Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Tekstilije in ekologija

Obdobja
Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
2.14.00  Tehnika  Tekstilstvo in usnjarstvo   
1.08.00  Naravoslovje  Varstvo okolja   

Koda Veda Področje
T470  Tehnološke vede  Tekstilna tehnologija 

Koda Veda Področje
2.05  Tehniške in tehnološke vede  Materiali 
Ključne besede
Ključne besede: večfunkcionalne tekstilije, zaščitne tekstilije, pametne tekstilije, tehnične tekstilije, nosljiva elektronika, trajnostni polimerni materiali, trajnostni razvoj, okolju prijazni postopki izdelave, biotehnologije, tekstilni odpadki.
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (18)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  04566  dr. Bojana Boh Podgornik  Kemija  Raziskovalec  2015 - 2019  832 
2.  02015  dr. Vili Bukošek  Tekstilstvo in usnjarstvo  Upokojeni raziskovalec  2015 - 2019  390 
3.  12571  dr. Andrej Demšar  Tekstilstvo in usnjarstvo  Raziskovalec  2015 - 2019  262 
4.  06045  dr. Krste Dimitrovski  Tekstilstvo in usnjarstvo  Upokojeni raziskovalec  2015 - 2019  373 
5.  11766  dr. Petra Eva Forte Tavčer  Tekstilstvo in usnjarstvo  Raziskovalec  2015 - 2019  391 
6.  27963  dr. Marija Gorjanc  Tekstilstvo in usnjarstvo  Raziskovalec  2015 - 2019  282 
7.  08610  dr. Diana Gregor Svetec  Komunikacijska tehnologija  Raziskovalec  2015 - 2019  702 
8.  15846  dr. Aleš Hladnik  Komunikacijska tehnologija  Raziskovalec  2015 - 2019  317 
9.  19706  dr. Mateja Kert  Tekstilstvo in usnjarstvo  Raziskovalec  2015 - 2019  161 
10.  19590  dr. Deja Muck  Komunikacijska tehnologija  Raziskovalec  2015 - 2019  520 
11.  10171  dr. Alenka Pavko-Čuden  Tekstilstvo in usnjarstvo  Raziskovalec  2016 - 2019  631 
12.  08304  dr. Tatjana Rijavec  Tekstilstvo in usnjarstvo  Raziskovalec  2015 - 2019  357 
13.  08393  dr. Barbara Simončič  Tekstilstvo in usnjarstvo  Vodja  2015 - 2019  495 
14.  33142  dr. Nina Špička  Tekstilstvo in usnjarstvo  Mladi raziskovalec  2015  40 
15.  38124  dr. Danaja Štular  Materiali  Raziskovalec  2015 - 2019  56 
16.  25457  dr. Brigita Tomšič  Tekstilstvo in usnjarstvo  Raziskovalec  2015 - 2019  250 
17.  34382  dr. Jelena Vasiljević  Tekstilstvo in usnjarstvo  Raziskovalec  2015 - 2019  80 
18.  51974  dr. Anja Verbič  Kemijsko inženirstvo  Mladi raziskovalec  2018 - 2019  31 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  1555  Univerza v Ljubljani, Naravoslovnotehniška fakulteta  Ljubljana  1627074  19.832 
Povzetek
Ohranjanje konkurenčnosti tekstilne industrije na globalnem trgu je možno le s stalnim vlaganjem v razvoj inovativnih materialov in tehnologij, ki ob skrbi za okolje prinašajo visoke dodane vrednosti končnim izdelkom. Ker je načrtovanje trajnostnih materialov povezano z mnogimi perečimi problemi, je njihova proizvodnja še vedno v veliki meri nerešena. Namen raziskav predlaganega programa je razvijati nove napredne vlaknotvorne in druge polimerne materiale ter postopke njihove izdelave ob hkratnem upoštevanju načel trajnostnega razvoja. Pomemben cilj raziskav bo priprava večfunkcionalnih specialnih tekstilij za uporabo v medicinske, higienske, zaščitne in tehnične namene, ki bodo imele protimikrobne, ognjevarne, vodo- in oljeodbojne, samočistilne lastnosti, zagotavljale električno prevodnost, sproščanje aktivnih snovi, zaščito pred UV in drugimi elektromagnetnimi sevanji ter imele druge funkcionalizacije. Cilj raziskav je tudi oblikovati pametne tekstilije, ki bodo odzivne na temperaturo, pH in svetlobo. V ta namen bodo uporabljeni okolju prijazni postopki predenja in raztezanja, encimske in plazemske obdelave, in-situ sinteze nanodelcev, barvanja, tiskanja, sol-gel tehnologije in mikrokapsuliranja. Funkcionalizacija bo dosežena tudi z ustrezno konstrukcijo tekstilij. Pri razvoju novih pametnih materialov bo vključena tiskana elektronika za namene nosljive elektronike. Za integracijo konvencionalnih elektronskih elementov bodo uporabljeni različni postopki kontaktiranja. Za pripravo tehničnih tekstilij bo obujena proizvodnja in predelava lanu ter grobe volne slovenskega porekla. Raziskana bo uporaba ekološkega oblikovanja pri načrtovanju novih izdelkov v vseh fazah proizvodnje in končne uporabe. Preučeni bodo tekstilni odpadki in predlagane bodo možnosti za njihovo recikliranje. Pri raziskavah bodo uporabljene najsodobnejše analitske metode, postopki slikovnega procesiranja in statistične metode. Raziskovalne vsebine predlaganega programa so sodobne in tehnološko inovativne ter temeljijo na interdisciplinarnem znanju in povezovanju. Združujejo vlaknotvorne in druge polimerne materiale ter tekstilne, grafične, kemijske in elektrotehniške tehnologije. Rezultati raziskav bodo nadgradili obstoječa temeljna in aplikativna znanja na različnih področjih izdelave in karakterizacije materialov. Pri tem ima izreden pomen trajnostni pristop k raziskovanju. Pomemben cilj programa je prenos laboratorijskih rezultatov v nove industrijske postopke. Raziskave v okviru programa bodo pomembno prispevale k tehnološkemu razvoju slovenske tekstilne in grafične industrije, nastajanju novih malih podjetij ter povečanju njihove konkurenčnosti, razvoju dodiplomskega in podiplomskega izobraževanja na področju tekstilstva in grafike, dvigu izobrazbene strukture zaposlenih v gospodarstvu, ohranjanju slovenske strokovne terminologije, promociji slovenske znanosti ter trajnostnemu ozaveščanju.
Pomen za razvoj znanosti
Raziskovalne vsebine predlaganega programa, ki vključujejo razvoj postopkov izdelave naprednih polimernih materialov ob hkratnem upoštevanju načel trajnostnega razvoja, predstavljajo interdisciplinarni pristop, ki združuje tekstilna in ne-tekstilna znanstvena področja. Povezujejo vlaknotvorne in druge polimerne materiale ter tekstilne, grafične, kemijske in elektrotehniške tehnologije. Rezultati naših raziskav bodo nadgradili obstoječa temeljna in aplikativna znanja na različnih področjih izdelave ter razumevanja mehanskih, kemijskih in fizikalnih lastnosti različnih materialov. Pri tem ima izreden pomen trajnostni pristop k raziskovanju in njegovo upoštevanje pri izbiri proizvodnih postopkov in uporabe končnih izdelkov. Na področju izdelave vlaken (orientiranih polimerov) pričakujemo nova znanstvena spoznanja na področju izdelave in lastnosti kompozitnih nanovlaken in vlaken z dodanimi aditivi v postopku elektropredenja oziroma klasičnega oblikovanja kemičnih vlaken. Izdelava več- in visoko-funkcionalnih specialnih, pametnih in tehničnih tekstilij z visoko dodano vrednostjo obsegajo nove raziskovalne in tehnološke pristope pri izdelavi in plemenitenju trajnostnih polimernih materialov za doseganje edinstvenih lastnosti. Vpeljava nanotehnoloških in drugih najsodobnejših načinov funkcionalizacije polimernih materialov je izrednega pomena za razvoj tekstilne in grafične znanosti, ki ju postavlja ob bok drugim sodobnim naprednim strokam. Nova znanja bodo prispevala k razlagi mehanizmov delovanja različnih sredstev v večfunkcionalni apreturi na polimernih materialih, fizikalnih in kemijskih interakcij med sredstvi in funkcionalnimi skupinami polimernih materialov ter vpliva različnih dejavnikov na funkcionalne in odzivne lastnosti substratov. Rezultati raziskav bodo pomembno prispevali k razvoju temeljnih in aplikativnih znanj na področju tiskane oziroma nosljive elektronike kakor tudi na področju funkcionalnih tekstilij za industrijsko uporabo. Močno se bosta povezali področji tekstilne tehnologije in elektrotehnike. Z razvojem meta-celic bo omogočena funkcionalizacija površin, z uporabo prevodne barve in tiska pa bo omogočen razvoj frekvenčno selektivnih zaslonov. Ti bodo prispevali k zaščiti ljudi pred elektromagnetnim sevanjem, kakor tudi k zaščiti podatkov in izboljšanju delovanja brezžičnih omrežij. Nova spoznanja v celotnem ekološkem življenjskem krogotoku potiskanih trajnostnih vlaknotvornih in polimernih materialov bodo prispevala k razvoju znanosti na področju tiska tiskovin, toge in fleksibilne embalaže iz recikliranih in obnovljivih materialov s sodobnimi tiskarskimi tehnikami. Raziskave encimskih postopkov plemenitenja bodo povezale področji biotehnologije in tekstilne tehnologije ter s tem omogočile prenos znanj iz ene vede v drugo in prispevale k varčni in ekološko primerni predelavi tekstilij. Rezultati karakterizacije vlaken semenskega lanu bodo podlaga za raziskave na področju zelenih kompozitov.
Pomen za razvoj Slovenije
Raziskave v okviru programa bodo pomembno prispevale k tehnološkemu razvoju slovenske tekstilne in grafične industrije, zasnovanemu na načelih trajnostnega razvoja, ter nastajanju novih malih podjetij (SMEs). Z izdelavo novih multifunkcionalnih, pametnih in tehničnih tekstilij, trajnostnih polimernih materialov, uporabo okolju prijaznih proizvodnih tehnologij želimo pomembno vplivati na povečanje konkurenčnosti slovenske industrije in SMEs na mednarodnem trgu, ohranitev delovnih mest ter povečanje zaposlovanja visokoizobraženih strokovnjakov v industriji in SMEs v Sloveniji. Z obujanjem proizvodnje in uporabe tekstilnih surovin slovenskega porekla bomo pomembno prispevali k ohranitvi enakomernega regionalnega razvoja ter dodatnim možnostim zaposlovanja s poudarkom na okolju prijaznih delovnih mestih. Z raziskavami odpadnih tekstilij in osveščanjem javnosti o pomenu trajnostne rabe tekstilnih izdelkov bomo zmanjšali njihovo količino v Sloveniji. Pomemben cilj programa bo prenos laboratorijskih rezultatov v nove industrijske postopke. Pri tem bo ključna povezava s strokovnjaki v tekstilni industriji, s katerimi že sedaj uspešno sodelujemo v okviru Slovenske tekstilne tehnološke platforme. Z raziskavami v okviru programa Tekstilije in ekologija se aktivno vključujemo v izvajanje začrtanega cilja Slovenske in Evropske tekstilne tehnološke platforme do leta 2020.   S predstavitvijo rezultatov raziskav na mednarodnih znanstvenih kongresih, v člankih v mednarodno priznanih revijah, gostovanjih na tujih univerzah ter s povezovanji na mednarodnih raziskovalnih projektih bomo promovirali slovensko znanost v mednarodnem prostoru. Rezultati raziskav bodo imeli velik vpliv na razvoj dodiplomskega in podiplomskega izobraževanja na področju tekstilstva in grafike na Univerzi v Ljubljani. Naše pomembno poslanstvo bo prenašati znanja in trajnostne ozaveščenosti na študente ter mlajše sodelavce. Člani programske skupine bomo pomembno vplivali na dvig izobrazbene strukture zaposlenih v gospodarstvu. Kot predavatelji že sedaj sodelujemo pri njihovem izobraževanju v okviru Šole IRSPIN. Vsako leto organiziramo simpozij o novostih v tekstilstvu (letos že 45. SNT) in simpozij informacijske in grafične tehnologije (letos 7. SIGT), na katerih strokovnjakom iz industrije predstavimo rezultate svojih raziskav. Člani programske skupine smo člani Evropskega združenja univerz AUTEX in smo na ta način vpeti v splošno evropsko strategijo o učinkovitosti in prihodnosti evropske tekstilne industrije. Prek omenjenih povezav so možnosti za vključevanje v različne evropske projekte skupaj s slovenskimi podjetji povečane. Med drugim smo gostitelji mednarodne AUTEX konference v letu 2016, ki bo v Sloveniji. Aktivno sodelujemo pri izdajanju glasila slovenskih tekstilcev Tekstilec, ki je mednarodno priznana revija. Smo člani časopisnega sveta in uredniškega odbora. Na ta način ne skrbimo le za izobraževanje temveč tudi za razvoj slovenske strokovne terminologije.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Letno poročilo 2015, vmesno poročilo, zaključno poročilo
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Letno poročilo 2015, vmesno poročilo, zaključno poročilo
Zgodovina ogledov
Priljubljeno