Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

(Zlo)rabe lenobe. Figura lenuha v filozofiji, teologiji in politični ekonomiji

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
6.10.00  Humanistika  Filozofija   

Koda Veda Področje
H120  Humanistične vede  Sistematična filozofija, etika, estetika, metafizika, epistemologija, ideologija 

Koda Veda Področje
6.03  Humanistične vede  Filozofija, religija in etika 
Ključne besede
lenoba, revščina, delo, brezdelje, navada, hedonizem, kapitalizem, svoboda, ideologija, ontologija
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (1)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  36342  dr. Simon Hajdini  Filozofija  Vodja  2014 - 2016  150 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  0581  Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta  Ljubljana  1627058  97.992 
Povzetek
Predlagani podoktorski projekt se posveča filozofski analizi pojma lenobe s posebnim poudarkom na refleksiji njenih historičnih in sodobnih figur. Problem lenobe kljub masivnemu historiatu njegovih pojmovanj še ni bil deležen celostne filozofske konceptualizacije. Raziskava izhaja iz pojmovanj lenobe (1) v zgodnje-krščanskem asketizmu, visoki sholastiki in protestantizmu, (2) v nemški klasični filozofiji (Immanuel Kant, J. G. Fichte, G. W. F. Hegel), (3) v diskurzu klasične politične ekonomije (James Steuart, Adam Smith, David Ricardo) ter (4) v sodobnem političnem in ekonomskem diskurzu. Izhodišče raziskave je lenuh kot figura radikalne izgube. To figuro raziskava analizira z vidika njenega (1) politično-filozofskega, (2) ontološkega, (3) etičnega in (4) ideološkega statusa. Pri tem sledi dvema temeljnima ciljema. Prvič, formulirati želi koncept »ontološke lenobe« kot neodpravljivega presežka občosti. In drugič, odgovoriti hoče na ključno vprašanje: Čemu služi lenoba, čemu služi tisto, kar je po svojem pojmu onstran vsake uporabnosti?
Pomen za razvoj znanosti
Projekt je z novimi znanstvenimi spoznanji, z realizacijo ciljev in z uporabo ustreznih ukrepov za razširjanje rezultatov (znanstvena monografija, znanstveni članki v slovenščini in angleščini, javna predavanja) izkazal neposreden pomen za filozofijo in druga področja humanistike. Razvitje izvirnega koncepta »ontološke lenobe« ter tematizacija etičnega statusa lenuha kot figure »toksičnega uživanja« imata neposredni pomen za aktualne ontološke in etične razprave v polju filozofske znanosti. Gre za raziskavo, ki je odprla izredno širok horizont vednosti in s tem izpričala tudi posreden pomen za družboslovne vede, zlasti v pogledu raziskave (ideološkega) statusa revščine v modernih kapitalističnih družbah.
Pomen za razvoj Slovenije
Projekt je izpričal neposredni pomen za področje izobraževanja, za univerze, raziskovalne ustanove, za kulturni razvoj države. Sprotno predstavljanje rezultatov projekta v obliki javnih predavanj, poljudno­znanstvenih in strokovnih člankov ter komentarjev je imelo neposrednem vpliv na razumevanje vloge javnega sektorja, države in njenih socialnih institucij ter gospodarstva v moderni družbi.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Letno poročilo 2014, 2015, zaključno poročilo
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Letno poročilo 2014, 2015, zaključno poročilo
Zgodovina ogledov
Priljubljeno