J2-8170 — Zaključno poročilo
1.
Na hitrostih osnovana formulacija prostorskih nosilcev za dinamično analizo z ohranjanjem energije in kinematične kompatibilnosti

Napovedovanje dinamičnega odziva konstrukcije ob upoštevanju velikih pomikov, zasukov in deformacij je zelo zahtevna računska naloga. Še posebej pereč problem predstavlja robustnost računa pri velikih računskih časih in velikem številu časovnih korakov. Sodobne metode skušajo zagotoviti visoko natančnost računa ob hkratni visoki učinkovitosti in robustnosti računanja. Te lastnosti je mogoče doseči le z doslednim upoštevanjem matematične strukture konfiguracijskih prostorov, s katerimi opisujemo neznanke problema. Ob tem je svojevrsten izziv upoštevanje neaditivne narave prostorskih zasukov. V članku smo predstavili novo numerično formulacijo za račun nelinearne dinamike prostorskih linijskih konstrukcij, ki predstavlja izviren pristop pri reševanju problema, hkrati pa je natančna, robustna in omogoča veliko število računskih korakov brez kakršnihkoli dodatnih posegov v model. Formulacija temelji na metodi končnih elementov, kjer oblikovne funkcije napnemo na hitrostih in kotnih hitrostih, zapisanih v najustreznejših bazah hkrati pa algoritmično zagotovimo ohranjanje celotne mehanske energije konzervativnih sistemov. Tako poenostavimo računske postopke in pohitrimo hitrost izračuna. Zasuke opišemo s kvaternioni, s čimer se izognemo singularnostim in dodatno pospešita račun. Rezultat pristopa je robustna, učinkovita in stabilna računska metoda tudi pri velikem številu časovnih korakov. Delo spada v kategorijo A' – zelo kvalitetnih dosežkov.

COBISS.SI-ID: 8601953
2.
Dinamična analiza geometrijsko nelinearnih prostorskih nosilcev pod vplivom premikajoče se mase

V članku obravnavamo povezan problem gibajočega se telesa in linijske konstrukcije. Računski model upošteva geometrijsko nelinearnost nosilca s poljubno ukrivljeno in zvito začetno obliko nosilca. Telo modeliramo kot masni delec, enačbe njegovega gibanja pa rešujemo povezano z enačbami nosilca. Enačbe gibanja masnega delca dodamo enačbam gibanja nosilca ter vpeljemo dodatno neznanko, ki opisuje koordinato delca na ukrivljeni poti. Računsko učinkovitost omogoča posebej zasnovan končni element, pri katerem zadostimo konsistenci ravnotežnih in konstitucijskih notranjih sil v šibki obliki. Tako je vpliv premikajočega se telesa izražen zgolj v robnih pogojih, kar pomembno poenostavi reševanje. Delo spada v kategorijo A' – zelo kvalitetnih dosežkov.

COBISS.SI-ID: 8198753
3.
Konsistentni deformacijski linijski elementi s kvaternionskim opisom rotacij

Predstavljamo novo konsistentno formulacijo končnih linijskih elementov osnovanih na deformacijskih količinah. Naš model temelji na geometrijsko točni teoriji nosilcev, je brez singularnosti, rotacije opiše s kvaternioni, ob tem pa predpostavlja, da so deformacije znotraj (kratkega) končnega elementa konstantne. Tak pristop je samodejno neobčutljiv na pojav blokiranja, hkrati pa omogoča uporabo številnih konstitucijskih modelov tudi takšnih, ki upoštevajo mehčanje materiala. Primerjava naših rezultatov z rezultati iz literature in rezultati analiz s komercialnimi programi kaže na prednosti predstavljenega modela, še posebej ob prisotnosti večjih strižnih deformacij. Ta prednost izvira iz konsistentne obravnave deformacijskih količin v iteracijskih procesih. Delo spada v kategorijo A' – zelo kvalitetnih dosežkov.

COBISS.SI-ID: 9081185
4.
Vpliv temperaturnih sprememb na armiranobetonske stebre, ki služijo kot referenčne točke v precizni geodetski izmeri

Za geodetske meritve pomikov tal in grajenih objektov potrebujemo dobro stabilizirane referenčne točke, iz katerih merimo kontrolne točke na objektu ali v njegovi okolici. Referenčne točke morajo biti primerno stabilizirane, čemur običajno služijo armiranobetonski stebri. Relativno majhni prečni prerezi in temna, predvsem črna barva cevi, ki ostane na stebru, tudi po končanem procesu strjevanja betona, lahko predstavlja resen problem, predvsem ob nizkih temperaturah, ko takšno cev obsije sonce. Vpliv temperaturnih razlik v stebru je na položaj vijaka za prisilno centriranje lahko tako velik, da pri preciznih meritvah ni zanemarljiv. Delo spada v kategorijo A' – zelo kvalitetnih dosežkov.

COBISS.SI-ID: 8872545