Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Študij čarmoniju podobnih stanj v kromodinamiki na mreži

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
1.02.00  Naravoslovje  Fizika   

Koda Veda Področje
1.03  Naravoslovne vede  Fizika 
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (1)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  15643  dr. Saša Prelovšek Komelj  Fizika  Vodja  2013 - 2015  219 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  1554  Univerza v Ljubljani, Fakulteta za matematiko in fiziko  Ljubljana  1627007  34.076 
Pomen za razvoj znanosti
Za znanost na splošno je gotovo pomembno ugotoviti ali obstajajo hadroni, ki niso mezoni qq oziroma barioni qqq. V zadnjem desetletju je bilo odkritih več hadronskih stanj, ki morda nimajo take strukture. V okviru projekta smo predstavili prve ab-initio simulacije relevantnih kanalov v kromodinamiki na mreži, zato so bili rezultati deležni velike pozornosti iz teoretične in eksprimentalne strani. Študij kromodinamike z simulacijami na mreži je v zadnjih leti silovito napredoval zaradi bliskovitega razmaha superračunalniške moči, pa tudi razvoja ključnih analitičnih metod in novih algoritmov. Pred začetkom projekta so bili pri simulacijah relevantnih hadronskih resonanc zanemarjenimi njihovi močni razpadi, pa tudi učinek bližnjih pragov. V okviru projekta smo predstavili pionirske simulacije, ki prvič upoštevajo ta dva pomembna učinka.
Pomen za razvoj Slovenije
Rezultati pionirskih raziskav v okviru projekta so nedvomno prispevali k ugledu slovenskih znanstvenikov in Slovenije kot celote. Številna vabljena predavanja v preteklih letih iz povezane tematike kažejo na to, da Slovenski znanstveniki na projektu sodijo v sam vrh pri raziskavah Hadronske Spektroskopije, Hadronskih interakcij in Eksotičnih Hadronov. Povezava z Avstrijskimi znanstveniki v okviru tega FWF-ARRS projekta je bila izredno plodovita in spodbuja nadalnje sodelovanje. Raziskovalna povezava med Avstrijskim nosilcem prof. Christianom B. Langom iz Univerze v Grazu in slovensko nosilko prof. Sašo Prelovšek Komelj je bila ključna za uspeh projekta. Uspešno sodelovanje v okviru projekta spodbuja nadalnje sodelovanje med avstrijskimi in slovenskimi znanstveniki.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Letno poročilo 2013, 2014, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Letno poročilo 2013, 2014, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno