Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Separacijski in drugi procesi za zmanjševanje toplogrednih plinov na podlagi načel trajnostnega razvoja

Obdobja
Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
2.02.00  Tehnika  Kemijsko inženirstvo   
2.03.00  Tehnika  Energetika   

Koda Veda Področje
T350  Tehnološke vede  Kemijska tehnologija in inženirstvo 

Koda Veda Področje
2.04  Tehniške in tehnološke vede  Kemijsko inženirstvo 
2.03  Tehniške in tehnološke vede  Mehanika 
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (8)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  31320  dr. Nataša Belšak Šel  Varstvo okolja  Tehnični sodelavec  2013 - 2016  82 
2.  11243  dr. Štefan Čelan  Kemijsko inženirstvo  Raziskovalec  2013 - 2016  301 
3.  00853  dr. Janvit Golob  Kemijsko inženirstvo  Vodja  2013 - 2016  600 
4.  29402  dr. Maja Hanžekovič  Kemija  Mladi raziskovalec  2013  15 
5.  14980  dr. Dušan Klinar  Kemijsko inženirstvo  Raziskovalec  2013 - 2016  181 
6.  33156  dr. Miha Narobe  Materiali  Mladi raziskovalec  2013 
7.  20043  dr. Aleksandra Pivec  Kemijsko inženirstvo  Raziskovalec  2013 - 2016  107 
8.  20089  dr. Klavdija Rižnar  Kemijsko inženirstvo  Raziskovalec  2013 - 2016  138 
Organizacije (2)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  0103  Univerza v Ljubljani, Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo  Ljubljana  1626990  23.064 
2.  1421  Znanstveno-raziskovalno središče Bistra Ptuj  Ptuj  5844975000  431 
Povzetek
Program je zasnovan v smeri izrazite krepitve dveh usmeritev: prehod na principe trajnostnega ravnanja v razvoju in krepitve konkurenčnega položaja na trgu z usmeritvijo v tehnološki razvoj na podlagi zamisli o razvoju novih proizvodov. Ideja razvoja novih proizvodov, ki bodo hkrati na trgu krepili konkurenčno prednost podjetij in hkrati uvajali inovativno ravnanje v podjetju združuje tudi uvajanje novih tehnologij in metod trajnostnega razvoja in usmeritve v krepitev lokalnih potencialov tako surovin kakor kadrov. Temeljna znanja pridobljena z usmerjenim relevantnim raziskovanjem razumemo kot osnovni vir idej za oblikovanje novih proizvodov, razumevanje tržnih niš ter njihovo zapolnjevanje s konkurenčno ponudbo v svetovnem merilu. Raziskovalni program tako sledi družbeno-ekonomskim ciljem nazaj z ustvarjanjem novih spoznanj na katerih lahko temeljijo relevantne tehnologije, naprave in izdelki. Program raziskovanja separacijskih in drugih procesov s katerimi ustvarjamo pogoje za uvajanje načel trajnostnega razvoja v gospodarstvo je zasnovan na perspektivi uporabe lokalnih virov biomase in drugih alternativnih goriv (iz odpadkov) za zamenjavo fosilnih goriv. Emisije CO2 lahko učinkovito znižujemo z njegovim direktnim zmanjševanjem ali pa posredno zamenjavo glavnih virov. Program je zasnovan da ustvarja pogoje za oblikovanje verige dodane vrednosti, verige raziskovalnih inštitucij in usposablja kadre za nadaljnji razvoj. Ob tem nastaja infrastruktura, ki omogoča intenzivno delo na obdelavi trga z demonstriranjem testiranjem in procesiranjem surovin kupcev na zgrajeni laboratorijski in pilotni napravi. Raziskovalni programi, ki sestavljajo mozaik programa omogočajo doseganje znanstvene odličnosti in originalnosti, saj odpirajo nove smeri na starih poteh. Sama znanstvena odličnost izražena z ustreznimi mednarodnimi objavami pa ni cilj ampak le pogoj in izhodišče za nadgradnjo družbeno-ekonomskih relevantnih ciljev v obliko novih tehnologij, naprav in izdelkov v sodelujočih podjetjih.
Pomen za razvoj znanosti
Z raziskavami v okviru P2-0346 dosegamo rezultate, ki izkazujejo potrebno kakovost in relevantnost ter uporabnost. Kakovost znanstvenih objav se potrjuje z uglednimi mednarodnimi revijami. Mednarodni projekti in usposobljeni mladi raziskovalci z zaključenim doktoratom zajemajo relevanco skupaj z rezultati zaključenih raziskovalnih del, ki izkazujejo uspešno izvedena dela za gospodarske organizacije. Z uvajanjem in razširjanjem uporabe biooglja v uporabo s pomočjo raziskovanja smo v se priključili svetovnim prizadevanjem za uvajanje nizkoogljične tehnologije, ki močno posega v nizkoogljično ekonomijo. Inženirsko raziskovanje procesa pirolize kot osnovne tehnologije za pridobivanje biooglja usmerja njihov razvoj v smer, ki bo omogoča hitrejši razvoj uporabe. V članku o pirolizi (fakt. vpliva 4,9) smo odprli nov inženirski pogled na modeliranje procesov z združevanjem procesov in reakcij v tokove, ki omogočajo načrtovanje ter optimiranje procesnih naprav. Razen inženirskega načrtovanja omogoča objavljena metoda procesnih tokov in enačb tudi razvoj ekonomskih in poslovnih modelov obratovanja. Objavljen pristop omogoča povezovanje oblikovanja ekonomskih in poslovnih modelov ter direktno povezljivost tehnoloških rešitev in njihovih ekonomskih učinkov.
Pomen za razvoj Slovenije
Vodilo v celotnem pristopu zajema napredne koncepte kot so SPS, vključevanje raziskovalnih dosežkov v omogočanje krožnega gospodarstva in v strategijo zviševanja dodane vrednosti proizvodov. Z uvajanjem biooglja v slovensko tako raziskovalno kot aplikativno prakso smo odprli možnosti razvoja nizkoogljične ekonomije ter možnosti napredne uporabe biomase za snovno in energetsko uporabo. Slovenija se je tako pričela vključevati v krog držav, ki pospešeno raziskuje in uvaja biooglje v uporabo. Uporaba biooglja omogoča v kmetijstvu razvoj novih tehnologij za izboljšanje ogljičnega predvsem pa okoljskega odtisa tako živinoreje kakor rastlinske pridelave. Z raziskavami na področju kemijskega inženirstva procesa pirolize smo omogočili izjemno optimizacijo procesa ter razvoj in tudi proizvodnjo cenovno ustrezne procesne opreme. Za razvoj področja je namreč zelo pomembna tržno primerna cena proizvodne opreme sicer ne pride do uporabe zaradi previsokih cen investicije. Raziskave so tako odprle in predvsem opozorile na izjemne možnosti biooglja tako v kmetijstvu, varovanju okolja kakor v krožnem gospodarstvu.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Letno poročilo 2013, 2014, 2015, zaključno poročilo
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Letno poročilo 2013, 2014, 2015, zaključno poročilo
Zgodovina ogledov
Priljubljeno