociologija  Raziskovalec  2012 - 2014  28 
4.  28074  dr. Luka Kronegger  Sociologija  Raziskovalec  2012 - 2014  140 
5.  02943  dr. Franc Mali  Sociologija  Raziskovalec  2012 - 2014  462 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  0582  Univerza v Ljubljani, Fakulteta za družbene vede  Ljubljana  1626957  40.373 
Pomen za razvoj znanosti
Naše raziskovanje prispeva k razvoju konceptov, metodologij, metod in modelov za spremljanje socialnih omrežij znanstvenikov v času. Analize so-avtorskih omrežij skozi čas poglabljajo razumevanje splošnih razvojnih zakonitosti znanosti (npr.: trendi sodelovanja znanstvenikov v Sloveniji v zadnjih dveh desetletjih) ali pa lahko predstavljajo podporo strokovnim odločitvam znanstvene politike (npr. vpliv so-avtorskih omrežij na znanstveno produktivnost in znanstveni vpliv). Rezultati naših raziskovanj so uporabni na obeh področjih. Na temelju razvijanja in uporabe kompleksnih bibliometričnih metod in metod za dinamično analizo socialnih omrežij smo pomembno prispevali k razvoju teorije in metodologije socialnih znanstvenih omrežij in sociologije znanosti. Ravno tako so na osnovi sodelovanja raziskovalcev različnih disciplinarnih področij (družboslovna metodologija, sociologija znanosti, analiza socialnih omrežij) rezultati raziskovanja na projektu prispevali k novim znanjem o socioloških in spoznavnih dejavnikih oblikovanja različnih tipov sodelovanj v znanosti.
Pomen za razvoj Slovenije
Naše raziskovanje, ki se je ukvarjalo z znanstvenim sodelovanjem v času v širšem in so-avtorskimi publikacijami v ožjem pomenu besede, se nanaša na izredno pomembno vprašanje organizacije raziskovalno-razvojne politike in njene strategije. Rezultati našega teoretskega in empiričnega raziskovanja so razkrili različne tipe socialnih znanstvenih omrežij in različne vplive na vzpostavitev so-avtorskih vezi, ki se pojavljajo v celotnem spektru znanstvenih ved in disciplin v Sloveniji. Ta socialna znanstvena omrežja imajo velik vpliv na “profil” znanstvene skupnosti v tako majhni državi kot je Slovenija (npr. na znanstveno produktivnost, znanstveni vpliv). Pričakovati je, da bo raziskovalno-razvojna politika spodbujala razvoj takšnega znanstvenega evalvacijskega sistema, ki bo usmerjal raziskovalce v znanstveno odličnost, mednarodno sodelovanje ter izpolnjevanje družbenih in ekonomskih ciljev. Okoliščine, ki so povezane z uporabo različnih instrumentov znanstvene evalvacije, so posebej v majhnih znanstvenih skupnostih (primer Slovenije) kompleksne. Pri vseh akterjih, ki so vključeni v te evalvacijske procese, se vseskozi pojavljajo dvomi glede objektivnosti, transparentnosti itd. Iz tega zornega kota je za oblikovanje ustrezne raziskovalno-razvojne politike ključnega pomena, da se med drugim opre tudi na zanesljiva in veljavna merjenja in pojasnitve o so-avtorskih omrežjih v različnih segmentih znanosti (znotraj znanstvenih disciplin, med znanstvenimi disciplinami, s tujimi raziskovalci, med akademsko in podjetniško znanostjo itd.).
Najpomembnejši znanstveni rezultati Letno poročilo 2012, 2013, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Letno poročilo 2012, 2013, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno